a» «0" p» profileren als een expertisecentrum Voorbeeldpagina van waaruit digitaal kaartmateriaal ter beschikking wordt gesteld. Daar toe zullen delen van de collectie als 'full-image' op een website gepresen teerd worden. Op deze digitale afbeel dingen lean tot in detail ingezoomd worden. Onderzoekers en andere ge bruikers van - meestal oud - kaartma teriaal krijgen hiermee op eenvoudige wijze toegang tot een hoogwaardig en gebruiksvriendelijk lcartografisch in strumentarium. Ook wil de universi teitsbibliotheek op deze wijze haar cultureel erfgoed uitdragen. Bijko mend voordeel is dat de veelal kwets bare kaarten niet langer meer fysiek geraadpleegd hoeven te worden en zo veel mogelijk gevrijwaard blijven van onnodig verval en diefstal. Het ge bruik van de kaartenzaal zal uiteinde lijk efficiënter en doeltreffender kun nen plaatsvinden. Ten behoeve van het digitaliserings project is binnen de universiteitsbibli otheek een productielijn voor de op- van de toekomstige website van gedigitaliseerde kaarten. Thuispagina van de vernieuwde slag en ontsluiting van gedigitaliseerd website Oddens' kaartmateriaal. Via een breed toepas- Bookmarks. bare gebruikersinterface (MrSID) kunnen de opgenomen kaarten optimaal bestudeerd worden. Deze interface moet het mogelijk maken om vanuit de catalogus voor digitaal materiaal (Omega) door te linken naar de afbeelding van de kaart. Ook is het mogelijk om door deelcollecties uit het kaartenbezit te bladeren. Via het zoekmenu kan men ver der zoeken op termen, zoals uitgever, titel, plaats en derge lijke. Medio 2004 is gestart met de voorbereidingen van twee pilotprojecten. Op de eerste plaats betreft dat de digitalise ring van ruim vijftig topstukken die in 1983 in de tentoon stelling Tooneel des Aerdrijcx opgenomen zijn geweest [Krogt, 1983]. Deze kaarten bieden een beeld van de gevari eerdheid van de oude lcaartencollectie. Een tweede pilot- project richt zich specifiek op onderwijs en onderzoek. Hiertoe digitaliseert men een Bosatlas uit 1925 en een schoolatlas van Nederlands-Indië uit 1937. In het voorjaar van 2005 moet de website van gedigitali seerde kaarten van de kaartenverzameling operationeel zijn. Het toekomstige internetadres van de website voor ge digitaliseerde kaarten wordt: www.kaarten.library.uu.nl (onder voorbehoud). In de loop der tijd zal de database dan steeds verder uitgebreid worden. Oddens' Bookmarks De website Oddens' Bookmarks is een zogeheten internet- portaal voor kartografische informatie: door middel van gerubriceerde links tracht de site een overzicht te geven van wat er zich aan lcartografisch materiaal of verwante zaken op het wereldwijde web bevindt [Egmond, 2002]. Bedenker van de site is Roelof Oddens, één van de twee conservatoren van de Utrechtse kaartenverzameling. Od dens onderhoudt en actualiseert de site vrijwel dagelijks. In 1996 begonnen als een lijstje met enkele links groeide Oddens' Bookmarks in korte tijd uit tot één van de best lopende websites van de Universiteit Utrecht. Momenteel (peildatum: november 2004) bevat de site meer dan 22.000 links en hebben ruim drie miljoen bezoekers de site be zocht. Ook nu de kaartenzaal onder de nieuwe Universiteits bibliotheek valt, is de uitbouw en verdere verfijning van Oddens' Bookmarks één van de kerntaken. In de zomer van 2004 kreeg de site door Ton Markus, die het technisch be heer uitvoert, een ander uiterlijk aangemeten [Markus, 2004]. De database draait nu op een van de servers van de Faculteit Geowetenschappen. Hiermee is de site een stuk sneller geworden. Tevens is het zoekmenu vereenvou digd, waardoor bezoekers nog beter en makkelijker dan voorheen hun weg kunnen vinden. Naar verwachting kunnen het nieuwe systeem en de website weer enkele jaren mee. De continuïteit blijft echter een zorgenkindje. Het hangt immers nog te veel van individuele factoren af of de site regelmatig geactualiseerd wordt en dus be trouwbaar blijft. Tegelijkertijd neemt de hoeveelheid kar tografische informatie op internet toe, hetgeen een toe nemende belasting betekent voor degene die de site (op vrijwillige basis) onderhoudt. Voor de toekomstige in standhouding van de site is enige formalisering en insti tutionalisering absoluut noodzakelijk. Dit punt zal daar om voor de komende tijd in de beleidsagenda van de Uni versiteitsbibliotheek ter sprake moeten komen. GEO-INFO 2005-2 - - - - - r

Geo-Info | 2005 | | pagina 9