'-M'W* A (MA S SeSïL. - *"w Kaart Routeringsmaatregelen Ministerie van Verkeer en Waterstaat; Rijkswaterstaat; Dienst Noordzee. gecombineerd, waarbij ook eigen kaar ten gebruikt kunnen worden. De inter actieve versie is via de website te down loaden. Het is de bedoeling elke vier jaar een De mogelijkheden van plaatsbepa ling en navigatie met GPS zijn in de afgelopen vijftien jaar door steeds meer gebruikersgroepen onderkend. Bij sommige van deze toepassingen speelt niet alleen de hoge nauwkeurig heid een rol, maar moet de positie ook zeer snel (real-time) beschikbaar zijn. Dit alles is mogelijk gemaakt door de oplossing van het probleem om naast de GPS-codemetingen ook de veel nauwkeurigere, maar meerduidige, fa sewaarnemingen te gebruiken. GPS-sa- tellieten zenden een signaal uit, op dit moment op twee frequenties, waarbij een code bestaande uit enen en nullen gemoduleerd is op een draaggolf. Deze codes zijn uniek en bevatten informa tie over de tijd waarop het signaal is verzonden. In de GPS-ontvanger wor den deze zelfde codes gegenereerd. Als een satellietsignaal wordt ontvangen, kan de ontvanger terugzoeken hoe lang geleden het is dat de satelliet dit stukje code heeft gegenereerd. Dat le vert de looptijd van het signaal op. Door de looptijd te vermenigvuldigen met de voortplantingssnelheid is bij benadering bekend wat de afstand tus sen satelliet en ontvanger is. nieuwe gedrukte atlas uit te geven, tenzij de wijzigingen in de kaarten te gering zijn. De website wordt continu bijgehouden. De atlas is thematisch opgebouwd met kaarten over het watersysteem, het ge bruik en het beleid en beheer van de Noordzee: 1. Het watersysteem van de Noordzee beschrijft de fysische, chemische en biologische componenten (bijv. wa terdiepten, stromingen, concentra ties van verontreinigingen en voor komen van bodemdieren). 2. Het menselijk gebruik van de Noordzee beschrijft naast de van oudsher aanwezige activiteiten, zo als scheepvaart en visserij, ook de nieuwe vormen van gebruik, zoals windturbineparken. 3. Het laatste deel beschrijft het beleid en de regelgeving op de Noordzee, Door alleen de codemetingen te ge bruiken, kan een positie worden bere kend met een nauwkeurigheid van en kele meters, wat voor veel toepassin gen niet voldoende is. In dat geval moet men ook de veel nauwkeurigere fase-informatie gebruiken. Helaas kan een ontvanger alleen de fase van de draaggolf meten - dat is de fractie van een golflengte op het moment van ont vangst - zij het wel met een precisie van enkele millimeters. Een golflengte is ongeveer 20 centimeter, en het is niet bekend hoeveel gehele golven er dat veelal voortvloeit uit internatio nale afspraken. Ook plannen die al een redelijke mate van zekerheid hebben, zijn hier opgenomen. Hierdoor is voor gebruikers van de Noordzee en geïnteresseerden eenvou dig te achterhalen waar activiteiten zo als bijvoorbeeld zandwinning en offsho re mijnbouw plaatsvinden, waar wind turbineparken zijn gepland en wat is toegestaan vanuit beleid en beheer. Marcel Bommelé, Rijkswaterstaat, Dienst Noordzee De Noord zee-atlas is te raadplegen via Internet (www.noordzeeatlas.nl), maar is ook als boekwerk te bestellen via het Noordzee-loket (www. noord zeeloket .n t) <h ttp ://www. noordzeeloket.nl>, onder Nieuws, tab "Nieuwe Noordzee-Atlas nu te bestellen"). voorafgegaan zijn aan die ene op het moment van ontvangst. Vandaar dat de fasewaarnemingen meerduidig worden genoemd. En dat levert het probleem van geheeltallige meerdui digheidsbepaling op. Voor het schatten van de onbekende meerduidigheden zijn verschillende mogelijkheden voorhanden, maar het is bekend dat de zogenaamde integer kleinstekwadratenmethode de voor keur heeft, omdat dan gegarandeerd is dat de kans op correcte schatting het hoogst is. Een eerste efficiënte imple mentatie van deze methode is in 1993 beschikbaar gekomen met de LAMBDA (Least-squares AMBiguity Decorrela- tion Adjustment) methode ontwikkeld door prof. Peter Teunissen van de TU Delft. Het schatten van de uiteindelijke posi tie gebeurt in drie stappen. Eerst wordt de standaard kleinstekwadra- ten-schatting uitgevoerd, zodat de zo genaamde float oplossing wordt ver kregen voor alle onbekende parame ters. In de tweede stap worden dan in teger kleinstekwadraten-schatting toe gepast zodat de beste geheeltallige meerduidigheidsoplossing op basis van dejloat oplossing wordt gevonden. Tot slot worden alle overige parame- De GNSS geheeltallige meerduidigheden: schatting en validatie Sandra Verhagen, 'The GNSS integer ambiguities: estimation and validation.' Proefschrift, Technische Universiteit Delft, 2005. (ISBN 90-804147-4-3). Ook verkrijgbaar als: Publications on Geodesy 58, Nederlandse Commissie voor Geodesie, Delft, 2005. (ISBN 90-6132-290-1). i ïaiin,,™, CEO-INFO 2005-3

Geo-Info | 2005 | | pagina 46