GiN Oud Nieuw! Cottica, die inmiddels al lang niet meer worden onderhouden, de posten der districtscommissarissen, de ker ken, en met stippellijntjes rood aange zet zijn de gewone landwegen aange geven; zelfs rotsen in stromen zijn op genomen. In het binnenland zijn de indianendorpen en die der bosnegers aangegeven, evenals het leprozenéta- blissement in Batavia en de verschil lende houtveilingen. Van het reliëf wordt de hoogte geschat: "vanuit het punt B ziet men in de richting van Z.O op een aftstand van ongeveer 11/2 ge ografische mijl een steile kegel vormige rots met naakte wanden waarvan de hoogte op 200 m wordt geschat." In dit geval wordt waarschijnlijk de Voltz- berg bedoeld De kaart bevat als bijkaarten plattegronden van Paramaribo (1:10.000) en Nieuw-Rotterdam/- Nieuw-Nickerie (1:20.000), waar bij de sedert 1860 door overstro mingen aangetaste nederzetting al in het proces van overbrenging naar de andere oever (Nieuw-Nic- kerie) verkeert) en een kaart van de bovenloop van de Marowijne (Lawa/Litanie) op de schaal 1:500.000. Het Ministerie van Koloniën kocht de kaart van Cateau en Van Lansberge in 1880 voor een be drag van f 24.000. Dat is te verkla ren door het feit dat, hoewel bei den in dienst waren van de overheid, ze de kaart in hun vrije tijd hadden ver vaardigd. De kaart werd in 1882 bij drukkerij Smulders in Den Haag ge drukt (Smulders-Kompas is nu onder deel van Buijten en Schipperheijn). Bij de herdruk is een exemplaar van de KMA in Breda gebruikt; het blauw is wat donker uitgevallen in vergelijking met originele exemplaren, waardoor de teksten in het water moeilijk te le zen zijn. Maar verder is deze facsimile goed duidelijk en scherp. Opgeplakt meet de kaart zo'n 2,5 bij 1,5 meter, en vormt dan een imposan te weergave van dit gebied, op een mo ment dat de Marowijne tot aan haar oorsprong al redelijk gekarteerd is, cir ca 25 jaar voordat ook de exploratie van het zuidwesten zal beginnen. Vooral de beschrijvingen op de kaart zijn knap: "Tusschen Capasie en Stoel- mans eiland verbreedt zich de rivier tot 3/4 geografische mijl en vormt een waar labyrinth van met digt bosch en struikgewas begroeide eilanden en rot sen, stroomsnellingen en waterval len." Of: "Zoo ver het oog van het NW door het zuiden naar het NO reikt verheft zich de eene top en bergrug achter den ander tot men bij zeer helder weder en ee ne hoogst doorschijnende lucht de verste toppen moeijelijlc meer van de blauwe lucht onderschei den kan." Het is toe te juichen dat dit voor de Surinaamse geschiedenis en exploratie belangrijke document nu ook volledig toegankelijk is, na de uitgave door C. Koeman van Links with the past The history of the cartography of Surinam 1500 1971 (Amsterdam 1973) waarin blad 4 van de kaart van Cateau in zwart-wit was gereproduceerd. In dat werk is trouwens wel aan merkelijk meer informatie over de auteur en de kartografic van die periode te vinden. Ferjan Ormeling NIKVW KOTfl Detail van de inzetkaart van Nieuw-Rotterdam/Nieuw- Nickerie 1:20.000 met weergave van de oude kustlijn - in 20 jaar is er een kilometer land weggeslagen! Geo-lnformatie Nederland De sectie Landmeetkunde en Geodesie nodigt u op 2 juni 2005 uit voor de excursie Oud Nieuw. Geen vuurwerk en cham pagne! Wel een interessante excur sie, waarbij oude meettechnieken gecombineerd worden met moder ne technieken. Raymond Uppelschoten van Het Leege Land neemt ons mee naar de periode rond 1800. Hij vertelt over die periode en laat ons zien welke meettechnieken en meetinstru menten gebruikt werden. Ook gaan wij zelf terug in de tijd en met deze instrumenten aan het werk! Naast dit stukje geschiedenis laat Grontmij Geo- groep de tegenwoordige tijd zien middels pencomputers hun nieuwe pencomputersoft- ware. Ook hier gaan wij mee aan het werk. De omgeving van de Kromme Rijn geeft een mooi decor om met oude en nieuwe instru menten te meten. Het programma is als volgt: 13.00 uur Ontvangst met thee en koffie 13.30 uur Presenta tie Het Leege Land 14.00 uur Presentatie Grontmij Geogroep 14.30 uur Praktijkles anno 1800 15.30 uur Praktijkles anno 2005 16.30 uur Borrel 17.30 uur Afsluiting Locatie: Jeugdherberg Rhijnauwen, Rhijnauwenselaan 14, 3981 HH te Bunnilc Datum: 2 juni 2005 Deelname: 10,- euro per persoon, bij excursie te overhandigen aan organisatie. Aanmelding: door e-mailbericht aan katinka.roebert@facto-geo.nl. Er is een maximum van 30 perso nen. Wij hopen dat u komt! Erwin Marsman en Katinka Roebert Sectie Landmeetkunde en Geodesie GEO-INFO 2005-3

Geo-Info | 2005 | | pagina 48