Je/te Duister Een tijdje geleden was ik op een bijeen komst waar het onderwerp (authentie ke) basisregistraties uitgebreid aan de orde kwam. In een van de koffiepauzes raakte ilc in discussie met een paar mensen. Mensen uit de wereld van geo- informatie en mensen uit de admi nistratieve procesomgevingen. De dis cussie ging over de (meer)waarde van de geometrie in de authentieke basisre gistraties gebouwen en adressen. Er zijn, zo bleek in de discussie, men sen die twijfels hebben over de waarde van de geometrie in genoemde re- het RD-stelsel, waarbij gebruik wordt maar ook burgers en instanties, kun- gemaakt van de Grootschalige Basis- nen met behulp van de visualisatie van kaart van Nederland (GBKN). Algemeen wordt onderkend dat het wenselijk is de GBKN door te ontwikke len tot een authentieke registratie. Een belangrijke belemmerende factor is dat de GBKN eigendom is van regionale samenwerkingsverbanden, waarvan zowel private als publieke partij en deel uit maken. Daarnaast zijn er de zelfre- gistrerende gemeenten. Deze belemmerende factor leidt ertoe de gebouwenregistratie prima onder steund worden. Een belangrijke voorwaarde is dan wel dat de mutatie-inwinning en -verwer king van de geometrie in de pas loopt met de verwerking van de overige gege vens van de adressen- en gebouwenre gistratie. Voor zelfregistrerende of zelf- muterende gemeenten hoeft dat niet zo'n groot probleem te zijn. Zij kunnen dat proces zelf inrichten en zorgen dat er voldaan wordt aan de eisen die eer- gistraties. Het is een signaal waar we dat er veel tijd nodig is om de GBKN als der al genoemd zijn ten aanzien van de bij de invoering van de basisregistra- authentieke registratie binnen het stel- termijnen van vastlegging ties ter dege rekening mee moeten sel op te kunnen nemen. De belangen houden, want de problematiek rond die verschillende eigenaren hebben het attribuut geometrie is op zich al verschillen erg sterk. lastig genoeg. Er bestaat geen misverstand over het opnemen van het attribuut geometrie in de Basis Gebouwen Registratie. In de Regeling en de Catalogus, die de grond slagen vormen voor de registratie, is de geometrie als identificerend attribuut beschreven. Wel is daarbij ten aanzien van de inschrijving in het register de aantekening gemaakt dat grootschalig kaartmateriaal niet fysiek opgenomen hoeft te worden, maar dat gegevensbe standen via een archieffunctie ten al- Toch is het van belang om tijdens de invoering van de basisregistraties ge bouwen en adressen de geometrie vast te leggen, waarbij de relatie tussen de GBKN en de gebouwenregistratie over eenkomt met de relatie tussen de ka dastrale kaart en de kadastrale re gistratie. Er is dus wel enige spoed gewenst om met name voor de gemeenten duide lijkheid te krijgen welke status de GBKN krijgt in relatie tot de gebouwen registratie. Gemeenten die afhankelijk zijn van derden als het gaat om opsporing, in meting en verwerking van mutaties hebben een extra probleem. Dit kan er namelijk toe leiden dat gemeenten zelf mutaties gaan verwerken op basis van brondocumenten of dat die brondocu menten ter beschikking gesteld wor den aan diegene die verantwoordelijk is voor de bijhouding. Bovendien is er voor de adressen- en ge bouwenregistratie gekozen voor een obj ectgerichte benadering gekozen. Dat betekent dat een goede afbakening van de objecten zou moeten plaatsvin- len tijde via de gebouwenregistratie be- Daarnaast blijft er een schone taak om ^en *n een °bjectgerichte GBKN. schikbaar moeten zijn. de verantwoordelijke mensen die zich Ook ten aanzien van de termijn waar- binnen de gemeenten met de invoe- besef dat er nog heel wat hindernis- op de geometrische gegevens in de re- ring van de gebouwenregistratie gaan sen overwonnen moeten worden, maar gistratie beschikbaar moeten zijn bezighouden te overtuigen dat de geo- bt ben er ten volle van overtuigd dat de wordt afgeweken van de andere gege vens. Inwinning en verwerking dient plaats te vinden binnen een half jaar nadat de registratie op basis van bron documenten heeft plaatsgevonden. In de catalogus wordt de geometrie als authentiek kerngegeven beschreven als de ruimtelijke positionering van het object. De feitelijke gegevens be staan uit een reeks van coördinaten in metrie een belangrijke rol speelt in de ondersteuning van allerlei primaire processen. Geometrie is niet alleen de vastlegging van een object in coördinaten, waaruit de ligging en de omvang bepaald is. Vanuit de geometrie is ook de totale vi sualisatie van de registratie mogelijk. Een groot aantal gebruikers die zich met primaire processen bezighouden, GBKN als authentieke registratie er snel moet komen en dat de adresseer bare objecten van de gebouwenre gistratie één op één als object in de GBKN vastgelegd dienen te worden. Jelte Duister Hoofd Geo-Informatie Gemeente Groningen GEO-INFO 2005-3 I Geo-lnfo in de Praktijk Geometrie in de gebouwen registratie kost nog heel wat hoofdbrekens 153

Geo-Info | 2005 | | pagina 36