In de daarop volgende periode ontwik kelde Baarda zijn eigen twee- en drie dimensionale puntsbepalingstheorie. Een theorie waarin een scherp onder scheid gemaakt werd tussen schatbare en niet-schatbare grootheden, tussen vormgrootheden en datumgroothe den, en tussen vrije netwerken en de hogere orde aansluiting. Vooral het werken met vormgrootheden is een ro de draad in Baarda's werk. Zijn be faamde theorie der S-transformaties komt hieruit voort. Hierbij is het overi gens vanuit een geschiedkundig per spectief interessant om op te merken dat Baarda met zijn theorie der S-trans- formaties en passant ook een aanpak gevonden had voor het oplossen van niet-inverteerbare lineaire systemen. De theorie der S-transformaties kan dan ook als een alternatief worden be schouwd voor de wiskundige theorie van gegeneraliseerde inversen. Betekenis Het door Baarda opgerichte Laboratori um voor Geodetische Rekentechniek (LGR) heeft nationaal en internationaal een belangrijke rol gespeeld bij het gangbaar en operationeel maken van zijn ideeën. Ook het door de Internatio nal Association of Geodesy (LAG) aan Baarda langdurig toevertrouwde voor zitterschap van de Special Study Group 'Specifications for fundamental geode tic networks' (1963-1979) heeft hieraan bijgedragen. Zijn theorieën werden na tionaal en internationaal beproefd, en praktische maar strenge oplossingen werden voor de geodetische praktijk aangedragen. Baarda heeft altijd zeer goede persoonlijke contacten gehad met internationaal vooraanstaande geodeten. In de beginpe riode waren dat de contacten met o.a. Levallois, Dupuis en Bjerhammar, in de latere periode contacten met onder meer Krarup, Grafarend en Rummel. In die latere periode heeft Baarda ook getracht de oneigenlijke scheiding tussen ener zijds de geometrische geodesie en anderzijds de fysische geodesie te doorbreken. Zijn Rijkscommissie-publicatie 'A Connection between Geometrie and Gravimetric Geodesy' uit 1979 is hier een voorbeeld van. Met zijn bijdragen aan de fysi sche geodesie heeft Baarda vanwege zijn consequent gebruik van vormgrootheden verrassende resultaten bereikt. Overi gens, diegene die Baarda's publicatie 'Modeleffecten in de Geodesie' uit 1963 (rapport voor de Rijlcscommisie voor Geodesie) er nog eens op naleest, vindt daar al elementen in die ook nu nog actueel zijn voor de fysische geodesie. Baarda heeft met zijn wetenschappelijke bijdragen een onuit wisbaar stempel gedrukt op de hedendaagse Geodesie. Hij is, direct of indirect, leermeester geweest van velen en zijn ge dachtegoed wordt tegenwoordig met de uitdrukking 'Delftse School' geduid. Ook heeft hij met zijn werk het geodetische vocabulaire verrijkt. Begrippen als 'datasnooping', 'w-toets', 'S-systemen', 'criterium matrices' en 'grenswaarden' zijn ge meengoed geworden. Zijn hieraan gerelateerde rekenmetho den zijn niet meer weg te denken uit de huidige software- systemen, of deze nu voor kadastrale, geodynamische of aardobservatie-doeleinden worden gebruikt. Het typeert Baarda dat hij ook op gevorderde leeftijd de ont wikkelingen in het vakgebied bleef volgen en eraan bleef bij dragen. Tot eind 2004 was hij nog actief met het ontwikkelen van zijn inzichten en theorieën. Naar aanleiding van discus sies in de Commissie en haar subcommissies over de herzie ning van de Rijksdriehoeksmeting en het NAP stelde hij vraagtekens bij de operationalisering van het begrip geoïde en bij de gestelde nauwkeurigheid van het door middel van GPS bepalen van hoogten. Naar aanleiding hiervan zijn er bij eenkomsten gehouden waar notities van zijn hand zijn be sproken. Hoewel Baarda wars was van enig eerbetoon, zijn hem vele erebenoemingen toegekend. Naast verschillende erelidmaat schappen, was prof. Baarda Ridder in de Orde van de Neder- Baarda bij het landse Leeuw, Officier in de Orde van Oranje Nassau, lid van van hem gemaakte de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, borstbeeld (2004). eredoctor van de Universitat Stuttgart en drager van de Leval lois Medaille van de International Association of Geodesy. En tijdens het symposium 'De aarde op maat', dat ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Commissie voor Geodesie op 24 februari 2004 werd gehouden, is de twee jaarlijkse 'Prof. Baarda lezing' ingesteld en werd een borst beeld van Baarda onthuld. Met het overlijden van prof. Baarda is ons een groot weten schapper en een unieke persoonlijkheid ontvallen. Als Baarda, met zijn brede interesse, bioloog of econometrist ge worden was, zou hij ongetwijfeld ook in die vakgebieden baanbrekend werk gedaan hebben. Toevallige omstandighe den bepaalden dat hij geodeet werd. Daar zijn wij zeer dank baar voor. GEO-INFO 2005-3

Geo-Info | 2005 | | pagina 34