reeds met het omvormen van bestaan de en met het opzetten van nieuwe ba sisregistratie is begonnen voordat het startdocument is vastgesteld. Dat geeft stuurders ligt dat anders. Gemeentebestuurders moeten hun aandacht en middelen over een zeer groot aantal acti viteiten verdelen en vastgoedinformatie staat daarbij nog niet bovenaan. Daar hebben wij nog een slag te maken. Be stuurders moeten het kunnen 'plekken': koppelen aan con crete politiek-bestuurlijke zaken als openbare orde, veilig heid, fraudebestrijding, rampenbestrijding, dienstverle ning en dergelijke. Vaak gaat het daarbij om zaken die niet in geld zijn uit te drukken zoals het winnen van het ver trouwen van de burger." tijdelijk wel wat onduidelijkheid maar dat zie ik niet als onoverkomelijk. Er zijn tal van partijen bij het stroomlij nen van basisgegevens betrokken en er is altijd wel iemand die bijtijds aan de bel trekt als een activiteit zich in onge wenste richting ontwikkelt." Je was in je inleiding op de GIN-thema- dag nogal enthousiast over de grote aantallen initiatieven die op gemeenten afkomen. Dat heeft velen verbaasd. Ik vraag me af of gemeenten al die pro jecten wel aankunnen? "Ilc heb inderdaad gewezen op de tien tallen organisaties die samen enkele honderden grote en kleine projecten willen uitvoeren en daarbij medewer king van de gemeenten nodig hebben. Op de vraag of gemeenten daar blij mee zijn, heb ik toen bevestigend ge antwoord. Ilc vind dat een luxe-pro bleem. Maar men moet er wel begrip voor hebben dat niet alles tegelijk kan. Er komt nu wel erg veel op de gemeen ten af. De VNG heeft dan ook grofweg aangegeven wat prioriteit heeft: de gemeentelijke basisregistraties, DigiD (digitale identificatie ofwel één wacht woord voor de overheid), BSN (burger service nummer) en Wlcpb (Wet Ken baarheid Publiekrechtelijke Beperkin gen). De rest is ook belangrijk maar komt wel later." Hoe gaat het nu verder met de GBKN? "De grootschalige topografie wordt onderdeel van het stel sel van basisregistraties. Dat lijkt inmiddels onafwendbaar. Het betekent wel dat er gewerkt moet worden volgens de structuur van het stelsel. Zo zal er een strikte scheiding moeten komen tussen informatiebeheer en stelselbeheer. Wie de verantwoordelijkheid heeft voor een deel van de (ba sisgegevens kan niet tevens het stelsel beheren (standaardi satie, toezien op de naleving van regels, metadatabeheer en infrastructuur). Zonder deze scheiding, ook als het louter gaat om een opslag- en distributiefunctie, ontstaat altijd be langenverstrengeling. Dat moet worden uitgesloten. Voor gemeenten is deze scheiding een belangrijk punt. Vandaar dat deze scheiding van functies als beleidsdoel is vastgelegd in de gemeentelijke strategienota vastgoedinformatie. Ver der zal een vereenvoudiging plaatsvinden van de nu nog rij ke schakering aan regels en afspraken tussen de verschil lende partijen en binnen samenwerkingsverbanden. Een scheiding van productie- en gebruilcsaangelegenheden zal daaraan ook bijdragen. Ook verwacht ik dat de opname van de grootschalige topografie in het stelsel van invloed zal zijn op het huidige duale systeem, dat bestaat uit de groep topografie producerende gemeenten (TPG) en de regionale samenwerkingsverbanden. In de loop der jaren is bij menig een, geheel ten onrechte, de mening ontstaan dat de TPG een gedoogstatus heeft. Dat staat op gespannen voet met de destijds gemaakte afspraken. Het duale systeem is voor een belangrijk deel gebaseerd op het feit dat de topografie pro ducerende gemeenten zelf de regie voeren over de groot schalige topografie. Ik voorzie, indachtig de werking van het stelsel van basisregistraties, dat ook de rest van de ge meenten daaraan moet geloven." (Regie betekent niet datje het zelf moet uitvoeren, maar datje moet zorgen dat het er komt, JdK) Hoe zit het met het draagvlak? Daarover heb je nog niets gezegd. "Ilc constateer dat met name met be trekking tot de registratie van publiek rechtelijke beperkingen, gebouwen en adressen er bij gemeente-ambtenaren draagvlak aanwezig is. Men wil nu echt aan de slag. Het betreft hier na tuurlijk wel de geo-specialisten. Bij be- Ben je tevreden over de voortgang van het stroomlijnen van basisgegevens? "De VNG lean zich goed vinden, ook als het om lastige vraag stukken gaat, in de wijze waarop het stroomlijnen van basis gegevens wordt opgepakt en uitgevoerd. Zolang de uitgezet te lijnen, uitgangspunten en randvoorwaarden strak wor den gehanteerd, zal het ook goed blijven lopen. Problemen kunnen ontstaan als men uitzonderingen gaat maken. Dat komt het stroomlijnen van basisgegevens niet ten goede." Helaas zijn enkele onderwerpen niet aan de orde gekomen in dit interview (je moet een broedende kip niet storen). Zo dra hier meer duidelijkheid over is, komen wij er op terug. Tot slot vraag ilc Ruud welke ontwikkeling nog op zijn ver- GEO-INFO 2005-6 Stroomlijning kan niet zonder ingrijpende veranderingen 297 Het stelsel van basisregistraties komt er Het slot

Geo-Info | 2005 | | pagina 23