aantallen gemeten. In 2004 hebben zo'n 128.000 gebruikers Fig. 2. ongeveer 683.500 keer een pagina van de Atlas bekeken. Be- Conceptueel model. halve deze algemene cijfers meten we ook welke kaarten het meest worden bekeken en door wie. Het meest bekeken zijn de locatiegegevens van ziekenhuizen (fig. 1). Deze kaart is het afgelopen jaar bijna 13.000 keer bezocht. Andere kaarten die goed bekeken worden, zijn de kaarten met re gio-indelingen die in de zorg een belangrijke rol spelen. Ver der worden de kaarten met regionale verschillen in zieken huisopnamen en levensverwachting veel bezocht. Opval lend is dat de best bezochte kaarten vaak de eenvoudigste boodschappen geven. De meeste pageviews zijn afkomstig van particuliere inter net service providers. Dat is ook niet zo verwonderlijk om dat zij absoluut gezien de grootste groep internetgebrui kers vormen. Daarnaast komen veel pageviews vanuit het middelbaar onderwijs, universiteiten en vanuit de over heid. Het ministerie van VWS, de opdrachtgever, is verant woordelijk voor ongeveer 1,2% van alle pageviews. Dat lijkt niet zoveel, maar gezien het (relatief) kleine aantal beleids makers ten opzichte van het totale aantal internetgebrui kers, kan dit toch als een goede score worden gezien. De op drachtgever heeft de Atlas toch ruim 8.000 keer geraad pleegd. De informatie over het gebruik van de Atlas wordt gebruikt om nog beter in te spelen op de behoefte aan geografische informatie over zorg en gezondheid. In de afgelopen jaren is duidelijk geworden dat gebruikersaantallen sterk wor den beïnvloed door de actualiteit en publiciteit in de media over onderwerpen in de Atlas. Functionaliteiten van de Atlas Er zijn twee belangrijke redenen waarom gekozen is voor een webatlas in plaats van een papieren atlas. Ten eerste is een webatlas veel toegankelijker dan een papieren versie. En ten tweede biedt een website de mogelijkheid de atlas snel te updaten en zo nieuwe informatie ter beschikking te stellen. In de Atlas ligt de nadruk op 'eenvoud en gebruiksvriende lijkheid'. Het doel van de Atlas is om, gelet op de doelgroep, de informatie snel en in compacte vorm aan te bieden. Daarom is bewust van analytische functies afgezien en interactieve functies zijn beperkt beschikbaar. De Atlas is daardoor voornamelijk bedoeld voor de presentatie van in formatie, niet voor de analyse van gegevens. Het redactiete am verzamelt, bewerkt en analyseert de gegevens met be hulp van specifieke kennis op het gebied van gezondheid, zorg en geografie om deze vervolgens te presenteren. Inhoudelijke opbouw Op het openingsscherm staat kort beschreven wat de Atlas is en wat de opmerkelijkste nieuwe onderwerpen zijn. Vervol gens klikt men door naar het hoofdmenu. Hier zijn de ver schillende onderwerpen gerangschikt. Deze indeling sluit aan bij het conceptueel model, dat de VTV gebruikt (fig. 2). De Atlas is inhoudelijk onderverdeeld in vijf categorieën. Zorg en preventie vallen onder zorggebruik. De categorie Gziorrihtiihbr m: -■ rnjiuni 4tiiDrvarnv GtzDndhcidibHHta^d gezondheid en ziekte valt onder ge zondheidstoestand en beïnvloedende factoren is een andere term voor deter minanten. Ten slotte staat in de Atlas nog een groep met diverse onderwer pen. Hierin staat handige informatie die niet direct is terug te voeren op het conceptueel model. De vijf categorieën zijn weer onderver deeld in 26 hoofdonderwerpen (fig. 3). Nadat de gebruiker voor een onderwerp gekozen heeft, komt hij in de zoelcboom terecht. Hier kan uiteindelijk een kaart gekozen worden en dan verschijnt een lcaartpagina; aan de linkerkant staat al tijd een kaart aan de rechterkant ver schijnt een verklarende tekst. Navigatie De gebruikers kunnen op drie manie ren door de Atlas navigeren. Via een menustructuur die is afgeleid van het conceptueel model zijn de kaarten toe gankelijk. Bovendien kunnen gebrui kers via een trefwoordenlijst zoeken, omdat aan de kaarten trefwoorden zijn toegekend. Ten slotte kunnen ge bruikers om een specifieke kaart te vinden met de zoekfunctie op elk wil lekeurig woord of combinatie van woorden zoeken binnen de Atlas. Vergelijken De gebruikers kunnen kaarten op twee manieren vergelijken. Op de eerste manier wordt de gebruiker gestuurd door de makers van de Atlas. Door middel van hyperlinks in de tekst wordt verwezen naar kaarten die inte ressant zijn ter vergelijking. Daarnaast is de gebruiker vrij om willekeurige kaarten naast elkaar op het scherm te plaatsen ter vergelijking. Achtergrondinformatie Veel kaarten zijn uitgerust met een 'klilc'-functie. Met één klik met de muis kunnen objecten (regio's of loca ties) aangewezen worden. Dan ver- schij nt achtergrondinformatie over GEO-INFO 2005-2 li i

Geo-Info | 2005 | | pagina 28