Themadag GIN en VIAG 104 ...en niet "de geo geordend", zoals de website van GIN lange tijd aangaf. Was dit een freudiaanse vergissing, wishful thinking? Natuurlijk was de titel voor de studiedag door GIN en VIAG (Vereniging voor I&A-coördinatoren bij ge meenten) met een knipoog naar het bekende aardrij kslcun- deboekje bedacht. Het ging erom hoe gemeenten de ko mende jaren de geo-informatie gaan organiseren, gelet op alle veranderingen die er aan komen. Veranderingen ener zijds geïnitieerd door wet- en regelgeving, anderzijds ver eist voor een betere en efficiëntere informatievoorziening bij gemeenten zelf. Dit alles vanuit het motto: we weten nu wat er moet gaan gebeuren de komende jaren, maar hoe pakken we dat nu aan? Koos Krijnders, gemeente Lelystad De eerste spreker, Ruud ten Kroode van de VNG, had op zijn eerste sheet een indrukwekkend en nog niet uitputtend lijstje afkortingen samengesteld van organisaties en ont wikkelingen waar de gemeentelijke geo-informatie mee te maken krijgt (fig. 1). Hij ging in het bijzonder in op het ko mende stelsel van basisregistraties. Daarbij werd gesteld dat de basisregistraties adressen en gebouwen steeds meer in elkaar opgingen en dat 'de kaart' eigenlijk geen echte ba sisregistratie was. Zodoende bleven er van de zes aangekon digde basisregistraties nog vier over. De laatste spreker, Noud Hooyman van VROM reageerde later daarop door te stellen, dat we vooral moeten vasthouden aan de zes steeds genoemde basisregistraties om niet in allerlei discussies verzeild te ra ken die het proces niet bevorderen. Dat Jelte Duister later de basisregistra ties weer anders neerzette, gaf aan dat niet aan het principe getwijfeld wordt, maar dat in de uitwerking nog wel het een en ander moet gebeuren. VROM, BZkICTU, IZüEM I liltRAVI, HL\ ÖUW t-KAH lSfB Itui: -.üOluvil, -Lis:, CBSWW, ÏPX3, LSV-epKN, a.-,- N ter - rjr-rj va Fig. 1 Een onvolledig overzicht van Het stelsel van basisregistraties dient, zo stelde Ten Kroode, vooral de interbestuurlijke samenwerking tussen de be stuurslagen. Dat gemeenten er ook voor hun eigen infor matiehuishouding profijt van hebben, staat voor velen bui- relevante ten kijf. Het is alleen een lastig verhaal om uit te leggen aan ontwikkelingen management en bestuur. Op dit thema ging Ernst Koper- en organisaties. draat (gemeente Leiderdorp) verder in. Het bestuur ziet in formatievoorziening als een dissatisfïer: je kunt er bij suc ces niet op scoren, maar als het fout gaat, wel op verliezen. Wil je bij het bestuur de zaak goed bespreekbaar maken dan helpt: de herhaling van de boodschap, de keus van de persoon van de boodschapper en het aanhaken aan een ac tuele zaak. basisregistratie. Basiselementen daar bij zijn 'de regeling' - leg procedures, bevoegdheden en ontsluiting voor re gister en registratie vast - en de 'cata logus' - baken de inhoud van objecten en attributen af. Regel daarbij waar in de organisatie de registratie en waar de objectvorming plaatsvindt. Voor kleinere gemeenten is het lasti ger om de basisregistraties goed te in te voeren vanwege de relatief hoge kosten en het continuïteitsprobleem. Samenwerking komt steeds meer voor. Met Peter Duyve als de regionaal pro jectleider voor vastgoedinformatie voor zeven Kempense gemeenten en Jean-Paul Ruyters, de I&A-coördinator van de gemeente Cranendonlc (één van die zeven) kregen we een goed beeld van wat er dan ook bij kleinere ge meenten mogelijk is. Duyve stelde dat in alle Kempense gemeenten men planmatig aan de slag was gegaan met het op orde brengen van gegevens, ter wijl op centraal niveau een aantal voorzieningen werd gerealiseerd om deze gegevens te beheren en te ontslui ten. De gemeente Bergeijlc treedt daar bij op als stuurgemeente, voor het ove rige is er sprake van gelijkwaardig heid. De resultaten zijn bemoedigend: viewers, een WOZ-portaal en een bo deminformatiesysteem zijn klaar, een gegevenswoordenboelc voor adressen ligt er. Er is bespaard op formatieplaat sen. Ruyters ging door op het vervol gens realiseren van een centrale adres- senregistratie afkomstig uit vijf ver schillende bestanden. Dit onder het motto van: gewoon beginnen. Jelte Duister (gemeente Groningen) zette de volgende stap: wat komt er organisatorisch kijken bij het opzetten van een Dat "gewoon beginnen met de basisre gistraties" is ooit begonnen bij het IC- TU in Den Haag, bij het programma Stroomlijning BasisGegevens. Nadat dit een tijdje stil heeft gelegen (althans in het Haagse) is er begin 2005 op nieuw een doorstart gemaakt met Dirk Jan van der Linden als trekker. Zijn presentatie gaf - samen de reactie van Noud Hooyman van VROM op stellin- GEO-INFO 2005-2 De geo georganiseerd

Geo-Info | 2005 | | pagina 38