Studiemiddag OGT 16 november p 16 november 2004 vond in Wa- over nagedacht wordt om de gebou- netjes op tijd volgens afspraak de re geningen de tweede studiemid- wenlaag in de verschillende kaarten lcening. dag van 2004 plaats van het OGT (Ver- overerfbaar te maken waarbij uitein- eniging Overlegplatform Gebruikers delijlc de gemeentelijke gebouwenre- Het OGT wil, als vertegenwoordiger van Topvector) met als thema "Afstem- gistratie als bron kan dienen. Maar gebruikers, zijn werkterrein uitbrei- ming tussen landsdeklcende geome- dan houdt het ook op. In de nabije den. We stellen dat het verlanglijstje trische bestanden". Er was grote be- toekomst wordt bijvoorbeeld het aan- ten aanzien van de ToplO mede dankzij langstelling voor dit thema, want de leggen van een rotonde door een ge- het OGT nagenoeg ingevuld is. Maar er zaal was (letterlijk) tot de laatste stoel bezet. Na een korte inleiding door de voorzitter Van der Werff kwamen achtereenvolgens de gebruikers (Bal- tussen van DLG) en de beheerders van de GBKN (Murre), de Kadastrale Kaart (Van der Hoek) en de TOPIONL (Bak ker) aan het woord. De middag werd afgesloten door Van Rossem van het gens ingemeten en ingepast in de aan een basisregistratie topografische ministerie van VROM met een lezing GBKN. De Topografische Dienst vliegt objecten, dient de gebruiker een stevi- meente netjes via het MMS (Mutatie blijven nog genoeg te wensen over ten Meld Systeem) aangemeld en vervol- aanzien van de andere lcaartproducten (met name de Kadastrale Kaart waar voor nog geen gebruikers inbreng ge formaliseerd is). Ook met betrekking tot de potentiële kruisbestuiving tus sen de door VROM genoemde 'familie der kaarten', al dan niet gerelateerd over het stelsel van basisregistraties er eens in de twee jaar overheen en de waarin de 'kaarten' een plek moeten topograaf op zijn fiets pencomputert krijgen. Daarbij is niet zozeer sprake van één kaart, maar van een familie van kaarten. Uit de lezingen kwam vooral naar vo ren dat de leveranciers van kaarten ge stem te kunnen laten horen. De toe komstvisie dat er één databalc is van de wijziging. De notaris geeft de per- waaruit je schaalloos ondergronden ceelswijzigingen door aan het ka- kunt genereren moet vooral vanuit de das ter en de gemeente zelf vliegt eens gebruikers voeding krijgen, onder het in de drie jaar met 10 cm precisie. En motto: éénmalig inwinnen, meervou- dan zwijgen we over alle navigatie- dig gebruiken en dan vooral niet meer systeemleveranciers die hun eigen dan één keertje betalen. De studiemid- erg druk bezig zijn om hun eigen pro- proces ingericht hebben. "Dunnetjes dag toonde aan dat daar onder de ge- ductieproces te optimaliseren om op overdoen" kan je dat niet noemen! bruikers een breed draagvlak voor is. deze wijze de prijs betaalbaar te hou- Medegebruikers van één van de kaar den. Wat verder opviel is dat er hard ten of zelfs van alle kaarten krijgen RenéVerhage CD 125 jaar Passage Rotterdam - hoe Rotterdam continu bouwt, breekt en weer herbouwt ené van der Schans heeft een gron- stukken in combinatie met elkaar den op van de bouw van de eerste Pas zichtbaar te maken kan de 'lezer' een sage in 1879 en neemt de aanschouwer mee langs belangrijke periodes zoals de crisisjaren omstreeks 1930, de ver- woes ting in 1940 en de wederopbouw in de jaren daarna. Er wordt duidelijk gemaakt wat er precies is gebeurd - J door kaarten en tekeningen uit ver schillende perioden en tijden over el- dig onderzoek gedaan naar de ge schiedenis van een bouwblok in Rot terdam ter grootte van één vierkante kilometer nabij het gebied waar nu de 'lcoopgoot' ligt, en waar van 1879 tot 1940 de Passage heeft gestaan. De CD is vervaardigd in samenwerking met de Gemeentearchief van Rotterdam, die onder de slogan "Kom eens rondneu zen in het verleden" belangstellenden het archief in lokt. De auteur onder zocht alle gegevens die van dit gebied te vinden waren: gemeentelijke kaar ten, kadastrale kaarten, registers, bouwtekeningen, brieven, vergunnin gen, foto's gemaakt op stahoogte en vanuit de lucht. Op de CD zijn de ver zamelde archiefstukken digitaal opge nomen als PDF-, TIFF- en Word-bestan- den, in totaal ruim 35 verschillende verzamelingen die vervolgens dienen kaar heen te projecteren zodat je een kaart van de huidige situatie krijgt te zien met daaronder de tijd van de noodwinkels uit 1941, de verwoesting in 1940, de bouw van de le passage in 1879, alle kadastrale wijzigingen in die tussentijd, en nog een situatie van een kaart van 1571 met daarop het ou de kasteel Bulgerstein. Het is een goed gelukte manier om de geschiedenis boeiend tot levend te brengen. De CD kost 7 euro, en is verkrijgbaar bij de Ar chiefwinkel van het Gemeentearchief als basis voor presentaties, die onder- tocht door 125 jaar geschiedenis van (tel. 010 - 40 45 995) en bij de auteur, ling op bijna talloze manieren met el- het gebied maken, met als uitstapje email: r.vanderschans@hccnet.nl, bij kaar zijn verbonden. Door foto's, plaat- nog enkele doorkijkjes naar de eeu- wie u nadere inlichtingen kunt lcrij- jes, kaarten, brieven en geschreven wen ervóór. Van der Schans roept beel- gen. GEO-INFO 2005-2

Geo-Info | 2005 | | pagina 48