benarde situaties. Bovendien is het mogelijk om de waarde ring in de toekomst opnieuw uit te voeren na een actualise ring van het AHN. Verbeteringen en verslechteringen in de molenbiotoop zijn op deze wijze te volgen. Dubbele moraal Dit onderzoek zit vol met keuzes. Keuzes voor sectoren, cate gorie-indelingen en de verschillende nauwkeurigheden van de beschikbare gegevens zorgen ervoor dat de onderzoeksre sultaten ter discussie te stellen zijn. Het doel van deze studie was dan ook niet de perfecte methode te ontwikkelen. Dit onderzoek is één van de vele pogingen om de molen op de kaart te zetten (in dit geval ook letterlijk). Mensen moeten het bewustzijn krijgen dat de molen geen gebouw is als an dere monumenten maar dat het een dynamisch monument is dat niet los kan worden gezien van zijn omgeving. Voor het behoud van een molen is het dus ook noodzakelijk dat de oorspronkelijke omgeving van een molen wordt behou den, of dat er in ieder geval rekening mee wordt gehouden. oped to uniformly and objectively assess the wind mill biotope. All wind mills in the Dutch province of Drenthe have been asses sed accordingly. The method described enables comparison between wind mill bio- topes and may provide insight into changes in the biotope when assessments are repea ted over time. Thusgovernment agencies may take into account wind hindrance as a factor in physical planning as to contribute to the preservation of wind mills. Keywords Use of geographical information, height measurement, research, applications Résumé De Vespace pour les moulins grace a la géo-information Onderzoekskader Het onderzoek is uitgevoerd als stage voor het behalen van Master of Science Geo-informatiekunde aan Wageningen Universiteit. Het adviesbureau Nexpri heeft het onderzoek gefaciliteerd. Uitge breide gegevens zijn beschikbaar op de website www.molenbio- toop.tk. Hier kan ook een biotooprapport gemaakt worden van el ke afzonderlijke Drentse molen inclusief kaartmateriaal van de hoogtemetingen die de biotoopnorm overschrijden. Literatuur Werkgroep Molenbiotoop van de Hollandsche Molen, De inrichting van de omgeving van molens, 1982. Wieringa, J. en Rijkoort, P.J, Windklimaat van Nederland 1983. Samenvatting Ruimte voor molens met geo-informatie Door ruimtelijke ontwikkelingen wordt de natuurlijke omgeving van de molen bedreigd. Met behulp van hoogtegegevens uit het Ac tueel Hoogtebestand Nederland is een methode ontwikkeld om een uniforme en objectieve beoordeling te kunnen geven over de molen biotoop. Alle Drentse molens zijn op deze manier beoordeeld. De be schreven methode maakt een vergelijking tussen molens mogelijk en kan bij herhaalde metingen inzicht geven in opgetreden veran deringen. Overheden worden hierdoor in staat gesteld bij het ont wikkelen van ruimtelijke plannen rekening te houden met windhin- der en zo een betere bijdrage te leveren aan het behoud van molens. Trefwoorden Gebruik van geografische informatie, hoogtemeting, onder zoek, toepassingen Summary Space for mills with geo-information Geographic developments threaten the natural environment of wind mills. Based upon elevation measurements derived from the Actual Elevation model of the Netherlands a method has been devel- GEZIEN Par le développement spatial de I'environ- nement naturel les moulins sont menacé. A l'aide des données altimétriques de la base de données altimétrique actuelle des Pays- Bas (Actueel Hoogtebestand Nederland) on a développé une méthode devaluation ob jective du biotope des moulins. La méthode autorise une comparaison entre moulins et permet par des mesmes répétées de connai- tre les changements. Les autorités peuvent ainsi mieux évaluer la gêne du vent et aider a la conservation des moulins. Mots Clés Emploi de l'information géographi- que, mesure altimétrique, recherche, applications Jl Bij een oproep voor de ING Amsterdam Marathon 2005 in: Atletiek Magazine maart 2005. GEO-INFO 2005-6

Geo-Info | 2005 | | pagina 32