'4 Tl., PUBLICATIE De nieuwe Noordzee-atlas Met de presentatie van de nieuwe gedrukte Noordee-atlas op de Noordzeedagen van 2004 en de bijwerking van de website (www.noordzeeatIas.nl) is het project Noordzee-atlas zo goed als klaar. In 2005 is de onderhoudsfase ingetreden, waarin de kaarten op de website naar behoefte worden aangevuld en actueel gehouden, maar ook ruimte is voor nieuwe ontwikkelingen. Zo'n 10 jaar na de vorige atlas (de eerste Noordzee-atlas dateert uit 1992) is er veel veranderd op de Noordzee. Zo is het drukker geworden en het beheer van de Noordzee is de laatste jaren in toenemende mate ge confronteerd met nieuwe gebruiks functies. Dit vraagt een betere regule ring van het ruimtegebruik. Daarnaast zijn meerdere departemen ten een actiever beleid gaan voeren ten aanzien van de Noordzee. Als gevolg daarvan neemt op beleidsniveau de be hoefte aan (ruimtelijke) informatie toe, en wordt het belang van coördinatie en uniformiteit groter. Bij die coördinatie speelt het Interdepartementale Direc teuren Overleg Noordzee (IDON) een belangrijke rol. Het IDON is een ambte lijk overleg over Noordzeezaken waar in de meest bij de Noordzee betrokken departementen zijn vertegenwoor digd: het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit, het ministerie van Economische Zaken en het ministerie van Defensie. Omslag van de Noordzee-atlas. We zijn als Nederland ook gehouden aan internationale kaders (OSPAR, EU- richtlijnen), waarin onder andere is af gesproken om de toestand van de Noordzee te monitoren. Het is daarbij zaak om als overheid eenduidige en ac tuele informatie te leveren. Bovenstaande redenen en het feit dat de ministeries allemaal met net ande re grenzen en kaarten werkten (met als gevolg communicatieproblemen in interdepartementaal overleg en ondui delijkheid richting gebruikers van de Noordzee), waren voor de Dienst Noordzee van Rijkswaterstaat aanlei ding om een nieuwe Noordzee-atlas uit te brengen. In 2001 startte Dienst Noordzee, sa men met het Rijksinstituut voor Kust en Zee van Rijkswaterstaat, een be hoeftepeiling onder de IDON-departe- menten. Deze gaven aan het als hun taak te zien om, als Nederlandse over heid opererend op de Noordzee, uni forme en eenduidige ruimtelijke infor matie over de Noordzee te verschaffen. Het project Noordzee-atlas kreeg een aanvang en het IDON werd formeel de opdrachtgever: Dienst Noordzee werd opdrachtnemer. De uitgangspunten voor de nieuwe atlas waren: 1. er komen alleen kaarten in waar het IDON (vertegenwoordigd door de Stuurgroep) achter staat; 2. alle kaarten zijn feitelijk (zo objec tief mogelijk); 3. en de kaarten staan ten dienste van het beleid en beheer op het Neder landse deel van de Noordzee. In het traject tot de oplevering van de nieuwe gedrukte Noordzee-atlas heb ben alle departementen inhoudelijk bijgedragen in de interdepartementa le Stuurgroep en/of interdepartemen tale Redactieraad. De nieuwe Noord- zee-atlas is hierdoor een echt interde partementaal product geworden! De interdepartementale Stuurgroep geeft aan welke kaarten in de atlas moeten komen. De juistheid van de kaarten en bijbehorende teksten is de eindverantwoordelijkheid van de interdepartementale Redactieraad. Het Projectteam is eindverantwoorde lijk voor de productie van de atlas en faciliteert het gehele proces. De laatste tijd zijn er veel boeken over de zee uitgekomen, in de vorm van poëzie, proza, journalistiek werk of reisverhalen. Het doel van deze nieuwe Noordzee-atlas is objectieve informa tie over de Noordzee en haar gebruik te verschaffen en daarmee dé atlas van de Noordzee te zijn. Het is gericht op een brede doelgroep. Voor de departe menten zelf om eenduidigheid over bepaalde zaken te bevorderen. Voor initiatiefnemers (mensen die iets wil len op de Noordzee) om inzicht te krij gen in eventuele mogelijkheden en on mogelijkheden op de Noordzee. Voor het brede publiek om duidelijk te ma ken dat de Noordzee meer is dan een grote plas water. Kaart Bodemdieren Ministerie van Verkeer en Waterstaat; Rijkswaterstaat; Dienst Noordzee; Ministerie van Verkeer en Waterstaat; Rijkswaterstaat; Rijksinstituut voor Kust en Zee; Lavalleye, M.S.S. et al (2000); Macrobenthos van het NCP. Rapport Ecosysteemdoelen Noordzee. NIOZ-Rapport 2000-4. Gezien de grote doelgroep is in het project ook ervoor gekozen optimaal gebruik te maken van de technische mogelijkheden. Naast een boekwerk moest er ook een internetsite komen. Daarnaast moesten alle producten (boekwerk en website) dezelfde kaar ten bevatten, zowel qua inhoud als qua lay-out. Er is gekozen alle kaarten in GIS te maken en vanuit een centrale database de verschillende producten te 'trekken'. Uiteindelijk zijn er 3 pro ducten beschikbaar: een boekwerk, een website en een interactieve versie. Met deze laatste kunnen kaarten uit de website naar eigen inzicht worden Noordzee-atlas Wa&ÊP* GEO-INFO 2005-3

Geo-Info | 2005 | | pagina 45