Verzelfstandiging Kadaster geslaagd Georisma onderdag 16 december heeft Mi nister Dekker van VROM aan de Tweede Kamer het eindrapport van een onderzoek naar het functioneren van het Kadaster als zelfstandig be- woording en kwaliteitsinstrumenten, begeleidingsbe stuursorgaan (ZBO) gestuurd. Conclu- Ook minister Dekker spreekt van een drijf Georisma op- het ontwikkelen van toezicht en ver- T)er 1 januari antwoording, onder andere via een X 2005 heeft Pe- Raad van Toezicht, een gebruikers- ter van Rhee het raad, het Handvest Publieke Verant- advies- en project- sie: het Kadaster functioneert goed als ZBO. De onderzoekers zien het Ka daster als voorbeeld in het goed orga niseren van toezicht op de bedrijfsvoe- duidelijke sturings- en verantwoor dingsrelatie. De minister schrijft in haar begeleidende brief bij het rapport dat de evaluatie waardevolle aanbeve- GEORJSMA ring van een zelfstandig orgaan. Partij- lingen bevat voor de ontwikkeling van en rondom het Kadaster oordelen posi- het Kadaster voor de komende periode. tief over de kwa- Met de minister zijn afspraken ge- liteit van de maakt over de invoering daarvan. Het dienstverlening. In het rapport wordt het Ka daster genoemd als voorloper in gestart voorname lijk voor gemeen ten en woningcorporaties. Zijn prak tijkervaring en bijbehorende opge bouwde kennis bij onder andere het kadaster, gemeenten, woningcorpora ties, provincies, waterschappen en ver schillende softwareleveranciers stellen onderzoek is in opdracht van het mi- Georisma in staat gemeenten en wo- nisterie uitgevoerd door onderzoelcs- ningcorporaties te begeleiden naar een Twynstra optimale en adequate inrichting van hun ruimtelijke informatievoorzie- Bron: persbericht Kadaster ning. Inlichtingen: www.georisma.nl p 64-jarige leeftijd kwam op 17 december 2004 dr. E.H. gelijkheid te creëren voor lcartogra- van de Waal door een noodlottig ongeval om het leven, fïsch materiaal Dankzij dit systeem Na een studie sociale geografie kwam Hans in 1968 te wer- was het mogelijk op afstand met de ken bij de jonge afdeling Kartografie van het Geografisch In- computer na te gaan of van een stituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht, en hij hielp daar door hoekpunten met bekende coördinaten begrensd ge- bij het opzetten van de nieuwe doctoraal-studie Kartografie bied uit een bepaald jaar en van een bepaald thema kaarten die daar vanaf 1972 mogelijk was. Tussen de bedrijven door bestonden. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat dit promoveerde hij op een studie over de planologische prak- CCK-systeem (dat zijn tijd (te) ver vooruit was) voor heel tijk in Turkije Daarnaast heeft hij op drie gebieden voor be- Nederland door kaartverzamelingen gebruikt zou gaan wor- langrijke vernieuwingen in ons vakgebied gezorgd: de Re- den. In 1990 werd het systeem geïmplementeerd bij de Ko- mote Sensing, de documentatie en de geo-informatie. Hij ninklijke Bibliotheek maar ondanks de miljoenen geïn- introduceerde de Remote Sensing aan de universiteit in Ut- vesteerde guldens heeft men het daar niet voldoende van de recht en paste die als eerste in het onderwijs toe. Hij zorgde grond kunnen tillen. In 1999 werd het werk aan de CCK daar ervoor dat er projecten op dit gebied werden opgezet, waar stopgezet, en werd bepaald dat kaarten vervolgens via het zijn studenten in participeerden en wist daar belangrijke PICA systeem beschreven moesten worden, wat functioneel onderzoeksgelden voor aan te trekken van de Beleidscom- een belangrijke stap terug betekende, missie Remote Sensing. Voor de NVK verzorgde Hans een aantal Remote Sensing zomercursussen. Eind jaren '80 was Hans een van de eersten die de omslag wisten te maken van kaartproductie naar geo-informatie- Zelcer zo belangrijk zijn zijn bijdragen geweest op het ge- voorziening. Hij zette daarvoor de richting Informatie-lcar- bied van de documentatie: hij heeft een leidende rol ge- tografie op bij de universiteit - maar hij heeft van die voor- speeld bij de ontwikkeling en standaardisatie van de ISBD- treklcersrol niet meer de vruchten kunnen plukken. Moge- CM, de internationale digitale beschrijvingsstandaard voor lijk door spanningen over de totstandkoming van de CCK lcartografisch materiaal. Ook in het verband van de Geogra- werd Hans ziek hetgeen tevens in 1989 tot zijn vertrek bij de phy and Map Division van de International Federation of Li- universiteit leidde. Hij heeft nog enkele jaren cursussen re- brary Associations, heeft hij veel aan de internationale stan- mote sensing in ontwikkelingslanden gegeven, en in de daardisering bijgedragen. Hans is ook de initiator en leider IFLA-activiteiten geparticipeerd en woonde sedert jaren in geweest van de Centrale Catalogus Kartografie (CCK), een Frankrijk in een oude molen in de Morvan, waar vrienden van de eerste grote automatiseringsprojecten op het gebied altijd welkom waren, van de documentatie van kaarten, dat van 1975 tot 1999 heeft gedraaid. Doel ervan was een automatische zoekmo- Ferjan Ormeling GEO-INFO 2005-2 Aadaster In memoriam Hans van de Waal (1940-2004)

Geo-Info | 2005 | | pagina 50