Uitdaging voor de gemeenten 300 astgoedinformatie is voor de gemeenten van groot be lang omdat voor vele gemeentelijke beslissingen in formatie over vastgoed nodig is. Op dit gebied zijn veel ontwikkelingen gaande zoals bijvoorbeeld het stelsel van authentieke registraties, de Wet Herkenbaarheid Pu bliekrechtelijke Beperkingen, digitale bestemmingsplan nen, enzovoort. Deze ontwikkelingen hebben een grote im pact op de gemeentelijke gegevenshuishouding. De twaalf (provinciale) Intergemeentelijke Overlegorganen Vastgoed informatie (IOV) en de VNG hebben hun ideeën over de stroomlijning van de gemeentelijke gegevenshuishouding voor de komende periode vastgelegd in een strategienota. De eerste strategienota van de VNG "Met het oog voor de toekomst" was richtinggevend voor de vormgeving van de gemeentelijke informatievoorziening. Deze fase is nu gro tendeels gerealiseerd. De VNG en de IOV-voorzitters hebben zich de afgelopen tijd beraden over het vervolg. Gezien de vele ontwikkelingen in de gemeentelijke vastgoedinforma tie is een nieuwe strategienota opgesteld met de titel "Zo gezegd, zo gedaan". Heldere taal spreken en duidelijke keu zes maken en daaraan ook een vervolg geven, is het motto van deze nota. Deze nota behandelt de ontwikkelingen in het gemeentelijke vastgoedveld en de infrastructuur voor vastgoedinformatie binnen de gemeente. Daarna wordt in gegaan op de organisatie van de vastgoedinformatie in de gemeente en tenslotte komen de strategische keuzes, ver deeld over zes speerpunten, aan de orde. tan de Kruif, redacteur Ontwikkelingen in de vastgoedinformatie Centraal binnen de gemeente staat de dienstverlening aan de burger, bedrijven en instellingen. Op dit gebied zijn er forse ontwikkelingen zoals het 'elektronische loket' waar mee de burger 24 uur per dag de voor hem relevante infor matie kan opvragen en vergunningen kan aanvragen. Veel van deze informatie betreft vastgoed, denk aan bestem mingsplannen, beheerplannen, eigendom, enzovoort. Ver der noemt de nota de interne omwikkelingen in de ge meente; het gaat hier om het doeltreffend inrichten van de gemeentelijke organisatie en de rol van vastgoedinformatie hierbij. Enkele voorbeelden zijn: bezuinigingsoperaties, openbare veiligheid, bestemmingsplannen en koppelingen van registraties. Vervolgens komen de externe ontwikkelin gen op de gemeente aan de beurt. De centrale overheid de centraliseert maar wil gelijktijdig informatie van de ge meente ontvangen als woninggegevens. Daarnaast speelt onder meer het optimaal gebruiken van overheidsinforma tie, de invoering van de Wet Publiekrechtelijke Belemme ringen, het ondergronds beheer van kabels en leidingen en het optimaliseren van de GBKN. Tenslotte staat het open- 1) Zogezegd, Zo Gedaan, VNG uitgeverij, Den Haag, 2004 baar bestuur de komende jaren in het teken van vernieuwing. Al deze veran deringen zullen doorwerken in de vastgoedinformatievoorziening. Ook de ontwikkelingen op het gebied van communicatie en informatisering zul len van grote invloed zijn op de ge meentelij ke vastgoedinformatie-infra structuur. De gemeentelijke organisa tie van vastgoedinformatie De strategienota onderkent dat er tus sen gemeenten verschillen zijn in de organisatie van de vastgoedinforma tie. De organisatievorm wordt bepaald door de toevallige omstandigheden in de gemeente. Het is dus niet zinvol om voorstellen te doen voor de inrichting van deze organisatie. De verschillen in organisatievorm zijn ook een gevolg van het ontbreken van duidelijke wet telijke taken en bestuurlijke opdrach ten op dit terrein zoals wel het geval is bij "bevolking". Wel wordt in de nota aangeraden om een informatiemana ger vastgoedinformatie aan te stellen en de functie vastgoedinformatie neu traal in de organisatie in te bedden. De missie van vastgoedinformatie is om alle velden van gemeentelijke zorg te voorzien van actuele, betrouwbare en complete vastgoedgegevens. Hier uit volgen taken als het opzetten en be heren van adressenregistraties, een basisgebouwenregistratie, registratie van publiekrechtelijke beperkingen en een register met ruimtelijke plannen. Vervolgens het (laten) voeren van re gistraties die door anderen worden bij gehouden zoals kadastrale gegevens, de GBKN, postcodes en ondergrondse objecten. Tenslotte de zorg voor het onderhouden van de relaties tussen deze registraties en het leveren van (half-)fabrilcaten uit deze registraties. De gemeenten zullen de komende ja ren te maken krijgen met veel veran deringen en vragen. Daarbij zullen GEO-INFO 2005-6 Zo gezegd, Zo gedaan; de gemeentelijke strategienota

Geo-Info | 2005 | | pagina 26