102 Deel van een reconstructie op basis van digitale beelden. Frank van den Heuvelfaculteit LR, TU Delft. a de opkomst van de laserscanning uit vliegtuigen een kleine tien jaar geleden is in de laatste jaren ook de belangstelling voor de laserscanning op de grond - de terrestrische laserscanning - sterk toegenomen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het grote aantal aanbieders van deze techniek. Hoewel de aanbieders veelal een geodetisch ka rakter hebben, kan dat van de vele toepassingen van ter restrische laserscanning niet gezegd worden, zo bleek op de Automatisch themamiddag met dit onderwerp die op 23 september door uit laserdata de GIN-secties Aardobservatie en Landmeten Geodesie ge organiseerd werd bij de Grontmij te Waddinxveen. gereconstrueerd boommodel. Na de opening door voorzitter George Vosselman (ITC) kreeg David Hadden (Trimble Europe) het woord. In een hel der betoog met de titel "Choosing the right scanner for the job" gaf hij aan op welke gronden een bepaald type scanner gekozen moet worden. Daar bij worden de eigenschappen van de ter beschikking staande scanners - zo als meetbereilc (afstand en openings hoek), resolutie, spot size en meetsnel- heid - afgezet tegen de projectspecifi caties. Daarbij blijkt de beschikbare software voor de dataverwerking vaak van cruciaal belang. "3D Laserscannen en de engineering li fe cycle benadering - van puntinfor- matie naar applicatie" was de titel van de voordracht van Willem van Spanje, directeur van DelftTech BV. Ook hij toonde een breed scala aan toepassin gen van terrestrische laserscanning, zoals het bepalen van doorrijhoogtes van viaducten, reverse engineering in de petrochemische industrie, vastleg gen van een zogenaamd "plaats delict" voor de politie, tot het monitoren van een dijkdoorbraak. Vervolgens schet ste hij de rol van laserscanning in de product life cycle van planning en ont werp tot engineering, constructie en facility management. Alleen met een integrale benadering zijn grote kostenbesparingen mogelijk. Daarbij benadrukte hij de noodzaak van stan daardisatie zodat de kwaliteit van la- serscannergegevens eenduidig wordt vastgelegd en de uitwisselbaarheid van de data wordt vergemakkelijkt. Daarnaast zal kostenreductie in de toe komst vooral door automatisering van de modellering mogelijk worden. De promovendus Tahir Rabbani uit Pakistan sloot hier op aan: hij doet onderzoek aan de TU Delft naar de automatisering van de reconstructie van industriële installaties. Daarbij maakt hij gebruik van een combinatie van laserscanning en digitale beelden. Deze twee typen gegevens blijken na melijk in belangrijke mate comple mentair te zijn: met laserscanning worden de objectvlaklcen vastgelegd, terwijl in beelden juist de begrenzin gen van vlakken (hoeken en contou ren) goed zichtbaar zijn. Hij schetste de ontwikkelde methode voor de volle dig automatische reconstructie van vlakken en cilinders, vormen waarmee vaak zo'n 80% van een installatie be schreven kan worden. Ook werden re sultaten getoond van de geïntegreerde vereffening van lasermetingen en foto waarnemingen en de daarmee bereik te verbetering in de precisie van de ge schatte parameters. Toch werd duide lijk dat volledige automatisering van de reconstructie - zeker op korte ter- GEO-INFO 2005-2 GIN -themamiddag terrestrische laserscanning

Geo-Info | 2005 | | pagina 36