nen hoe we daar mee omgaan want je weet wanneer men sen de pensioengerechtigde leeftijd bereiken en je weet wat elektronisch aanleveren op korte en langere termijn voor consequenties heeft. Ook boventalligheid als gevolg van nieuwe technologie is te voorzien. We moeten voorkomen dat oudere werknemers massaal vertrekken want we heb ben hun ervaring nog hard nodig. Vanaf nu willen we, ook ter wille van de overdracht van die kennis, senioren gaan koppelen aan nieuwe instroom. Ook als we daardoor tijde lijk wat extra vet op de ribben hebben." Ten tijde van het interview is de nieuwe directiestructuur inmiddels voorgelegd aan Centrale Ondernemingsraad. Wat de inkrimping van het aantal kantoren betreft: de voor zitter vernam dat het er ooit veertig waren en stelt dat met internet en via de gemeenten het leeuwendeel van de vra gen kan worden afgehandeld. "Klantbediening hoeft niet fysiek vanuit een Kadasterkantoor. Er zijn ook steeds min der echte balieklanten. Je kunt vanuit de ontwikkelingen zeggen dat het grootste deel van het Kadasterwerlc uniform en niet meer gebiedsgebonden is. Je zou op één locatie kun nen zitten maar we doen dat fasegewijs, eerst maar naar acht vestigingen." Na enig aandringen wil zij nog wel kwijt dat één vestiging iets is voor de verre toekomst. "Er zijn en kele fundamentele invloeden van buiten af: ik weet niet wat Europa vraagt en de ICT biedt in de toekomst", aldus Dorine Burmanje. Erkend wordt dat een deel van het land meetkundig werk wel gebiedsgebonden blijft. De voorzit ter: "Dat vergt maatwerk met home-offices of steunpunten en wordt per vestiging ingevuld." Al meer dan een eeuw speelt het Kadaster bij ruilverkave ling respectievelijk landinrichting een rol als onafhankelijk en deskundig adviseur. Het gaat daarbij niet alleen om de technische deskundigheid maar ook om een zorgvuldige behandeling van de rechten en belangen van eigenaren en gebruikers die bij een ruilproces zijn betrokken. Om snel in te kunnen spelen op veranderende wensen en beleid heeft het Kadaster in 1999 alle activiteiten met betrekking tot ruimtelijke inrichtingsprocessen gebundeld in een aparte eenheid Landinrichting, zo meldt de website nog. Hoe zit dat straks? Burmanje: "Landinrichtingswerk fluctueert. Op de korte termijn (de komende vier jaar) is er zelfs veel werk. De Dienst Landelijk Gebied is één van onze grootste op drachtgevers met zelf ook een fluctuerende hoeveelheid werk. We moeten zoeken hoe we dat inrichten." De uit 1994 daterende status van het Kadaster als ZBO is voor de voorzitter onomstreden: "ZBO's, daar zijn er vierhonderd- zoveel van. De politiek moet die laten screenen en dan keu zes maken. Wij hebben een uitstekend toezichtsarrange- ment met het ministerie van VROM, en ik ben er van over tuigd dat wij een ZBO zullen blijven." In het nieuwe motto is ook sprake van het Kadaster als de beste uitvoeringsorgani satie van Europa. Waarom? Burmanje: "Er komt steeds meer wet- en regelge ving vanuit Brussel. Ilc ken een beetje het trauma uit de waterwereld met de Kaderrichtlijn Water: Nederland had de portee daarvan niet door en de richtlijn kwam als een overval over ons heen. Dat moet de geowereld anders doen: we moeten meedoen en betrokken zijn vanaf een pril stadium. Met Inspire val ik dus met mijn neus in de boter. Van over de grenzen halen we sowieso de prikkel om beter te worden. Er is in Nederland tenslotte maar één Kadaster en we moeten onszelf dus vergelijken met gelijksoortige organisaties in Euro pa en van elkaar leren. De beleving van grenzen binnen Europa vervaagt ook: Nederlanders kopen net zo gemakke- lijk een huis in Frankrijk. Als je als de beste gekenschetst wordt, kijkt men naar ónze systemen. Maar we zijn niet op het overnamepad!" Een slotzin? "De geo-wereld is een prachtige wereld en ik hoop dat we de kracht bij elkaar zoeken: er is zoveel als je dat bundelt!" ONTSLAGEN VANWEGE GPS Een auto van de zaak gekregen met een kek gps-systeem? Pas dan op. Onlangs gaf de rechter ongediertebestrijder Rentolcil groot gelijk dat het bedrijf een werknemer op staande voet ontsloeg nadat data uit het gps-systeem in diens dienstauto had uitgewezen dat hij veel minder uren werkte dan hij aangaf in zijn dagrapporten. De be wuste werknemer, laten we hem Visser noemen, kreeg de auto met gps-systeem als medewerker buitendienst. Het systeem geeft aanwijzingen over de kortste route, maar legt ook vast wanneer gereden en stilgetaan is en waar de auto zich op welk tijdstip bevond. Dit laatste werd Visser, wiens werkdagen vooral bestonden uit klanten bezoeken, fataal. Schond [Rentolcil] zo Vis sers privacy? Onzin, vond de rechter, het gps-systeem is een soort rijdende prikklok - een algemeen aanvaard controlemiddel en een dienstauto is geen privébezit. Elsevier26 maart 2005 GEO-INFO 2005-6 "Landinrichtingswerk fluctueert." Landinrichting ZBO en Europa "Met Inspire val ik met mijn neus in de boter."

Geo-Info | 2005 | | pagina 16