Kaartenverzameling Utrechtse Faculteit Geowetenschappen: een nieuw 72 fysiek van elkaar gescheiden: de bibli otheek kwam op de zesde verdieping van het Transitorium II (momenteel Van Unnilc-gebouw), terwijl de kaar tenverzameling op de vijfde verdie ping een plaats kreeg. In 1985 verhuis- Bibliotheek Centrum Uithof (BCU), bouw. Op de vijfde verdieping, waar ook de Vakgroep Kartografïe gehuis vest was, kon de kaartenzaal zich lan ge tijd goed profileren door de directe band tussen collectie en onderzoek en door een persoonlijke en inhoudelijke Unnik-gebouw is nu voor zowel de bi- van de Faculteit Geowetenschappen verleden tijd: sedert september 2004 zitten beide instellingen organisato risch wederom onder één dak, tegeno- we complex van de Universiteitsbibli otheek Utrecht aan de Heidelberg- laan. e kaartenverzameling van de Faculteit Geoweten schappen kent een geschiedenis van bijna een eeuw [Slobbe 1981a, 1981b en 1982]. Lange tijd vormde de verzameling een onderdeel van de bibliotheek van het Geo grafisch Instituut, zoals de Faculteit tot 1988 heette. Zowel het toenmalige Geografisch Instituut als de kaartenverza meling ontstonden in 1908, toen de geografie aan de Uni versiteit Utrecht haar intrede deed. Dankzij een voor die tijd forse jaarlijkse rijkssubsidie van 8.500 gulden geduren de vier jaar, kon een begin worden gemaakt met de opzet van een bibliotheek en een kaartenverzameling. Professor K. Oestreich, hoogleraar natuurkundige aardbeschrijving en geomorfologie, zorgde dankzij zijn grote bibliografische kennis voor een systematische indeling van de boeken- en kaartcollecties. Daarnaast leverde professor J.F. Niermeyer, hoogleraar voor de statistisch-politielce, economische en al gemene aardrijkskunde, een belangrijke bijdrage aan de opbouw van de kaartenverzameling door grote aankopen van belangrijke Nederlandse oude kaarten. Na deze tame lijk stormachtige start zou de kaartenverzameling in het vervolg in een rustiger tempo doorgroeien. Tot 1969 zijn het Geografisch Instituut en de bibliotheek op diverse plaatsen in de Utrechtse binnenstad gehuisvest geweest. Daarna werden beide instellingen overgebracht naar het universiteitscomplex De Uithof, ten oosten van de Domstad. Hier werden bibliotheek en kaartenverzameling Drs. M. van Egmond, Conservator Kaartenverzame ling FGW, Univer siteitsbibliotheek Utrecht Gedurende het bijna honderdjarige be staan is de Utrechtse kaartenverzame ling uitgegroeid tot één van de groot ste collecties van Nederland. Kwantita tief gezien wordt zij slechts overtrof fen door de collecties van de Topografi sche Dienst in Emmen (circa 300.000 kaarten), het Nationaal Archief in Den Haag (circa 200.000 kaarten en circa 1.500 atlassen) en de Universiteitsbibli otheek van Amsterdam (circa 145.000 kaarten en 4.500 atlassen). Met onge veer 120.000 kaarten en 5.000 atlassen neemt de Utrechtse kaartenverzame ling de vierde plaats in. Op die van de Amsterdamse Universiteitsbibliotheek na is het de grootste algemene kaar- tencollectie van het land. Zij bestaat voor het grootste gedeelte uit moderne topografische en thematische kaarten. Daarnaast is een voorname plaats inge ruimd voor circa 5.000 oude kaarten en atlassen van vóór 1850. Verder zijn er enkele tientallen globes, circa 250 wandkaarten en ongeveer dertig reliëf modellen. Op de kaartenzaal is het te vens mogelijk om lcartografische soft ware te raadplegen in de vorm van cir ca 150 cd-rom's en 80 diskettes. Be schrijvingen van deze software inclu- GEO-INFO 2005-2 Kaarten op koers De kaartenverzameling van de Faculteit Geoweten- de de bibliotheek uiteindelijk naar het schappen van de Universiteit Utrecht is sinds sep- een zijvleugel van het van umükge- tember 2004 niet langer meer gehuisvest in het Van Unnikgebouw op de Uithof, maar in de nieuwe Uni versiteitsbibliotheek aan de overzijde. Als zodanig maakt het nu onderdeel uit van de 'treasury', zeg dienstverlening. De locatie in het Van maar de bijzondere collectie, van de bibliotheek. bliotheelc als de kaartenverzameling Naast een nieuw onderkomen staat de kaartenver- zameling de komende tijd ook nog eens enkele in grijpende ontwikkelingen te wachten. In dit artikel IIr,T wordt een overzicht geboden van deze ontwikkelin gen en van de veranderingen die met de verhuizing gepaard zijn gegaan, voorafgegaan door een be- CollectiePr°f'el schrijving van de historie en van het collectieprofiel

Geo-Info | 2005 | | pagina 6