mijn - niet mogelijk zal zijn: enig handwerk zal nog lang nodig blijven. Na de pauze sprak Patrick van de Vel de (BnS Zelzate, België) over het ge bruik van laserscanning voor industri ële projecten. Hij deed zijn eerste erva ringen met laserscanning op in 2001. Voor de vastlegging van de as-built-si- tuatie van industriële installaties wordt van theodolietmetingen of foto- grammetrie sinds die tijd weinig of geen gebruik meer gemaakt. Voor fotogrammetrie bleek het benodigde expertiseniveau te hoog en de door looptijd te lang. Met laserscanning wordt de beheersbaarheid gedurende de hele project life cycle verbeterd. Modelleren wordt alleen gedaan als het echt nodig is. Geconcludeerd wordt dat met de snelheid van laser scanning en de hoge kwaliteit van de gegevens een betere besluitvorming mogelijk wordt. Door problemen met de splinternieu we laptop van Erik Claassen mocht Ben Gorte (TU Delft) eerst zijn "boom opzetten". Zijn presentatie "Een boom opzetten met laserpunten - 3D-recon- structie van bomen uit puntenwol- lcen" liet een nieuwe toepassing van la serscanning zien. De TU Delft (leerstoel Fotogrammetrie en Remote Sensing) werkt samen met het bosbou- winstituut IWW te Freiburg (Duits land) aan 3D-modellering van bomen uit terrestrische laserscans. Het doel is het automatisch afleiden van boompa rameters zoals: hoeveel hout bevat een boom, of hoe lang en hoe recht zijn de stam en de takken? Daarvoor moeten de stam en de takken van de boom in de laserdata automatisch gevonden worden. Het probleem doet denken aan het herkennen van wegen in lucht foto's en daarom werden van allerlei 2D-beeldbewerlcingoperaties 3D-ver- sies ontwikkeld. Als toegift werden la serscan gegevens van de aula van de TU getoond. De vele miljoenen punten zijn opgenomen in het kader van pro ject op veiligheidsgebied in een samen werking met de sectie GIS-technologie van de TU. Erik Claassen van Fugro-Inparlc pre senteerde onder de titel "Laserscan ning: een bijzonder kunstwerk" de Puntenwolk meest exotische toepassingen van deze meettechniek. Hoe- verkregen met wel Fugro ook actief is in de traditionele werkvelden zoals laserscanning: de architectuur, petrochemie en infrastructuur, werd dieper kleur geeft de intensiteit van het ingegaan op twee projecten uit de wereld van de kunst. Het eerste kunstobject was "De Grote Borst" van Hugo Debaer- gereflecteerde re uit 1992. Modellering was nodig om een goed passende signaal weer. verpakking voor transport te kunnen maken. Complicatie was dat het hangende object is gemaakt van kippengaas, jute en olifantenmest en dus niet vormvast was over lange re perioden. Bij gebrek aan referentiepunten is het monito ren van de vorm ook met laserscanning niet eenvoudig. Het tweede kunstproject betrof "Installation Art" in de vorm van een ruimte die nog het meest weg had van een lampenwinkel. Hier was laserscanning nodig om de instal latie te verhuizen en ergens anders met een precisie van 1 tot 2 cm weer op te kunnen bouwen. Gedeeltelijke reconstructie: Traditiegetrouw werd de themamiddag afgesloten met een combinatie van borrel waar nog uitvoerig nagepraat werd over bekende en model en nieuwe toepassingen van laserscanning, een meettechniek laserpunten. met onvermoede mogelijkheden. GEO-INFO 2005-2

Geo-Info | 2005 | | pagina 37