ook per gemeente op onderdelen wat anders uitvallen. Een aantal zaken zou in alle gemeenten wel gelijk moeten zijn zoals: het aanwijzen van een gemeentelijke beheerder voor de vastgoedinformatie het in één hand brengen van de belangrijkste gemeente lijke vastgoedregistraties; het voorkomen van eenzijdige prioriteitstelling; schei ding tussen basis- en procesgegevens; de borging van de samenhang tussen administratieve en geometrische gegevens." Je noemt tijdens lezingen steeds het stelsel en de samen hang van gegevens. Zijn de verschillende basisregistraties zelf niet belangrijk? "Voor gemeenten zit de meerwaarde van het stroomlijnen van basisgegevens niet zozeer in de basisregistraties zelf maar in hun onderlinge samenhang. Registraties met gege vens over bedrijven, zakelijke rechten, topografie en perso nen bestaan al in één of andere vorm; eigenlijk ook wel voor gebouwen (bijvoorbeeld het procesbestand WOZ). Zij zijn echter niet eenvoudig aan elkaar te koppelen. De meer waarde voor gemeenten zit dus in de permanente koppe ling tussen en afstemming van deze registraties. Vandaar dat onze aandacht zich in deze fase vooral richt op het stel sel zonder de aandacht voor de basisregistraties te verlie zen." De basisregistraties in de gemeente Binnen de gemeente spelen nu vier basis registraties; bevolking, gebouwen, adres sen en grootschalige topografie. Op het ge bied van vastgoed spelen verder de basisre gistraties zakelijke rechten en niet-natuur- lijke personen. Is stroomlijning van basisgegevens een technisch of be stuurlijk vraagstuk? "Het is een bestuurlijk vraagstuk bij uitstek. Het gaat om verandering van taken en dus ook om aanpassing van be voegdheden, verantwoordelijkheden en wet- en regelge ving. Het raakt mijns inziens vrijwel alle betrokken partij en; voor niemand blijft alles bij het oude. Soms zullen be paalde taken aan een ander moeten worden overgedragen of overgelaten. Dat betekent dat wellicht ook taken aan je zullen toevallen die je niet eerder hebt uitgevoerd of waar je zelfs niet op zit te wachten. Met de huidige structuur van werken kan dan ook geen rekening worden gehouden, zo veel is inmiddels wel duidelijk geworden." Je sluit niet uit dat er ook bij gemeenten het een en ander moet veranderen? "Dat is vanzelfsprekend. Het stroomlijnen van basisgege vens heeft grote gevolgen voor de gemeenten; zowel binnen de gemeenten als in terbestuurlijk. Er moeten zelfs nieuwe registraties worden ingericht voor adressen en gebouwen. Dat zijn behoorlijke veranderingen." GEO-INFO 2005-6 Ja, dat is wel duidelijk, maar ik bedoel in de zin van verantwoordelijkheid en zeggenschap. "Ook dat treft gemeenten, al heeft men de neiging om vast te houden aan de bestaande bevoegdheden en verant woordelijkheden. Dat geldt overigens voor alle overheidspartijen; men houdt niet van veranderingen op dit vlak. Dus ook gemeenten niet. Verant woordelijkheden zijn destijds niet al tijd juist toegedeeld, of beter gezegd, niet toegedeeld. Je krijgt dan dat meer partijen een bepaalde bevoegdheid of verantwoordelijkheid claimen. Dan moet er een partij worden aangewezen die de taak uitvoert." Je bedoelt hier zeker de verantwoorde lijkheid voor het leggen van koppelin gen tussen identificerende gegevens? "Dat is wel een belangrijke bevoegd heid die moet worden toebedeeld. Dat zal trouwens wel eens heel anders kun nen uitpakken dan men denkt. Neem nu bijvoorbeeld de koppelingen tussen gebouw (gebouwnummer+adres) en ka dastraal perceel. Gemeenten registre ren gebouwgegevens en kunnen daar het perceelnummer als beschrijvend gegeven bij opnemen. Het Kadaster re gistreert zakelijke rechten en kan het adres als beschrijvend gegeven toevoe gen. Als je er zuiver informatietech nisch naar kijkt, valt deze taak noch onder de gemeenten noch onder het Kadaster. Zij zijn beide niet betrokken bij het proces. Deze koppeling kan wor den opgedragen aan de opsteller van het brondocument waarin deze koppe ling wordt gelegd. Meestal de notaris; in de door hem op te stellen akte van koop en verkoop of de hypotheekakte." Denk je dat het stelsel van basisre gistraties er komt? "Het proces is ver gevorderd en er is feitelijk al sprake van een onomkeer baar proces. De vraag is dus niet of het stelsel er komt maar wanneer bepaal de registraties gereed zijn en op welk moment het stelsel volledig kan wor den benut." In het gemeentelijke geo-werkveld mist men nog steeds een sluitende grondslag. Hoe komt dat? "Normaal gesproken formuleert men eerst de uitgangspunten en werking van het stelsel van basisregistraties in een startdocument. Dit document is de leidraad voor verdere activiteiten. Maar de politieke druk is groot. Vandaar dat

Geo-Info | 2005 | | pagina 22