ONDERKOMEN EN NIEUWE ONTWIKKELINGEN sief een screendump zijn beschikbaar via de website van de kaartenzaal. Tot de belangrijkste taken van de Utrechtse kaartencollectie behoort de ondersteuning van het onderwijs en onderzoek van de Faculteit Geoweten- schappen. Een functie, die steeds meer aan belang zal winnen nu de collectie in de Universiteitsbibliotheek is geïn tegreerd, betreft de algemene raadple ging. Mede door de goede toegankelijk heid - de bibliotheek is makkelijk be reikbaar via de snelweg en heeft een grote parkeergarage - komen vanuit het hele land mensen met aan lcarto- grafie gerelateerde vragen. Het acquisitiebeleid is vandaag de dag vooral gericht op de verwerving van re cente lcartografische documenten van Nederland en omliggende landen. Daaronder vallen (al dan niet digitale) atlassen, topografische kaarten, the matische kaarten en stadsplattegron den. Van veel Europese landen zijn ver der topografische lcaartseries met een schaal van 1:25.000 tot 1:50.000 be schikbaar. Elk deel van de wereld is tenslotte vertegenwoordigd op een schaal van tenminste 1:1.000.000. Ou der kaartmateriaal wordt voorname lijk gerepresenteerd door facsimile's. Daarbij ligt de nadruk op door Neder landers vervaardigde kaarten, gerela teerd aan het Nederlandse grondge bied en voormalige koloniën. Hiervan wordt trouwens geprobeerd al het ver krijgbare materiaal aan te schaffen. Het streven is de gehele wereld op de schaal van 1:250.000 beschikbaar te hebben en van alle landen een natio nale atlas. Daarnaast bepalen de onderwijs- en onderzoelcsbehoefte van de Faculteit Geowetenschappen nog steeds het aanschafbeleid. Dankzij de architectonische vormgeving heeft de nieuwe kaartenzaal in de Universiteits bibliotheek een veel betere uitstraling gekregen dan de oude zaal De voormalige kaartenzaal in het Zoals reeds gesteld, werd in september 2004 aan de Heidel- berglaan de nieuwbouw van de Universiteitsbibliotheek Utrecht opgeleverd. Hiermee kwamen de kaartenzaal, het BCU en de Centrale Bibliotheekdienst (CBD) onder één dak. De incorporatie van de kaartenzaal in de nieuwe biblio theek heeft vooral tot doel gehad de zwakke punten, waar van in het Van Unnik-gebouw sprake was, zoveel mogelijk teniet te doen. Die zwakke punten waren onder andere de absolute ondercapaciteit van het bestaande lcaartendepot, het ontbreken van een openbare digitale catalogus, de ge brekkige opstelling van de atlassen van na 1850 en de facsi- milewerlcen, de beperkte openingstijden, de fysieke schei ding tussen kaarten in de kaartenzaal en boeken en tijd schriften in het BCU, het ontbreken van een instructieruim te en een geklimatiseerd depot. Die problemen zijn met de verhuizing naar de nieuwe Uni versiteitsbibliotheek grotendeels verholpen. Zo is voor de totale collectie - of het nu gaat om atlassen, plano kaarten of gevouwen kaarten - een toekomstige capaciteitsuitbrei ding van 25 procent ingecalculeerd. De kaartenzaal is dus in een ruimere jas komen te zitten. De dankzij het Delta plan goed geconserveerde verzameling is nu ondergebracht in een leeszaal op de zesde verdieping en een - niet voor be zoekers toegankelijk - depot op de vijfde verdieping. Door de architectonische vormgeving, waarbij gebruik is ge maakt van zwarte, witte en grijze kleurschakeringen, heeft i Van Unnikgebouw. de leeszaal een veel betere uitstraling gekregen. In de nieuw gemeubileerde leeszaal zijn de 'moderne' atlas sen van na 1850 en de meeste reproductiewerlcen regionaal geordend en in open opstelling geplaatst. Voor bezoekers betekent dit een geweldige verbetering van het gebruiksge mak en biedt het voorts de mogelijkheid om per regio te 'browsen'. In de nieuwe situatie zijn ook de openingstijden verruimd: in plaats van twintig uur is de leeszaal nu veertig uur per week voor het publiek toegankelijk. De toekomst moet echter uitwijzen of de verruiming van de openingstij den in praktische zin wenselijk is. Er dient immers ook tijd vrijgemaakt te worden voor zaken als het ontsluiten en ca talogiseren van lcartografische documenten. Een andere verbetering betreft de aanwezigheid van een gro te en kleine instructieruimte op dezelfde verdieping. Hier kunnen eventueel vergaderingen belegd en colleges gehou- GEO-INFO 2005-2 O Cl) Verhuizing naar de nieuwe Universiteits bibliotheek

Geo-Info | 2005 | | pagina 7