dellen zijn, afhankelijk van het specifieke gebruik; het Karto- grafisch model maakte per definitie geen deel uit van de af stemming door de werkgroep. randvoorwaarde gold verder dat er Fig. 2. rekening moet worden gehouden met Links: het opdelend de in ontwikkeling zijnde Authentieke object 'waterdeel' Registratie van het Geografisch Kern bestand. Een belangrijk gevolg van een objectgerichte benadering, en de scheiding in een Landschapsmodel en een Kartogra- fisch model is, dat bij de inwinning van objecten niet alleen rekening gehouden moet worden met een uiteindelijke gra fische representatie. Water dat in de werkelijkheid onder bruggen doorloopt, hoeft voor een strikt grafisch georiën teerd bestand niet opgenomen te worden omdat het water ter plekke op een kaart toch niet zichtbaar is. In de object- gericht gegevensmodel loopt water wel onder bruggen door en moet dat dus worden opgenomen (fig. 2). Dat maakt het met hoogteniveau 0 mogelijk om bijvoorbeeld bevragingen op basis van comple- loopt onder bruggen door en vormt één Aangezien Amsterdam al vergevor- object (links). derd was met het opstellen van een Rechts: het opdelend objectgericht gegevensmodel, werd object 'wegdeel' met dit als uitgangspunt genomen. Bij de hoogteniveau 1 ligt te wat er objecten uit te voeren. modellering ervan is sterk gekeken het seeevensmodel van de naar TOPIONL. boven het object 'waterdeel' met hoogteniveau 0. Omdat uit de gegevensverzameling niet alleen een analoge kaart gemaakt moet kunnen worden, maar ook diver se andere kaarten, CAD-, GIS en webbe standen, moet een scheiding worden aangebracht tussen de inhoud van dit gegevensbestand en de presentatie van de inhoud. Deze worden, net als bij de objectgerichte TOPIONL van de TDKadaster, beschreven in twee mo dellen: het Landschapsmodel en het Kartografisch model (fig. 1). Er is voor gekozen om de hoofdstructuur van opdelende-, inrichtende- en indelende elementen aan te houden zoals aangegeven in NEN3610, versie 1 (fig. 3). Het aardoppervlak in de werkelijkheid wordt in zijn geheel in het Landmeet kundig model gerepresenteerd door opdelende objecten, waarbij opdelende objecten met eenzelfde hoogteniveau elkaar niet overlappen, en waarbij ieder stuk terrein in de werlcelijkheid gerepresenteerd is. Een inrichtend object dient ter nadere detaillering van op delende objecten. Alle opdelende elementen zijn onder te verdelen in subklassen. Zo wordt het opdelende element wegdeel onderverdeeld in vijf subklassen, te weten: auto snelweg, hoofdweg, regionale weg, lokale weg en straat fietspad/voetpad. Het Landschapsmodel beschrijft welke in de werkelijkheid voorkomende fe nomenen en relaties worden onder scheiden. De werlcelij kheid wordt ver taald naar objecten, objectkenmerken en relaties tussen de objecten. Daar naast bevat het Landschapsmodel ook specifiek lcartografische elementen zo als taludlijnen, beschrifting, en dak tuinen. Elke gemeente bepaalt zelf welke van deze elementen in hun ei gen product wordt opgenomen om het kaartbeeld grafisch te verrijken. Het model is zo ingericht dat uitwisseling kan plaatsvinden op het niveau van de hoofdstructuurde eventuele onderlig gende niveaus (subklassen) zijn vrij invulbaar. Bij de ge meenten is bijvoorbeeld het opdelende terreinobject 'bos' en er is geen behoefte om dat verder onder te verdelen. De TDKadaster zal hiervan willen weten of dit loof, naald-, of gemengd bos is. Anderzijds kent de TDKadaster een opde lend object 'bebouwd terrein' terwijl de gemeenten onder scheid willen maken naar gebouw of bedrijfspand. Fig. 3. Het Kartografisch model beschrijft hoe de objecten gepresenteerd kunnen wor den met behulp van grafische variabelen (kleur, grijstint, vorm, textuur, oriënta tie, grootte, etc.). Dat kunnen diverse mo- Bij het opdelende element 'spoorbaandeel' is er nogal gedis cussieerd over de terreinbegrenzing van een spoorbaan deel. ("Is dit het grintbed waar de rails op ligthet bijbehorende talud, de slootkanten of het kadastrale perceel?") Hoe moeten rails worden benoemd en waaraan moeten de attributen worden gekop peld zonder teveel objecten te creëren? Omdat de belangrijkste inwinnings- bron de luchtfoto is, is gekozen voor de buitenkanten van het grintbed omwil le van de zichtbaarheid. Rails zijn als GEO-INFO 2005-3 OBJECT OPDELEND wegdeel waterdeel terrein spoorbaandeel gebouw spoorsegment inrichtingselement INRICHTEND INDELEND bestuurlijk gebied functioneel gebied geografisch gebied f 1 I 1 I WB Conceptueel gegevensmodel Structuur Discussiepunten

Geo-Info | 2005 | | pagina 24