Grote reductie in personeel en vestigingen Het werd al wel verwacht, maar nu duidelijk is hoe drastisch het roer wordt omgegooid, is het voor de medewerkers toch even slikken. Tien vestigingen worden gesloten (zie kader), honderden medewerkers worden boventallig (de kranten spreken van 360 tot 720 mensen, op een totaal van 2400) en veel functies gaan veranderen. Hoofdoorzaak is de sterk toenemende digitale afhandeling van activiteiten, waardoor vooral veel arbeidsplaatsen met routinematige werk overtol lig gaan worden. Maar ook wordt uitgekeken naar nieuwe ta ken en producten (al is nog niet bekend welke), en moet wor den voorkomen dat anderen taken van het Kadaster overne men. Verjonging van het sterk verouderde personeelsbestand moet de gemiddelde leeftijd (nu rond de 50 jaar) drastisch om laag brengen en leiden tot een evenwichtige opbouw. Ook de TDKadaster deelt in de reorganisatie, al blijft de vestiging in Emmen vooralsnog gehandhaafd. Ad van der Meer en Theo Scheele Hoe de verjonging en vernieuwing van personeel, samen met de boventalligheid als gevolg van de automatisering, gaat wor den opgelost is nog geheel onduidelijk. "Vooralsnog geen ge dwongen ontslagen" is de stelling. De mogelijkheden van vrij willig vervroegd uittreden lijken niet te worden gestimuleerd, en zijn als gevolg van lcabinetsingrijpen ook erg onzeker. Medewerkers die willen overstappen naar andere bedrijven zullen enthousiast worden ondersteund en daarover zijn schijnbaar al afspraken met bedrijven gemaakt. Tegelijkertijd deelt het Kadaster mee dat men de oudere werknemer (55- plussers) koestert en graag vast wil blijven houden. Voor het buitendienstpersoneel moet er worden gezocht naar nieuwe manieren om zoveel mogelijk regionaal te kunnen werken: wellicht via 'regionale steunpunten' of zelfs helemaal van huis-uit. Dat alles maakt dat er voor de kadastermedewerkers grote onzekerheid is ontstaan, wat blijkt uit opmerkingen als "Wat is er nu nog leuk voor het personeel?" De BvK (Bond voor Kadasterpersoneel, de grootste bond binnen het Kadaster) heeft haar leden in een algemeen schrij ven getracht een hart onder de riem te steken, waaruit wij het volgende citeren: "Nu door de Raad van Bestuur (RvB) de plannen in een lande lijke rondgang rechtstreeks aan het personeel zijn gepresen teerd, kunnen wij (BvK) uit de daar gemaakte opmerkingen de gevoelens peilen en een globale schifting maken tussen wat de rechtspositie raakt en wat de plannen zijn in het kader van de Welke vestigingen sluiten en wanneer? bedrijfsvoering. De BvK zal de bedrijfsvoeringplannen en orga nisatieveranderingen (die voor verantwoordelijkheid zijn van de RvB) vooral vanuit de rechtspositionele belangen kritisch beoordelen. Hierop kan het personeel invloed uitoefenen door middel van de medezeggenschap. In de komende Algemene Ledenvergadering en de afdelingsvergaderingen zullen de me ningen van de leden gebundeld en gestroomlijnd worden. De bonden zijn vrij onlangs formeel op de hoogte gebracht van de voorgenomen veranderingen. Daarbij zijn vooral vra gen over de rechtspositie boven komen drijven. Vragen over het Sociaal Plan Ka daster, is het wel of geen reorganisatie (voor de BvK wel, gezien de omvang), hoe zit het met ontslag, en wat gebeurt er als er vestinggebonden en niet vestingge bonden werk ontstaat? Bovendien is er onzekerheid over de FPU. Voor de BvK zullen er eerst beleidsbe sluiten genomen moeten worden door de RvB zodat het inzichtelijk is wat naar de mening van de Kadasterleiding moet gebeuren. De huidige afspraken (con tracten voor bepaalde of onbepaalde tijd met de daaraan verbonden regels zoals beschreven in het AKARN) blijven tot zo lang onveranderd. Wil de werkgever daarin veranderingen aanbrengen zal dit altijd via het GO AAK (Georganiseerd Overleg tussen Bonden en de RVB) moe ten gebeuren. Daarin zal de BvK al haar invloed aanwenden om voor de leden tot een goed resultaat te komen." Of het aantrekken van nieuwe medewer kers ook hoop zal geven voor de regulie re mbo- en hbo- en/of universitaire oplei dingen is eveneens onzeker gezien het feit dat men (weer) voorkeur lijkt te ge ven aan interne opleidingen. Wij zijn ook erg benieuwd hoe deze drastische reorganisatie voor de klanten van het Kadaster zal uitpakken nu zoveel vesti gingen sluiten. Een woordvoerster van het Kadaster meldt dat er nauwe samen werking zal worden gezocht met ge meenten: voor veel informatie hoeft men immers niet meer fysiek naar een kadasterkantoor te komen.. Over een paar jaar gaat vrijwel alle informatie di gitaal en er zal nog maar erg weinig vraag zijn naar fysieke archiefstukken. Voor de lange termijn, aldus de woord voerster, is zelfs het idee dat het Ka daster zal kunnen volstaan met één kan toor voor heel Nederland. Lelystad in 2006 Leeuwarden in 2008 Assen in 2006 Breda in 2008 Alkmaar in 2007 Zoetermeer in 2008 Utrecht in 2008 Middelburg in 2009 Zwolle in 2008 Roermond in 2009 Regionale vestigingen blijven er in Groningen, Arnhem, Amster dam, Rotterdam en Eindhoven. Het staat nog niet vast welke te slui ten vestiging bij welke overblijvende vestiging wordt ingedeeld. GEO-INFO 2005-3 Kadaster reorganiseert drastisch Aadaster Dienstverlening Bond voor Kadasterpersoneel

Geo-Info | 2005 | | pagina 43