P R O M O T I E - O N D E R Z O E K SECTIE G I S - T E C H N O L O G I E gebouwen; een flatgebouw zal bijvoor- volledig afschermen van de geluids- keurige modellering van verspreiding oxide en fijn stof terug te dringen. Dat zijn, is het actuele geval waarin acht gemeenten langs de Al 5 en Al 6 verla ging van de maximumsnelheid op de ze snelwegen heeft bepleit bij minister heid deze uitstoot boven de snelweg reduceert, is duidelijk, onduidelijk is echter hoe deze stoffen zich door de Goede 3D analysemogelijkheden kun nen bijdragen aan het bevorderen van een duurzame leefomgeving en juist in het drukke Nederland is dit van toe nemend belang. Gezien dit dichtbevolkte en -bebouw de karakter van Nederland, wordt meervoudig ruimtegebruik steeds be- lijke planning-tools vereist. Dergelijke nen gaan met 3D situaties. Maar het ge- oor een toekomstig 3D topografisch bestand kunnen tal van praktische toepassingen worden genoemd, zo als volumebepaling van huizen en gebouwen in het kader van de WOZ-waardering. Het vermenigvuldigen van de gebouwoppervlakte uit een 2D dataset met een (geschat te) hoogte introduceert een aanzienlijke onnauwkeurig heid, die aanleiding kan zijn voor het indienen van be zwaarschriften. Als de vorm (en daarmee ook het volume) van huizen en gebouwen nauwkeurig is vastgelegd in een 3D topografisch bestand, zou dat veel bezwaarprocedures kunnen schelen. Een tweede groep 3D toepassingen is ook gerelateerd aan de 3D vorm van gebouwen, namelijk het modelleren en analy seren van bijvoorbeeld geluids- en stankoverlast en de ver spreiding van schadelijke stoffen. Zo zal bij het bepalen van gebieden met teveel geluidsoverlast het resultaat beïnvloed perkt tot het aardoppervlak, ook geolo gische eigenschappen of bijvoorbeeld vlucht- en telecommunicatie corridors kunnen ermee gemodelleerd worden. Voor meer toepassingen van 3D GIS wordt verwezen naar [Oosterom, 2002]. ir. Friso Penninga, OTB TU Delft Beschikbare datasets De huidige topografische datasets in Nederland beperken zich tot twee di mensies. De gedrukte kaarten bevat ten wel enige hoogte-informatie, met name door lcartografische representa ties als hoogtelijnen, duinschaduwe- ring en symbolen voor taluds (schrap- jes). Daarnaast staan enkele hoogte punten weergegeven. Momenteel is de Topografische Dienst Kadaster druk GEO-INFO 2005-3 3D topografie: de volgende uitdaging in GIS-onderzoek De huidige topografische producten in Nederland worden door de hoogte envorm van de beperken zich tot het weergeven van de werkelijk- beeld de achterliggende huizen vrijwel heid in twee dimensies. Doordat de werkelijkheid bron. Een voorbeeld waarbij een nauw bestaat uit 3D objecten, die bovendien steeds com- van schadelijke stoffen wenselijk ZOu plexer worden als gevolg van het toenemend meer voudig ruimtegebruik in Nederland, groeit de vraag naar nauwkeurige 3D topografische modellen. Deze Peijs-om20deuitstootvanstikstofdi- modellen richten zich op het faciliteren van 3D ana- het veriagen van de maximumsnei- lyses om zo beleidsmakers meer grip op complexe ruimtelijke ontwikkelingen te bieden. Daarmee is omliggende woonwijken verspreiden. realisatie van 3D datastructuren en algoritmes één van de grote uitdagingen voor het GIS-onderzoek in de komende jaren. De ontwikkeling en realisatie van een 3D datastructuur voor topografie is het belangrijkste doel van het in dit artikel beschreven langrijker, wat 00k geschikte ruimte- onderzoek, zoals dat wordt uitgevoerd binnen de planningsmethoden moeten om kun sectie GIS-Technologie van de TU Delft. bruilc van 3D modellen blijft niet be-

Geo-Info | 2005 | | pagina 7