10V (Intergemeentelijk Overleg Vastgoed) Onder elke provinciale afdeling van de VNG ressorteert een Intergemeentelijk Overleg Vastgoed. Dit overleg richt zich onder andere op het oplossen van regiona le vraagstukken, het geven van voorlich ting, het bevorderen van kennisdeling en het signaleren van bovenregionale vraag stukken bij de VNG. De IOV-voorzitters komen vijf keer per jaar bijeen om met de VNG actuele kwesties af te stemmen en activiteiten te bespreken. Jon de Kruif. redacteur laten nemen van besluiten is een bijzondere wet nodig. Vandaar dat voor de door gemeenten op te zetten en actu eel te houden basisregistraties van gebouwen en adressen bijzondere wetten nodig zijn. Het kan niet even onder hands of in algemene zin worden geregeld. Dat geldt ook in omgekeerde zin. Gemeenten hebben bijvoorbeeld VROM en Justitie verzocht de taken van de gemeentelijke beheerder voor de publiekrechtelijke beperkingenregistra tie bij of krachtens wet te regelen. Dat is afgewezen omdat dit ook inmenging in de gemeentelijke (informatie-)huis- houding zou betekenen. Dat gemeenten er zelf om verzoe ken maakt daarbij niets uit. Er zal dus op het terrein van de basisregistraties wel het één en ander worden voorge schreven maar dat gaat wel in goed overleg met de ge meenten. Daarmee heb je mijn vraag nog niet beant woord! "Ilc moest dit even kwijt; het is name lijk een breed verspreid misverstand. De strategienota 2004-2008 van de IOV- voorzitters gaat over de organisatie van de gemeentelijke vastgoedinfor matievoorziening. In principe bepalen gemeenten die zelf maar je houdt wel rekening met een veel wij der veld van ontwikkelingen op dit terrein, binnen en buiten het openbaar bestuur. De gemeenten maken immers deel uit van een groter geheel. Omgekeerd ver wacht je van overheidspartijen dat zij rekening houden met gemeentelijke wensen en ontwikkelingen. Daarom moetje naar mede-overheden toe dui delijk zijn over je standpunten en plannen. Vandaar deze nota." Wordt voor de gemeenten in de nabije toekomst toch niet alles centraal voor geschreven? "De hogere overheid kan niet zomaar eisen stellen aan de gemeentelijke (in- formatie-)huishouding. Voor gemeen ten wordt, zo staat in de Grondwet en De strategienota valt op door 'vage' termen als meewerken, zorgdragen, bewerkstelligen en dergelijke. Dat komt toch niet over als zelf bepalen? "Daar is een reden voor. Het stroomlijnen van basisgege vens binnen het openbaar bestuur betreft voor een belang rijk deel herziening van wet- en regelgeving. Dat is geen zaak die gemeenten zelf kunnen regelen. Vandaar deze woordkeuze. Wel staan er een paar beleidsdoelen in de nota die keihard zijn. Bijvoorbeeld het tegengaan dat gemeente lijke gegevens nog langer moeten worden geregistreerd op een grondslag die daarvoor niet geschikt is. In de toekomst zal het bijvoorbeeld niet meer kunnen dat de aanschrijving op een gebouw moet worden geregistreerd op basis van een kadastraal perceel. Ook eisen de gemeenten een strikte scheiding tussen de functies stelselbeheer (infrastructuur, berichtenverkeer en standaards) en informatiebeheer (waarnemen, verzamelen en registreren aan de bron)." Waarom is in de nota zoveel aandacht voor de basisfunctie vastgoedinformatie? Vroeger werd daar in VNG-publicaties nooit veel over gezegd. "De gemeentelijke vastgoedinformatie-voorziening is een containerbegrip; een verzameling activiteiten zonder dui delijke basis. Dat komt door het versnipperde, onsamen hangende en incomplete karakter van de bestaande wet- en regelgeving op dit terrein. Voor het opstellen van de strate gienota kon men dus niet terugvallen op een wettelijk ka der of een bestuurlijke opdracht. Daarom is de strategieno ta gebaseerd op de "gemeentelijke basisfunctie vastgoedin formatie". Met andere woorden: het regelen van de ge meentelijke vastgoedinformatievoorziening op een zodani ge wijze dat alle velden van gemeentelijke zorg van actuele, betrouwbare en complete vastgoedinformatie worden voor zien. in de Gemeentewet, de bevoegdheid tot regeling en bestuur inzake de (in- formatie-)huishouding aan hun be stuur overgelaten. Voor positief toe zicht, sturend optreden, het geven of opleggen van voorschriften of aanwij zingen maar ook voor het in de plaats van het gemeentebestuur nemen of Probeer je nu in alle gemeenten dezelfde opzet door te voeren? "Nee, in de strategienota wordt beschreven waar de "basis functie vastgoedinformatie" uit bestaat maar niet hoe de administratieve organisatie in elkaar moet steken. Dat laat ste is nogal situationeel bepaald. Er bestaan verschillen tus sen gemeenten in grootte, ligging, inwonersaantal, com plexiteit, infrastructuur, enzovoort. De omvang, vorm en organisatie van de vastgoedinformatievoorziening kan dan GEO-INFO 2005-6 Stelsel van basisgegevens kan niet zonder gemeenten

Geo-Info | 2005 | | pagina 21