2 nPW kelder. Zal het tenslotte niet die pro gramma's evenaren die als te ingewik keld en uitgebreid terzijde zijn gewor pen, en waaraan Pythagoras tenslotte zijn bestaansrecht heeft te danken? Volgens Van Herck zal dat niet gebeu ren omdat bij alle uitbreidingen de eenvoud van het bedienen en de ge bruiksvriendelijkheid voorop blijft staan. En je moet toch proberen te vol doen aan de vragen die vanuit de prak tijk op je af komen. Vandaag de dag is dat natuurlijk de uit breiding naar GIS-toepassingen. Pytha goras is van oorsprong een CAD-pro- gramma, een landmeetkundig teken en rekenprogramma van waaruit nu ook GIS-functionaliteit wordt ontwik keld, in tegenstelling tot veel andere GIS-programma's waar het precies andersom (en dus minder praktisch) werkt. Door het tekenprogramma van Pythagoras te koppelen aan externe databanken (bijv. in Access, SQL of Oracle), kunnen vragen over zaken die aan de geografie zijn gerelateerd wor den beantwoord door zichtbaar te ma ken wat gevraagd is. Een wat luguber recent voorbeeld is de inventarisatie, door een gemeentelijke dienst, van de graven op een begraafplaats. Zorgvul dig is vastgelegd welke overblijfselen waar precies zijn begraven zodat vra gen als: "waar liggen de resten van Jan de Wit" nu met een sterretje op de kaart worden beantwoord, maar ook andersom zal bij het aanwijzen van een bepaalde plek de (naam van de) persoon verrijzen die op die plek zijn of haar laatste rustplaats vond. Dat de gedemonstreerde theorie van gebruiksvriendelijkheid en snelheid ook in de praktijk reëel blijkt te zijn wordt dagelijks aangetoond. Bijvoor beeld bij de herinrichting van de Antwerpse Ring waar de uitvoeringscombinatie THV (Tijdelijke Handels Vennoot schap), mede dankzij het gebruik van Pythagoras, een bo nus in de wacht wist te slepen omdat het werk eerder klaar was dan gepland. Al in de voorbereidingstijd speelde Pythagoras daar een be langrijke rol. Om de actuele situatie op te meten werd ge bruik gemaakt van zowel luchtfotogrammetrie als terrestri- sche tachymetrie. Er liep een heel leger landmeters rond om genoeg gegevens bijeen te brengen. Op grote schaal wer den totalstations en one-man stations aan het werk gezet om het terrein nauwkeurig in kaart te brengen. Dankzij Py thagoras werd veel tijdwinst behaald en konden ook de ver schillende soorten waarnemingen gemakkelijk met elkaar worden gemengd en aangesloten. De handleidingen en demo- CD's Bij de Ring werd gewerkt volgens het principe dat door de worden in 15 talen aannemer zelf de kwaliteitscontrole moet worden uitge- vertaald. voerd, een principe dat in Nederland tegenwoordig wordt toegepast bij de aanleg van grote werken, zoals de Betuwe lijn en de HSL. De aannemer moet aantonen dat het eindre sultaat aan de gesteld eisen voldoet, en dat is niet zo een voudig als je weet dat een autoweg als de Ring bestaat uit een veelheid aan lagen. De betonnen bovenlaag ligt op een onderlaag van asfalt (waarmee de rek en krimp van het be ton wordt ondervangen). Onder het asfalt zitten de funde ring, de onderfundering en uiteindelijk de grondlaag. Elke laag heeft een voorgeschreven dikte waaraan moet worden voldaan, en dat wordt ook voor elke laag nauwgezet gecon troleerd. Voorheen gebeurde dat door het boren van proef- kernen, tegenwoordig moeten de topografische metingen het resultaat aantonen. De metingen moeten zeer nauw keurig gebeuren en precies op de juiste plaatsen om ont werp en eindresultaat goed te kunnen vergelijken. Dankzij de digitale terreinmodellen, die met behulp van Pythagoras in beide fasen werden vervaardigd, konden afwijkingen in de laagdilctes door de computer direct zichtbaar worden ge maakt. De heraanleg van de Ring is een geweldig complex werk. Be halve het aanbrengen van betonbanen en de bijbehorende funderingslagen, over een lengte van 13 kilometer, moest ook een aantal bruggen, tijdelijke bruggen, extra rij stroken, en parkeerplaatsen worden geconstrueerd. Ook moesten kruispunten en verlceerssignalering worden aan- De Ring van Antwerpen heeft weinig rechte stukken. r GEO-INFO 2005-3 r In de ban van de Ring

Geo-Info | 2005 | | pagina 20