dasterbreed. De fysieke afstand van Emmen speelt geen rol en we spreken voortdurend over 'wij...'" Vlot wijst zij op nieuwe productcombinaties met kadastrale en topografische informa tie en dat bij deze nieuwe Kadaster producten zorgvuldig rekening wordt gehouden met de afbakening tussen markt en overheid ("maar die discussie u is al vijfjaar oud"). Buiten het Kadaster kent bijvoorbeeld Rijkswaterstaat nog het NAP en het Nationaal Wegen Be stand (NWB) als nationale geotaken. Integratie van RD en NAP in een 3D-re- ferentiestelsel leidt tot een beheer van de geometrische infrastructuur zoals letterlijk genoemd in de Kadasterwet. Wordt dat een volgende fusie? "Mijn logische ambitie is dat het Kadaster het nationaal geodetisch instituut is en we zijn daarvoor aan het voorsorte ren. Laat maar komen, zou ik zeggen. Er is niet alleen bestuurlijke drukte maar ook onderwerpen-drulcte. Ilc denk dat iedereen het daar over eens is", aldus mevrouw Burmanje. Het Ka daster onderkent dat ruimtegebruik in Eén Kadaster een hoog tempo ook de hoogte en de vestiging nu. diepte in gaat. Dat betekent een groeiende behoefte aan 3D- informatie in zowel juridisch als geometrisch opzicht en het Kadaster zal zich de komende jaren intensief met dat onderwerp gaan bezighouden. Kabels en leidingen Het Kadaster wil een zo volledig mogelijk beeld geven van de privaatrechtelijke en publiekrechtelijke status van re- gistergoederen. Dat raakt ook wat door het ministerie van EZ is geroepen over de verbetering van de informatievoor ziening over kabels en leidingen. De ideeën van EZ zijn nu dat de verantwoordelijkheid hiervoor bij het Kadaster kan worden ondergebracht, wat in de praktijk betekent dat het KLIC onderdeel van het Kadaster wordt. "Als iemand iets af moet geven raakt men benauwd, daar moetje over praten. Daarbij spelen beelden die men van het Kadaster heeft een rol en het is aan ons om te laten zien dat het soms achter haalde beelden zijn. Het is een positioneringsvraagstulc met die registratie. De politiek heeft besloten dat de informatie voorziening rond kabels en leidingen een publieke taak is en dan is het Kadaster daarvoor passend. We moeten wel na gaan wat we kunnen leren van de manier waarop private partijen het oppakten. Ilc besef dat vertrouwen iets is watje moet krijgen." Geconfronteerd met de brief van de netbe heerders aan EZ, waarin die aangeven dat zij de eindverant woordelijkheid over het KLIC willen houden, is de reactie duidelijk: "Ilc reageer in principe niet op brieven die niet aan mij gericht zijn!" En vervolgens: "Een gebruikersraad is voor ons een zeer belangrijke partij inzake tarifering, kwa liteitseisen en wat dan ook. Ilc heb nog nooit gehoord dat adviezen van de Gebruikersraad niet serieus zijn genomen. Maar een Gebruikersraad lean nooit in de verantwoordelijk heid van de Raad van Bestuur treden!" Organisatie-ontwikkeling Bij het nieuwe Kadaster, met minder mensen en minder vestigingen, komen er onder de Raad van Bestuur drie di recties: Rechtszekerheid, GEO en Services. Daarnaast is er een ondersteunende directie Strategie en Beleid en een af deling Concerncontrol. Vragen naar de eerste reacties op de, dit voorjaar publiek geworden, reorganisatie leidt direct tot een correctie. "Er is sprake van een voortdurende orga nisatie-ontwikkeling en niet van een eenmalige gebeurte nis, wat door de term reorganisatie wordt gesuggereerd. We leggen het fundament voor de toekomst. Er is totaal geen sprake van 180 graden draaien, maar we gaan wel voor waarts met z'n allen. De algemene teneur van de reacties is dat men doel en ambitie om de organisatie op de toekomst te richten onderschrijft. Vervolgens zit de pijn in de dage lijkse omgeving voor medewerkers. Het bericht over het sluiten van vestigingen is een rotbericht als je daardoor niet meer op de fiets naar kantoor kunt zoals je al dertig jaar doet. We gaan mobiliteit van werknemers faciliteren: het is niet zo dat alle mensen van één kantoor gezamenlijk worden overgeplaatst, dat gaan we zoveel mogelijk op de in dividuele werknemer toesnijden. We missen bij het Ka daster ook een hele generatie. Gelukkig kunnen we plan- GEO-INFO 2005-6 Fysieke afstand van Emmen speelt geen rol."

Geo-Info | 2005 | | pagina 15