schillende zoekingangen zijn (niet al leen de kaart), gebruik van open sour ce software is een must, gebruikers onderzoek is gewenst (vrijwel nie mand doet dat!) en de opzet van een historisch GIS is een 'never ending' project. Ook blijken de verschillende gebruikersinterfaces niet gestan daardiseerd; er is op dat punt nog geen duidelijke traditie. Bij de discussie kwam de relatie tussen de aanbieders en de gebruikers onder meer aan de orde. De bezoekers van de archieven (en van hun websites), waar onder vaak redelijk professionele ama teurs, zouden een belangrijke inbreng kunnen hebben bij de opzet en het vul len van de systemen. Een voorbeeld uit ons vakgebied: de kadastrale atlassen. In Amsterdam heeft de beeldbank een bezoelcersraad en een mevrouw van het archief van Dordrecht meldde dat daar ook een enthousiaste gebruikers groep actief is. In Rotterdam worden de notariële archieven door amateurs samengevat en op het internet toegan kelijk gemaakt (een goudmijn voor de onderzoeker!). Maar bij het project "Mijn Historisch Rotterdam", waarin minuutplans en OAT's te raadplegen zijn (ook hier maak ik dankbaar gebruik van), weet ik niets van een inbreng van de gebruikers bij opzet en invulling. In elk geval valt er nog een hoop te doen op dit terrein. Bij voorbeeld meer inzet van de technische deskundigheid die in GIN is samengebracht. Historisch GIS is immers GIS in ruimte én tijd; de daarvoor benodigde kennis en techniek zijn ook prima inzetbaar voor het volgen en bewaken van moderne ontwikkelingen, ook van de stad. websites www.stedengeschiedenis.nl www.stadsrechten.nl thema.delft.nl/archief/index.htm nieuws: 'ook huizenonderzoek digitaal') www.atlas-cultuurhistorie.nl www.gemeentearchief.amsterdam.nl/archieven/beeldbank/ www.gemeentearchief.rotterdam zoeken in: 'Mijn Historisch Rotterdam' www.kich.nl HISTORISCHE R O U T E P L A N N E R K U N D E Het gebruik van digitale route planners, GPS en navigatiesyste men is zo wijdverbreid dat ver dwalen bijna niet meer mogelijk is. Hoe bepaalde men dan vroeger een route, toen deze digitale mo gelijkheden er nog niet waren? Dat kon men bijvoorbeeld doen met de Interway Internationale Routegids, van de uitgeverij H.J.J. Derlcse te Rotterdam. Deze route planner bestaat uit een map. Wanneer deze wordt opengesla gen zitten er links 35 vakjes met fiches. Deze fiches laten iedere moge lijke wegsituatie zien, zoals links- of fiches worden in de vakjes geklemd, zodat ze er onderweg niet uit kunnen vallen. Aan de rechterkant van de rechtsaf slaan, verkeerspleinen, via- map bevinden zich insteelcgleuven. ducten, verkeerslichten etcetera. De De fiches moeten hier ingestoken worden op een dergelijke manier dat ze corresponderen met de af te leggen route. In het hier ge toonde voorbeeld loopt de route als volgt: bij een T-splitsing rechtsaf, vervolgens bij de roton de rechtdoor tot het derde ver keerslicht. Hier linksaf gaan en de brug over. Deze routegids bevat geen aanduiding van uitgif tedatum maar is gepresenteerd op het ICA-congres van 1967 in Amsterdam. Elger Heere (met dank aan Ferjan Ormeling voor aanvullende informatie) GEO-INFO 2005-6 VII

Geo-Info | 2005 | | pagina 19