.M. L 1 Zo ontstaat in korte tijd een complete tekening van een he- In Bangkok wordt le straat, maar het moet gezegd worden dat het werk van de Pythagoras landmeter in het terrein zelfbij deze demonstratie onzicht- geïnstrueerd aan baar blijft. Zeker als onder natte, koude en gure omstandig- legereenheden van heden moet worden gewerkt zal het allemaal wel wat lan- het Thaise leger. ger duren. Maar ook dan is het eenvoudiger te realiseren dan wanneer buiten meer handwerk moet worden verricht. Als het project helemaal is opgemeten of als aan het eind van de dag de landmeter zijn productie meent te hebben ge haald, is het ook heel eenvoudig om het (getekende en bere kende) eindresultaat op kantoor over te nemen in bestaan de bestanden. Tom toont ook hoe snel evenwijdige en lood rechte lijnen, polygonen en bogen worden bewerkt en op gemeten. Om de kaart nog mooier te maken kan snel een kaderlijn om het geheel worden getrokken en aanvullende gegevens of legenda's worden toegevoegd. Een veelvoorkomende activiteit is het inpassen van twee kaarten in elkaar, soms vijf of zes, en niet zelden zal de ene kaart een rasterbeeld, de andere een vectorbeeld bevatten. Pythagoras weet die feilloos en gemakkelijk in elkaar te integreren. Het inpassen van een rasterlcaart (in een plaat selijk stelsel) in een vectorlcaart op schaal in een landelijk coördinatensysteem, kan op heel wat gemakkelijker wijze, en dus sneller, dan in veel andere programma's. Uitleg over de mogelijkheden van Pythagoras in Bolivia. tracé wat op te schuiven kunnen vari anten worden gecreëerd, en die vari ant worden gekozen waarbij een mini maal grondverzet resulteert. De uit komsten van de opgeroepen profielen staan direct in een duidelijk leesbaar tekstbestand en kunnen zo gemakke lijk naar andere programma's worden gekopieerd. Als eenmaal een tracé is gekozen, kan de wegaanleg in detail worden bere kend en getekend waartoe, naast ge makkelijke constructies als rechte lij nen en bogen, waar nodig ook over- gangsbogen worden geconstrueerd. De constructie van een compleet klaver blad passeert in korte tijd de revue, compleet met lengte- en dwarsprofie len en grondverzetberelceningen. Pythagoras lean de terreinmetingen van de totalstations en de (post-proces- sing)waarnemingen van GPS-ontvan- gers van de meest bekende merken alsThales, Leica, Trimble, Topcon, Sokkia, Geodimeter gemakkelijk om zetten naar een tekening, hoewel de meeste van deze ook over eigen ver- werkingssoftware beschikken. Bij en kele instrumenten bestaat de moge lijkheid ook bij RTK GPS-meting de op bouw van de tekening geheel in het terrein te zien verlopen. Voor andere merken zijn daarvoor aanvullende mo dules ontwikkeld. Door Pythagoras alsmaar nieuwe kunst jes te laten uitvoeren wordt het pro gramma enerzijds steeds waardevoller en bruikbaar voor meerdere doelein den, maar tegelijkertijd ook ingewik- De coördinaten in Pythagoras worden vaak in 3-D opgeno men zodat ook digitale terreinmodellen kunnen worden vervaardigd. Hiermee krijgt het terrein niet alleen een le vendig aanzicht maar kunnen ook op elke aangelclikte plaats profielen worden gegenereerd, waaruit berekenin gen met volumes en inhouden mogelijk zijn, en bijvoor beeld grondverzet kan worden berekend. Als voorbeeld het ontwerpen van een wegtracé door een gol vend terrein. Door een rechte lijn te tekenen van A naar B worden met een klik de lengte- en de dwarsprofielen zicht baar gemaakt en het totale grondverzet berekend. Door het Aan de oever van de Schelde doen enkele vertegenwoordigers uit Maleisië ervaring op. GEO-INFO 2005-3 jm m_JP ■ww. Cs ^8 De kunstjes van Pythagoras

Geo-Info | 2005 | | pagina 19