ters gecorrigeerd op basis van hun cor relatie met de meerduidigheden. Men kan echter niet volstaan met al leen het schatten van de onbekende meerduidigheden: er moet gekeken worden naar de betrouwbaarheid van de uiteindelijke oplossing. De oplos sing moet dus gevalideerd worden, waarbij de vraag is of de geheeltallig oplossing voldoende waarschijnlijker is dan enige andere oplossing. Tot nu toe was er geen adequate en correcte theorie beschikbaar om deze vraag te beantwoorden. Traditionele statisti sche methoden kunnen namelijk niet gebruikt worden, omdat deze niet ge schikt zijn voor modellen waarin zo wel reëelwaardige als geheeltallige parameters voorkomen. Toch zijn in het verleden vaak validatieprocedures opgesteld gebruikmakend van de tra ditionele statistiek, waarbij dus foute aannames zijn gedaan. Andere proce dures maakten gebruik van empiri sche toetsingscriteria, zonder dat er een theoretische fundering was. Som mige van de validatieprocedures leken in de praktijk goed te werken, maar al leen in bepaalde gevallen. Het doel van dit onderzoek is geweest om een procedure van meerduidig heidsbepaling op te zetten, waarbij zo wel de schatting als de validatie een correcte theoretische fundering heeft. BOEKBESPREKING Atlas Suriname De voorganger van deze kaart was die van CA.van Sijpesteijn uit 1850, ook circa 1:200.000; in 1899 werd een bijgewerkte kaart geproduceerd op de schaal 1:500.000 "naar de opme tingen van J.F.A.Cateau van Rosevelt en J.F.A.E. van Lansberge, aangevuld tot 1898 met die van- en getekend door W.L.Loth". Pas in 1920 werd de hier ge- facsimileerde kaart van Cateau vervan gen door een nieuwere kaart op verge lijkbare schaal, zodat deze kaart bijna 40 jaar lang de officiële kaart van Suri name was. Hij brengt behalve hydro grafie, een reliëfaanduiding en neder- Verschillende aanpakken zijn bekeken en het is gebleken dat er een optimale methode kan worden opgesteld, geba seerd op het nieuwe principe van Inte ger Aperture schatting. Maar er zijn ook alternatieven gebaseerd op het zelfde principe die relcentechnisch aantrekkelijker zijn, en waarvan aan getoond is dat de oplossing bijna opti maal is. Het blijkt zelfs dat het princi pe van Integer Aperture schatting een theoretische fundering voor de traditi onele validatieprocedures oplevert, maar nu in combinatie met de juiste toetsingscriteria. De figuur geeft een idee van het princi pe voor het geval er twee onbekende meerduidigheden zijn. De hexagonen zijn de zogenaamde pull-in regions beho rend bij de integer k 1 e ins tek wad ra ten- schatter: als de float-meerduidigheden in een bepaalde pull-in region vallen, zal de geheeltallige oplossing gelijk zijn aan het gridpunt in het centrum van de pull-in region. De puntenwolk in de figuur is met simulaties verkre gen: deze float-meerduidigheden zou je krijgen als je dezelfde meting heel vaak herhaalt. Als de metingen niet be hept zijn met blunders, heb je de groot ste kans dat de float-oplossing dichtbij de juiste geheeltallige oplossing ligt. Het idee is nu om een acceptatiegebied rond ieder gridpunt te definiëren, zo- zettingen ook de grenzen van de plan tages zoals die volgens het kadaster an no 1879 bestonden - het is zeker geen weergave van de plantages die op dat moment nog operationeel waren, want er zat al een tijdje de klad in, ze ker sedert 1863 toen de slavernij in Su riname afgeschaft werd. De kaart brengt behalve de grenzen der eigen domsrechten van de (voormalige) plan tagehouders ook een inventarisatie van de natuurlijke omstandigheden, zoals bodem en begroeiing en bevaar baarheid der rivieren. Alle mogelijke boomsoorten worden op de kaart ver- danig dat de kans dat de foute oplos sing wordt gevonden kleiner is dan een bepaalde waarde. Als de float op lossing buiten de acceptatiegebieden valt, zal de geheeltallige oplossing als onvoldoende betrouwbaar worden be schouwd, en dus niet gebruikt worden. Voor het voorbeeld in de figuur leve ren alle groene float oplossingen de juiste geheeltallig oplossing op, alle ro de de foute, en alle grijze float oplos singen leveren geen geheeltallige op lossing op. Met de optimale integer aperture schatter wordt gegarandeerd dat de kans op een foute oplossing klei ner is dan een gekozen waarde, en te gelijkertijd de kans op een juiste oplos sing zo groot mogelijk is. Het resultaat van dit onderzoek is dat er nu een complete theorie beschik baar is die de oplossing levert voor het probleem van geheeltallige meerdui digheidsbepaling. Dit maakt het voor het eerst mogelijk om uitspraken te doen over de statistische betrouwbaar heid van de geschatte meerduidighe den. Een belangrijke stap voorwaarts, omdat naast precisie voor veel toepas singen ook de betrouwbaarheid een zeer belangrijke maatstaf is om te be slissen of men het navigatiesysteem wel of niet kan gebruiken. Sandra Verhagen meld: Baboen-nefi, Boletrie (hier werd de balata uit gewonnen), Bostamarin- de, Bruinhart, Bijlhout, Ceder, Groen- hart, Konatepie, Kopie, Krappa, Lokus, Manbarklalc. Mangrove (Man- gro volgens de kaart; er wordt trou wens ook gesproken over zwampen en stroomsnellingen), Mauritiepalmen, Mokko-mokko, Mora, Palissaden, Par- wa-bosch. Purperhart en Wane! Bij de rivieren komen zowel breedte, diep gang als de invloed van eb en vloed aan de orde. Van de menselijke infrastructuur zien we op de kaart een inventarisatie van de militaire versterkingen, ook het uit 1776 daterende Oranjepad tussen de rivieren de Saramacca en Suriname en het Cordonpad tussen Suriname en Kaart van Suriname naar de opmetingen gedaan in de jaren 1860-1879, doorJ.FA. Cateau van Rosevelt en J.FA.E. van Lansberge. Schaal 1200 000. Facsimile-uitgave Buijten en Schip- perheijn Recreatief, Amsterdam 2004.10 uitvouwbare kaartbladen (elk 68x50cm) en een toe lichtend indexblad, in cassette. ISBN 90 5881 151 4. Prijs €45,00 CEO-INFO 2005-3

Geo-Info | 2005 | | pagina 47