De Faculteit Luchtvaart- en Ruimte vaarttechniek van de TU Delft be- Naar persbericht TU Delft 19 januari 2009 schikt over directe en daardoor unieke metingen van de aardbeving en vloed golf in Azië. Op tv zijn tot nog toe al leen voorspellingen vanuit computer- 'juiste' tijd aanwezig waren, als je al modellen getoond. De Delftse onder- mag spreken van een juiste tijd. De sa tellieten cirkelen veertien keer per dag rond de aarde en bevinden zich daardoor telkens boven een andere zoekers hebben de lopende vloedgolf vastgelegd met behulp van radarhoog temeters en de beweging van de aardkorst met GPS. Dit is bij eerdere plaats. "Dit is ook de reden dat de ge- tsunami's nog nooit gelukt. Op de meten hoogteprofielen van de golven Delftse beelden is naast de vloedgolf niet geschikt zijn voor real-time waar van 1,40 meter hoog en 200 km lang, nemingen van de tsunami waarmee ook te zien dat door de beving het ei land Phuket 10 cm is opgeschoven. "Het meten van het zeeniveau met sa tellieten gebeurt in Delft al sinds 1980", zegt Ernst Schrama, universi tair hoofddocent. "Met deze gegevens kunnen wij uitspraken doen over hoogteveranderingen van de oceanen mogelijk vele levens gered hadden kunnen worden", aldus onderzoeker Ernst Schrama. "Een tsunami-waar- schuwingssysteem zal eerder geba seerd zijn op een netwerk van boeien en druksensoren en seismometers zo als dit momenteel in gebruik is in de stille oceaan." Daarnaast heeft de 11 BHV I Gemodelleerde verplaatsingen als gevolg met een instantane nauwkeurigheid faculteit de bewegingen van de van de aardbeving. De aardbeving en de van drie centimeter." Het bijzondere aardkorst gemeten met behulp van daarop volgende naschokken t/m 4 januari GPS. De aardbeving heeft tot gevolg zijn weergeven (credits: C. Vigny). gehad dat gebieden zijn verschoven aan de waarneming met radarhoogte meters vanuit de ruimte is dat deze nauwkeurig genoeg zijn om derge- tot op wel 1500 km van het epicen- veer 10-25 meter verplaatst. De groot- lijlce waarnemingen te doen. Het is trum van de aardbeving. Schrama: ste vervormingen op het eiland Suma- volgens Schrama puur toeval geweest "Volgens de eerste berekeningen is de tra zijn in de orde van één meter. De dat er een aantal radarhoogtemeter- aardkorst tijdens de aardbeving in het meeste GPS-gegevens van na de satellieten op de 'juiste' plek en op de epicentrum van de zeebeving onge- aardbeving moeten nog worden ver werkt, maar zoals het er nu naar uit ziet is ons GPS-station in Singapore met 2 cm verschoven, en een perma nent GPS-station van onze Indonesi sche collega's op 500 1cm van de aardbeving in Medan, Sumatra, met meer dan 15 cm. Het eiland Phuket, op 750 km afstand van het epicentrum is 10 cm verschoven." Voorwaarde voor dergelijke bepalin gen is dat de punten in het getroffen gebied ook vóór de aardbeving regel matig werden gemeten. De faculteit meet al sinds 1994 de bewegingen van de aardkorst in Zuid-Oost Azië met be hulp van speciale geodetisch GPS-ap- paratuur tot op millimeterniveau. Zij beheert zelfs eigen permanente GPS- Resultaat van de radarhoogtemetingen met satelliet TOPEX/Poseidonop 2u05 en 7u30 na de stations in Singapore en Phuket. Daar- aardbeving. In de kaartjes staat een spoor waarlangs de satelliet metingen heeft verricht. In naast participeert de faculteit in jaar- H I I J 1 de onderste grafieken staat de zeeniveauvariatie zoals waargenomen door de radarhoogte meter en de voorspelling van de tsunamiberekend volgens een model (credits: Remko Scharroo/NOAA). lijlcse GPS-meetcampagnes in samen werking met partners in Indonesië, Thailand en Maleisië. GEO-INFO 2005-2 4 iBir «TUK inii H-BBÉ BH VBBB1 Directe satellietmetingen van de tsunami

Geo-Info | 2005 | | pagina 31