BOEKBESPREKING Noordzee; cartografie van een wereldzee Jan de Graaf en Steven van Schappen jaren vanuit het noorden naar de heeft, zolang het verleden in ere wordt Den Haaguitgeverij Lopende Zaken, 2004. kusten zal oprukken - trekken direct gehouden en als inspiratiebron voor Prijs €35,—. de aandacht. De sterke nadruk op de de toekomst wordt aangewend. Niet al- culturele aspecten van de Noordzee leen in de ruimtelijke ordening maar n oktober 2004 werd de nieuwe laat zich verklaren door de inspiratie ook bij de behandeling van politieke Noordzee-atlas gepresenteerd. (Een op de Franse historicus Femand Brau- vraagstukken. Zeker nu de Noordzee bijdrage daarover verschijnt in het del, die in zijn boek "La Méditerranée in de vijfde nota Ruimtelijke Ordening maartnummer van Geo-Info). Vrijwel et le monde méditerranéen a l'epoque wordt beschouwd als "landsdeel", vin- gelijktijdig met de nieuwe Noordzee- de Philippe II" stelde dat de zee in staat den de auteurs het belangrijk om atlas verscheen het boek "Noordzee; is een zekere culturele eigenheid te tegengas te geven, om de vastelands- cartografïe van een wereldzee". Het boek, door de auteurs - historicus Ste ven van Schuppen en stedenbouwkun dige Jan de Graaf - beschouwd als "de atlas", valt al direct op door zijn vorm geving. De witte omslag voelt aan als de huid van een zeehond. Het boek gaat vergezeld van een enorme poster met een indrukwekkende matrix van scheppen. Daarbij doelde hij op de Middellandse Zee. Beide auteurs van "Noordzee" vragen zich terecht af of het concept Noordzeecultuur - een 'wereld' rondom de Noordzee waarin mensen een zeker stelsel van doen en denken delen - bestaansrecht heeft. denkwijze plaats te laten maken voor een denkwijze waarin de zee centraal staat. In het overdragen van deze denk wijze zijn ze zonder meer geslaagd. Wel gaan ze erg ver door te constate ren dat daar een nieuwe Noordzeelcar- tografische invalshoek voor nodig is. Combinaties van thema's leiden Alhoewel een definitie ontbreekt, is meestal tot voorspelbare maar soms het duidelijk dat deze invalshoek zich 400 kaartjes waarin twintig aan de tot verrassende inzichten, waarvan er Noordzee gerelateerde thema's wor- enkele in het boek zijn uitgewerkt. Interessant is bijvoorbeeld de combi natie van de dierenlcaart met de vuil- kaart, waarin de diergebieden en de visserij bewegingen worden vergeleken met lichtvervuiling en met zoetwater- kenmerkt door een lagenbenadering waarbinnen de zee centraal staat. Deze invalshoek is niet nieuw. De Noordzee atlas bijvoorbeeld is er ook op geba seerd. Het binnen deze invalshoek in kaart brengen van mentale en symboli sche thema's is wel nieuw, en de ma den gecombineerd. De kaartjes laten zien dat de op wereldniveau relatief kleine Noordzee veel meer is dan een uitgestrekt wateroppervlak. Dat het een gelaagde ruimtelijke werkelijk heid is, die wordt beïnvloed door fysi sche, economische en sociale factoren, mentale en symbolische de 'vervuilde' plaatsen feilloos weten creativiteit. Hetzelfde geldt voor de matrixvorm waarin de kaarten op de worden vervuiling door rivieren die uitmon- nier waarop dat is gedaan, is zeer ge- den in de zee. Het lijkt alsof de dieren durfd en getuigt van een flinke portie en een waarde heeft die tot uiting komt in al le denkbeelden die door de zee worden opgeroepen. Zo bevat de poster een weer kaart, een dierenlcaart, een schatkaart - waarop aardgas- en aardolievelden en -leidin gen zijn aangegeven - een verlceerslcaart en een spraalc- lcaart die de talen toont die rondom de Noordzee wor den gesproken. In het boek worden alle thema's afzon derlijk uitgewerkt in een mix van wetenschappelijke te mijden. Vooral de mythelcaart legt O fUealrtikufl niiMinn Helaas gaat de vormgeving binnen de omslag regelma tig ten koste van de functio naliteit. Zo overheerst de helderoranje achtergrond- kleur de miniatuurkaartjes van (wereld)zeeën, steden rondom de Noordzee, rivie ren die in de Noordzee uit monden en zeediepten, die voor- en achterin het boek kennis, verhalen en anekdotes, overgo- bijzondere verbanden bloot. Sterke getoond worden, en is ook het letterty- ten met een filosofisch sausje. Vlot ge- verhalen vonden duidelijk hun oor- pe niet prettig gekozen. Hetzelfde kan poster teerd. gepresen- ten van oude kaarten waarop de zee centraal staat. schreven en rijk geïllustreerd met sprong rondom locaties waar wrakken kaartmateriaal, vooral met fragmen- gevonden zijn en waar de dreiging van de zee het grootst was. Combinaties van drie of meer kaarten zijn op de poster niet aangegeven. De bijbeho- Opvallend is het aantal mentale en rende website www.lust.nl/lust/noord symbolische thema's dat in kaart ge- zee/noordzee.html biedt wel de moge- bracht is. De mythelcaart, de helden- lcaart en de banglcaart - waarop de ge bieden beneden zeeniveau zijn aange- gezegd worden van zes kaartjes die de dieptezones van de Noordzee weerge ven. Eén alomvattende kaart zou vol staan hebben. Een stippenlcaart toont de neerslaghoeveelheden in het Noordzeegebied. De contouren van de Noordzee zijn er niet op aangegeven en bovendien is het de kleur van de stippen waarmee de neerslaghoeveel- heid wordt gekwantificeerd, en niet de geven, evenals de chemische scheeps- Al aan het einde van de inleiding con- grootte, zoals de regels van de lcarto- lijlcheid om verbanden op te sporen tussen meerdere thema's. rampen sinds 1970 en de richting waarin de monsterlcrab de komende cluderen de auteurs dat het concept Noordzeecultuur zeker bestaansrecht grafische grammatica voorschrijven. De kaart met de visserijbewegingen en 111 GEO-INFO 2005-2 «rat OrStfwjii mauuii IMLMltfl mnjir X iUHUB* WvMslli m m «Mffbii** ctantbuai

Geo-Info | 2005 | | pagina 45