de habitats van roggen bezondigt zich daar niet aan, maar daar correspon deert de grootte van de legendasymbo len niet met de grootte van de symbo len op de kaart. En in de legenda van de vuilkaart, op de poster, zijn legen daklassen verwisseld. ANWB Wereld reisatlas Den Haag: ANWB, 2004, ISBN 9018 01947 X, prijs 59,95 (ook voor niet-leden). In 1998 verscheen de ANWB Wereld atlas, met staatkundige en natuur kundige overzichtskaarten van de con tinenten, en kaarten van landen, binnen en buiten Europa, op schaal 1 5.000.000. Interessant in deze atlas was het landenlexicon, met een korte om schrijving van alle landen. Eind vorig jaar introduceerde de ANWB een nieuwe atlas: de ANWB Wereldreisatlas. De atlas is zeker niet bedoeld om onderweg mee te nemen, zoals de naam wellicht suggereert. De toevoeging "reis" is gekozen omdat er 94 routes zijn uitgewerkt, verdeeld over alle continenten, en verder om aan te geven dat de grote verkeersver bindingen, zoals autowegen, spoorwe gen, vliegvelden en zeehavens in de kaarten zijn verwerkt, al verschilt de Wereldreisatlas daarin nauwelijks van de Wereldatlas. De kaarten in beide at lassen tonen opvallend veel andere overeenkomsten. Dat is niet vreemd omdat de lcartografïsche coördinator, het Duitse GeoGraphic Publishers, de zelfde is. Net als in de Wereldatlas is in de Wereldreisatlas gekozen voor lichte pasteltinten als achtergrond, die een indicatie geven van de klimaat- en ve getatiezones. Vochtige, vegetatierijlce gebieden zijn aangegeven in licht groen, overlopend naar licht bruingeel naargelang de gebieden droger en ve- getatiearmer worden. De gebieden rondom de polen hebben een witte achtergrond. Op deze lichte achter grond vallen de hoogteverschillen, die met schaduweffecten zijn aangegeven, goed op, zonder dat het kaartbeeld druk wordt. De wegen en de plaatsen op de voorgrond veranderen daar wei nig aan. Ook de schaal is, behalve bij de staatkundige en natuurkundige overzichtskaarten van de continenten, constant gehouden, ditmaal op 1 2.250.000 voor alle Europese landen en 1 4.500.000 voor landen buiten Euro- Meer aandacht voor de functionaliteit van de vormgeving zou het verhaal ze ker ten goede komen en de ondertitel "Cartografie van een wereldzee" meer recht doen. Desalniettemin is het con cept goed bedacht en op een heldere manier uitgewerkt op de poster en in WERELD1"1 ATLAS L. pa. De grotere lcaartschaal en de verbe terde lcartografische dekking - in tegenstelling tot de Wereldatlas zijn in de Wereldreisatlas de binnenlanden van Zuid-Amerika, Afrika en Australië volledig gekarteerd - resulteren in een groter aantal kaarten waarop bijna 100.000 namen in het register zijn op genomen. Op basis hiervan vergelijkt de ANWB de Wereldreisatlas graag met de Bosatlas, waarin circa 20.000 plaatsnamen zijn opgenomen, en de Times Atlas of the World, waarvan het register 200.000 namen telt, maar die aanmerkelijk duurder is. Deze vergelij king is gerechtvaardigd wanneer een atlas zich het kunnen (terug)vinden van plaatsen als voornaamste doel stelt. Dat is echter slechts één van de doelen die een atlas kan hebben. De inleiding van de Wereldreisatlas somt vier toepassingen op. Allereerst het verschaffen van de "klassieke geo grafische basiskennis": het beantwoor den van de vragen "Wat is waar?" en "Waar is wat?". Ten tweede kan de at las worden beschouwd als een reisgids, waarin bijzondere routes gepresen teerd worden, zoals de reis per post boot langs de Noorse kust, de Oriënt Express van Londen naar Venetië en de Zijderoute van de Middellandse Zee naar Midden-Azië. Daarnaast gaat er het boek. De culturele aspecten van de Noordzee vormen een welkome bijdra ge aan de ruimtelijke ordeningsagen da. Een bijdrage die bijvoorbeeld in de Noordzee-atlas ontbreekt. Eddie Poppe op de kaarten speciale aandacht uit naar opvallende natuurlandschappen, natuurmonumenten, metropolen, cul tuurmonumenten en -evenementen, en sport- en recreatiebestemmingen. Meer dan 16.000 zijn er gekarteerd, in 120 legendaklassen, elk met een eigen, voor deze atlas ontworpen, pictogram. Ten derde telt de atlas bijna 3.000 tekstbijdragen bij de kaarten en vooral bij, en dat is meteen de vierde toepas sing, alle foto's die de atlas illustreren en die een fraai beeld geven van de schoonheid van onze wereld, vanuit geografisch en toeristisch oogpunt. De laatste drie toepassingen maken van de Wereldreisatlas een indrukwek kend en toeristisch naslagwerk, dat bo vendien zeer fraai is vormgegeven. Tot zover niets dan lof over de atlas. Toch zijn er wat kritische kanttekenin gen te maken. Zo krijgt Nederland op vallend weinig aandacht. Op de schaal 1:2.250.000 neemt Nederland nog geen kwart pagina in beslag. Met als gevolg dat er een beperkte selectie van be zienswaardigheden is aangegeven. Het Rijksmuseum, het Mauritshuis en het Groninger Museum zijn bijvoorbeeld aangegeven, terwijl Boymans ont breekt en Leiden als museumstad on herkenbaar is. Het Noorder Dieren park is het enige dierenpark dat met een pictogram wordt onderscheiden en de historische stadsgezichten van bijvoorbeeld Amsterdam, Amersfoort, Delft en Utrecht verdienen in de atlas niet het pictogram dat de stadsgezich ten van Breda, Haarlem, Doklcum en Giethoorn siert. Op een grotere kaart van Nederland zouden deze beziens waardigheden zonder meer aangege ven kunnen worden. Ook in andere landen is er duidelijk een selectie ge maakt. Het zou interessant zijn om te achterhalen hoe deze selectie tot stand is gekomen. Het aantal legendaklassen waarin de bezienswaardigheden zijn onderverdeeld is indrukwekkend. De pictogrammen zijn in het algemeen goed gekozen, zodat ook zonder het GEO-INFO 2005-2 k 4 M 1 i 1 4 A i1

Geo-Info | 2005 | | pagina 46