Ten tweede is er een doelgroep die behoefte heeft aan infor matie op een lager regionaal schaalniveau. Regionale over heden willen hun regio niet alleen vergelijken met andere regio's, maar ze willen juist binnenregionale vergelijkingen kunnen doen. Een gemeentelijk schaalniveau is dan het mi nimum. De grote steden zouden zelfs graag informatie op wijk- en buurtniveau of postcodeniveau willen hebben. Tot nu toe presenteren we veel kaarten alleen op een hoger regionaal schaalniveau. Om deze gebruikersgroep beter van dienst te kunnen zijn, hebben we besloten gegevens in de toekomst, waar moge lijk, vaker op gemeenteniveau in kaart te brengen. Daarmee komen we tegemoet aan de vraag naar informatie op een la ger schaalniveau. Dat is echter niet altijd mogelijk omdat bepaalde fenomenen nu eenmaal zo weinig voorkomen dat er geen betrouwbare informatie te berekenen is op een laag schaalniveau. Veel doodsoorzaken bijvoorbeeld komen nu eenmaal (gelukkig) weinig voor. Daarom zullen we voor dergelijke doodsoorzaken nooit goede kaarten op gemeen teniveau kunnen maken. Deze zullen we dus op een hoger regionaal niveau blijven aanbieden. Dit alles zal in 2005 verder uitgewerkt worden. Naast deze uitbreidingen van de Atlas blijft het bieden van actuele in formatie vanzelfsprekend een belangrijk speerpunt. Nu zijn de gegevens in sommige gevallen meer dan vier jaar oud. Voor een aantal kaarten is dat niet zo'n probleem, om dat er geen grote wijzigingen in de tijd zullen zijn. Voor an dere kaarten is dat een veel groter probleem omdat de prak tijk snel aan verandering onderhevig is. Om dit te onder vangen is er in 2005 elk kwartaal een update gepland. De site wordt natuurlijk gemaakt voor de gebruikers. Daar om doen we er alles aan om naar hen te luisteren zodat de site in de toekomst minstens net zoveel als nu en hopelijk nog meer gebruikt gaat worden. Vanzelfsprekend zal de be langrijkste informatie uit de site weer gebruikt gaan wor den in de komende Volksgezondheid Toekomstverkennin gen van 2006. Literatuur Graaf, W. de F. Broelcema (red.) (1997), Regionale data: vraag, aanbod en toepassing. Assen, Van Gorcum Comp. B.V. Kraak, M.J. (1994), De rol van animaties in elektronische atlassen. NVKpüblikatiereeksnr. 12, pp. 13-22. Oers, J.A.M. van (1993), A geographic information system for local public health policy. Assen, Van Gorcum Comp. B.V. Oers, J.A.M. van (red.) (2002), Volksgezondheid Toekomst Verkenning 2002 (VTV). Gezondheid op KoersHouten, Bohn Stafleu Van Loghum. Ruwaard, D. P.G.N. Kramers (red.) (1993), Volksgezond heid Toekomst Verkenningen (VTV). De gezondheidstoe stand van de Nederlandse Bevolking in de periode 1950-2010. Den Haag, Sdu Uitgeverij. Ruwaard, D. P.G.N. Kramers (red.) (1997), Volksgezond heid Toekomst Verkenningen 1997 (VTV). De som der delen. Utrecht, Elsevier De Tijdstroom. Samenvatting De Nationale Atlas Volksgezondheid onderweg naar de toekomst De Nationale Atlas Volksgezondheid (Zor- gatlas) van het RIVM kwam in 2000 op internet beschikbaar. Naast de directe doel groep zijn er sindsdien meerdere gebrui kersgroepen gegroeid die de Zorgatlas regel matig raadplegen. In haar afstudeeronder zoek heeft Antje Roedig een enquête gehou den onder verschillende gebruikers naar het huidige gebruik en wensen voor de toe komst. Naar aanleiding van deze uitkom sten beschrijft dit artikel enkele belangrijke ontwikkelingenmet name de regionalise ring en actualisering. Trefwoorden gebruik van geografische informatie, atlaslcartografie, onderzoek Summary The National Atlas for Public Health on the way to the future The National Atlas for Public Health of the National Institute for Public Health and the Environment was first published on the web in 2000. Since thenvarious user groups have emerged besides the initial target audience, that use the Atlas regularly. In her thesis, Antje Roedig took a survey among various users regarding their current use of the At las and their wishes for the future. Based on the outcomes of her survey, this article pre sents some important developments, parti cularly the increasing demand for up to date information and at larger map scales. Key words use of geographical information, atlas cartography, research UITDAGENDE BAAN "Je ondersteunt opdrachtgevers in een publiek private samenwerking met zowel procesvaardigheden als inhoudelijke kennis. Deze steun van buitenaf optimaliseert de stra tegische focus en behaalt operatio nele efficiency" Uit: advertentie voor een Junior Consultant Ruimte Vastgoed bij Deloitte (januari 2005) GEO-INFO 2005-2

Geo-Info | 2005 | | pagina 30