Marien de Bakker Op een geo-informatie bijeenkomst gedronken bij de bronnen van het be- servaten met rust en stilte zijn niet werd ik geclassificeerd als een typisch drijfsleven, het standaard loopje van meer te vinden. onderwijsdier. Voordat ik kon vragen, het oude dier is vervangen door de vele Alle rollen als coach, docent, mentor, wat hier mee nu precies bedoeld werd, kaarten, routes en bestanden die al kennisontwikkelaar, onderzoeker, on- startte de volgende spreker en dan aanwezig zijn, er wordt samengewerkt derwijsontwikkelaar, begeleider, tutor, wordt je geacht te zwijgen (zeker als toehoorder/student). De kwalificatie met jong en oud. En de kleintjes, ze ko men niet meer klein binnen, maar we- vertaler van wetenschap naar de prak tijk en andersom, adviseur, manager, liet me niet los en allerlei vragen bor- ten al waar je het voedsel vandaan motivator zijn tegenwoordig van be haalt. Als spinnen in het wwweb wor den mooie structuren tussen broed- en fourageergebied gewoven. NSDI's zijn voorbeelden hiervan. relden omhoog. Ben ik in dit vakje ge plaatst op basis van typisch onderwijs- gedrag, of door het doorbrengen van veel tijd en al erg lang op typische schoollocaties? Is het een positief oor- Koning leeuw is geëvolueerd tot dui- deel of moet ik mij nu zorgen gaan ma- zendpoot, hij loopt vele kanten op. Met ken? Tijd dus om eens na te gaan hoe het zit met de evolutie van het dier. We kunnen het beest met zijn familie lang, zij het gelukkig niet allemaal te gelijk. En de toekomst voor het onderwijs dier? Zal de evolutie als een revolutie doorgaan en het dier uitsterven of wordt het een kameleon? Veel activitei- andere woorden: een echt onderwijs- ten moeten snel en nog sneller en dus dier is bezig met vele andere aspecten, dan de klassieke klassikale overdracht. Activiteiten als het opstellen van een toop, want verschillen zijn voor de goe- competent, efficiënt en effectief. Dit is alles natuurlijk afhankelijk van de bio- in kaart gaan brengen. Gelukkig heeft het Van Hall Instituut begroting in geld en tijd, een les karto- de observator nog te vinden. De biodi- veel deskundigen rondlopen op het ge- grafie voorbereiden en geven, uitnodi- versiteit in GIS (Neder)land wordt al- bied van Dier, Management en GIS. gen van een externe adviseur voor een leen maar groter: EduGIS voor middel Termen als habitat, homeranges, ver- lezing over webgis, opstellen van een bare scholieren, slangen als Python bindingszones, gedrag, voedsel, GPS- offerte, aanpassen van een dictaat aan kronkelen op de weg van gestructu- de nieuwste inzichten in Open GIS, reerde data inwinning naar analyse en uitproberen van nieuwe software rele- webmapping, nationale geo-informatie tracking, rollen en sociale rangorde vallen dan al snel. In het verleden was de habitat van het ases, formuleren van de noodzakelijke infrastructuren als stepping stones van onderwijsdier klein, één lolcatie, een geo-competenties, nodig om de stu- kerngebied naar ander kerngebied, grauw stenen hol, verlicht door een denten op de markt te kunnen ver- Het welzijn van de jonge dieren gaat klein aantal flikkerende computers. Het hoofddier moest zelf het Licht aan kopen, maken en nakijken van tenta- poot in poot met het welbevinden van mens, nieuwe GIS-case voor coastal de onderwijzende kameleon, de nijve- de kleine diertjes doorgeven. Het dier zone management, sociaal advies aan re bij in alle overheidsorganisaties en als koning leeuw, en de welpjes volg- stagiaire over afstudeeropdracht, pro- de wijze uil in de advieswereld. Zij ver den precies de loop van het oude dier. Het voedsel kwam in de vorm van soft- jecten schrijven en verkopen, beoorde- schillen misschien nog wel in het aan- len van een afstudeeropdracht, (veel) tal strepen, maar veel minder in de warepillen. Ouderdom stond gelijk vergaderen met de andere dieren in de ruimte voor geo-streken. aan wijsheid, en wee je gebeente als je clan, motiveren van de andere dieren, over vernieuwingen brulde. Soms was bewaken van de vreedzame co-existen- het gelukkig zo dat koning leeuw het tie tussen schaap en beer, vernieuwen- oolc niet wis ten moest afkijken bij zijn de pedagogische en didactische me thoden, het management influisteren dat twee roedels samen in één habitat Reacties graag via M.deBakker@pers. vhall.nl. Wat is voor u een typisch geo- dier? Amerikaanse neef. Dit leverde moge lijkheden voor de kleintjes om af en toe eens af te dwalen van de kudde. niet zonder gevechten gaat, nakijken Hoe is het dan nu? De habitat van het van verslagen, en zo voort. Marien de Bakker Coördinator Geo-Information Studies Van Hall Instituut dier is veel groter geworden, mis schien wel door de effecten van het broeikaseffect (geldtekort?). Naast de Het huidige beeld van het onderwijs is niet meer lclasgericht, maar gericht op de individuele klanten met verschil- grot voor de winterslaap spelen vele lende voedselbehoeftes. Het dier is per- andere plekken een rol. Er wordt water manent op jacht of wordt bejaagd. Re- 101 GEO-INFO 2005-2 Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Onderwijsdier?

Geo-Info | 2005 | | pagina 35