Vier grote steden stemmen objectenmodel af in relatie tot TDKadaster en aantal grote steden in Nederland heeft al vele jaren een kleinschalig lcaartbestand in eigen beheer. Deze kleinschalige kaarten zijn van oudsher grafische pro ducten. Tot begin jaren negentig van de vorige eeuw wer den deze geproduceerd door met de hand films te graveren en hieruit uiteindelijk drukfïlms te belichten. Na die tijd vond een belangrijke omslag plaats: de kaarten werden van af dat moment elektronisch, met behulp van een CAD-palc- ket gedigitaliseerd, beheerd en bijgehouden. Ook de uitle vering geschiedde met de CAD-bestanden. Maar primair ble ven het grafische bestanden, gericht op het produceren van grafisch hoogwaardige kaarten. De laatste jaren ontstaat meer en meer de behoefte aan het werken en analyseren met ruimtelijke informatie, bijvoor beeld in een GIS. Bovendien worden integratie, koppeling en uitwisseling steeds belangrijker. De huidige CAD-struc- tuur van de kleinschalige bestanden is een grafisch formaat en daarvoor nauwelijks geschikt. Om de kleinschalige gege vens te koppelen met bijvoorbeeld thematische gegevens, en om de gebruiksmogelijkheden van het bestand uit te breiden, is het noodzakelijk dat deze kaarten in een object- gerichte structuur in een ruimtelijke database opgeslagen worden. Elk element moet een apart object zijn met eigen kenmerken. Deze productontwikkelingen, technologische vooruitgang en gewijzigde klantbehoefte heeft in 2002 bij de gemeente Den Haag geleid tot herziening van het gegevensmodel van het Kleinschalige Topografische Bestand schaal 1:10.000. In dat kader is contact gezocht met de gemeenten Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Het bleek dat de betrokken Geo-informatieafdelingen in meerdere of mindere mate op 'een kruispunt' stonden voor de ontwikkeling van een nieuw obj ectgericht gegevensmodel voor kleinschalige to pografie. Amsterdam had al vergevorderde plannen voor een nieuw obj ectgericht gegevensmodel. In Rotterdam was ook behoefte aan een nieuw gegevensmodel; afhankelijk van landelijke ontwikkelingen, wensen van klanten en budget zou het kleinschalige product verder ontwikkeld worden. Den Haag had in 2002 één vlakvoorbereid basisbestand en wilde dit zodanig uitwerken dat uitwisse ling met de Topografische Dienst Kadaster (TDKadaster) mogelijk werd. Utrecht was toe aan een nieuwe opzet van een gegevensmodel, met als pri maire voorwaarde dat het nieuwe mo del moest aansluiten bij het eigen be drijfsproces en de producten van de Fig. 1 I Aad Vuyk, Geo en Vastgoedinformatie Amsterdam; Evert Bontenbal, Landme ten en Vastgoedinformatie Rotterdam Ben Roetgerink, Landmeten en Vast goedinformatie Den Haagen Wout Molenaar, Vastgoedinformatie Utrecht. TDKadaster, dit met het oog op uitwis seling van de gegevensbestanden. Bo vendien bleek dat er op dit terrein ook belangrijke ontwikkelingen waren bij de TDKadaster, namelijk de vorming van de TOP10NL. Er deed zich de unie ke mogelijkheid voor om als klein schalige lcaartproducenten een gene riek model in te richten. Werkgroep Alles bij elkaar was dit voldoende re den om een werkgroep 'Kleinschalige Kaart' op te richten met daarin de (eind) verantwoordelij ken en adviseurs van de kleinschalige topografische be standen van de vier grote gemeenten. Al gauw bleken meer gemeenten, die zelf kleinschalige topografische be standen beheren, belangstelling te hebben voor ontwikkelingen in het vakgebied, maar ter wille van de slag vaardigheid is besloten om de groep te beperken tot de vier grote gemeenten. De doelstellingen van de werkgroep waren: onderzoeken of het mogelijk is om in samenwerking een nieuw geza menlijk gegevensmodel te ontwik kelen voor de kleinschalige topogra fische bestanden, dat in eerste in stantie aansluit op de interne be drijfsprocessen van de vier grote ge meente; zodanig inrichten van het nieuwe gegevensmodel dat op termijn uit wisseling kan plaatsvinden met de TDKadaster. De werkgroep heeft nauw contact onderhouden met de TDKadaster. Als GEO-INFO 2005-3 Kleinschalige topografie Landschapsmodel objecten verzameling kartografische elementen Kartografisch model specifiek kartografische modellen Gegevensmodel voor kleinschalige kartografie bij gemeenten

Geo-Info | 2005 | | pagina 23