den worden. In de handboekerij van Bijzondere Collecties, naast de leeszaal, zijn verder de algemene naslagwerken op het gebied van de historische lcartografïe ondergebracht. Zowel de leeszaal als het depot zijn gelclimatiseerd en ken nen een constante temperatuur en luchtvochtigheid; er gel den dus optimale condities voor de conservering van kaar ten en atlassen. De scheiding tussen leeszaal en depot op ver- schillende verdiepingen is geen verbetering. Ten opzichte van de oude situatie duurt het nu aanzienlijk langer alvo rens kaarten en atlassen uit het depot, waar het oudere en minder geraadpleegde materiaal is opgeborgen, op de tafel van de klant liggen. Het oudere kaartmateriaal dient boven dien ingevolge het huidige bibliotheekbeleid in de leeszaal van oude drukken bestudeerd te worden en niet in de kaar- s tenzaal. Hoewel beide zalen vrijwel aanpalend zijn, levert dit beleid bij het gelijktijdig raadplegen van oude en moder ne kartografïsche documenten praktische bezwaren op. depot. De kaartenzaal en haar medewerkers zijn functioneel volle dig in de organisatie van de nieuwe bibliotheek opgegaan. Er is inmiddels sprake van een nauwe samenwerking. Die samenwerking moet op den duur leiden tot een verbeterde dienstverlening, een efficiëntere inzet van personeel en middelen, een verbeterd beheer en meer toepassing van in novatieve technieken en kennis voor beheer en ontsluiting. De Faculteit Geowetenschappen blijft verantwoording dra gen voor het inhoudelijke beleid, waaronder de collectie vorming en het niveau van informatievoorziening. De uni versiteitsbibliotheek heeft echter de verantwoordelijkheid gekregen voor de beheerstaken van de kaartenzaal. Hieron der vallen het beheer van het in het depot geplaatste mate riaal, de bestel- en ontvangstadministratie, de catalogise ring van nieuwe aanwinsten en de kosten voor het catalogi seer- en bestelsysteem. Daarnaast initieert de Universiteits bibliotheek innovatieve en digitale projecten, die ervoor moeten zorgen dat de kaartenzaal steeds beter gaat voldoen aan de wensen en behoeften van de 21ste-eeuwse klant. Het gaat hierbij om de digitale ontsluiting van de collectie, de digitale beschikbaarstelling van kaarten en de uitbouw van De moderne atlassen Ouder kaartmate- maar de computersystemen en -be naal en minder standen zijn enkel voor ingewijden geraadpleegde kaarten en atlassen bevinden zich voortaan in een geklimatiseerd helder en zonder begeleiding bruik baar. Om hierin verandering te bren gen is het van groot belang dat de cata logus van de kaartenzaal in zijn geheel beschikbaar komt via internet. Door het project Digitale ontsluiting kaarten zaal worden de nieuwe aanwinsten van de kaartenzaal via het catalogi seersysteem van de Universiteitsbiblio theek ontsloten. Daarnaast voert men met terugwerkende kracht de bestaan de catalogi in dit systeem in. Ultimo 2004 zijn op die manier reeds rond de 8.000 van de circa 25.000 bestaande be schrijvingen retrospectief ingevoerd en via de webcatalogus van de Univer siteitsbibliotheek opvraagbaar. Zo is onder meer de collectie Aclcersdijck via de webcatalogus van de Universi teitsbibliotheek (www.library.uu.nl) beschikbaar. Een on-line beschikbare catalogus zal de uitstraling en het ge bruik van de collectie positief bevorde ren. de website Oddens' Bookmarks. Deze drie projecten komen hieronder in detail aan de orde. van na 1850 en de facsimile's zijn regionaal Het project Kaartenzaal digitaal is te be- De gehele collectie van de kaartenzaal is momenteel regio naal en thematisch ontsloten door een fichesysteem. De fi ches zijn opgeborgen in metalen ladekasten die zich bevin den bij de Handboekerij van Bijzondere Collecties. De kasten zijn in principe gesloten. Raadpleging is mogelijk op verzoek. De inhoud van bruikleencollecties, waaronder de verzame lingen oude kaarten van Moll en Aclcersdijck, valt te ontle nen aan gedrukte catalogi. Als aanvulling daarop zijn er twee catalogi in boekvorm, waarin al het lcartografisch ma teriaal verworven in de periode 1983-1991 en 1992-1995 is beschreven en gerangschikt naar regio. De vermeldingen van acquisities uit de laatstgenoemde periode zijn in middels opgenomen in een digitale catalogus op de website. Tot op heden is er dus sprake van een tamelijk gebrekkige digitale ontsluiting van de kaartenverzameling. Weliswaar is van vrijwel elke kaart een digitale beschrijving gemaakt, gerangschikt in boekenkasten met schouwen als een soort vervolg op de digitale ontsluiting van de kaarten eer! duidelijke zaalcatalogus. Met behulp van dit pro- kastbebording. ject dient de kaartenzaal zich te gaan s GEO-INFO 2005-2 2 2 ^3 S3 O bJ) 53 O G -G S3 O 'Of) S3 G O Cj G 74 s Nieuwe ontwikkelingen Kaartenzaal digitaal Digitale ontsluiting

Geo-Info | 2005 | | pagina 8