werk toch niet voldoende dekking biedt, wordt gebruik gemaakt van een eigen, verplaatsbaar, referentiestation. Er zijn bij LV twee eigen verplaatsbare referentiestations beschikbaar, deze kunnen worden opgesteld boven in co ördinaten bekende punten. De beide referentiemethoden, Global- NET en de eigen verplaatsbare referen tie, werken volgens het principe van de enkel basisstation methode. Bij deze methode voor het relatief meten wordt de basislijn berekend tussen de GPS- RTK ontvanger, de Rover, en een refe rentiestation waarvan de coördinaten bekend zijn. De nauwkeurigheid waar mee de basislijn kan worden berekend bij de enkel basisstation methode neemt af wanneer de lengte van de ba sislijn toeneemt. Deze afstandsafhan kelijkheid wordt voornamelijk veroor zaakt door verschillen en onzekerhe den in de atmosferische vertraging die dezelfde satellietsignalen ondervinden naar mate de afstand tussen de twee ontvangers groter wordt. Een andere methode voor het bepalen van posities met behulp van een refe rentiemethode is de zogenaamde net werkoplossing. Door middel van 'inter polatie' van de effecten van fouten bronnen tussen de referentiestations wordt een Virtueel Referentie Station (VRS) bepaald in de nabijheid van de Rover. Vervolgens worden met deze correcties coördinaatwaarnemingen voor het VRS bepaald, die zoveel moge lijk overeen komen met de coördinaat waarnemingen zoals die zouden zijn gedaan door een echte GPS-ontvanger op die positie. Op deze manier wordt een korte basislijn berekend. De nauw keurigheid van deze basislijn hangt nu af van de nauwkeurigheid waarmee het VRS is bepaald. Het netwerk van 06-GPS werkt volgens deze netwerkme thode, zoals ook wordt beschreven in [Henry, 2003]. De drie referentiemethodes die zijn onderzocht zijn dus: commercieel netwerk van vaste re ferentiestations (3 stations, telkens 1 tegelijk); commercieel netwerk met virtueel referentiestation; eigen verplaatsbaar referentiestation. ir. Lennard Huisman, Gemeentewerken Rotterdam 1) Onder de initialisatie (of meerduidig heidsoplossing) wordt verstaan: het berekenen met vastgehouden fase meerduidigheden van het 3-dimensio- nale verschil, de basislijn, tussen de Rover en het refe rentiestation. Met deze basislij n kan dankzij de bekende positie van het referentiestation de positie van de Rover bepaald worden. Om goed onderbouwde conclusies te kunnen trekken is het van belang metingen te herhalen en de metingen onder ver schillende omstandigheden op verschillende locaties uit te voeren. Voor de herhaalbaarheid op verschillende tijdstip pen is de vastlegging van de opstelling belangrijk, omdat het vanzelfsprekend belangrijk is dat bij het vergelijken van metingen exact hetzelfde punt wordt vergeleken. Het Kadaster heeft een procedure ontwikkeld voor een RDNAP- kwaliteitsmeting van real-time GPS-diensten [Kadaster, 2003]. Het doel van een dergelijke kwaliteitsmeting is om een objectieve rapportage te geven over de precisie en be trouwbaarheid van de ETRS89-coördinaten die met een real time GPS-dienst onder goede omstandigheden te behalen zijn. Aspecten als gebruiksvriendelijkheid, service en prijs blijven buiten beschouwing. Van de procedure van het Ka daster zijn de volgende punten overgenomen bij het uitvoe ren van dit experiment: gebruik van goed bekende punten in ETRS89 met een op timale ontvangst van GPS signalen (GPS-lcernnetpunten); de coördinaatwaarnemingen worden gespreid over het dekkingsgebied en gespreid over de (werk-)dag uitge voerd; de coördinaatwaarnemingen per punt worden gespreid over tenminste 30 minuten; er worden tenminste 10 initialisaties1] per punt uitge voerd; na elke initialisatie worden tenminste 10 coördinaat waarnemingen gedaan. Aanvullende punten voor de procedure voor dit onderzoek zijn: meten in ETRS89, zodat de systematische afwijkingen in het RD-stelsel geen invloed hebben op de resultaten; er worden herhalingsmetingen uitgevoerd op ieder punt op een andere dag en een ander tijdstip; de volgorde waarin op de verschillende referentiemetho des wordt ingebeld is bepaald door het lot. Opstelling van de apparatuur tijdens de uitvoering van het experiment, met de GPS-ontvanger, een stopwatch voor tijdregistratie van initialisatietijden en het registratieformulier voor de initialisatietijden. GEO-INFO 2005-3 Opzet van het experiment

Geo-Info | 2005 | | pagina 28