Ir. Joost Barendrecht, vi ce-voorzitter van de VNBG. e Vereniging van Nederlandse Bedrijven in de Geo desie en Geo-informatie (VNBG) bestaat dit jaar vijf tien jaar. Een leeftijd om eens kritisch in de spiegel te kijken en je af te vragen wat de bijdrage is aan het geo- werkveld. De doelstellingen van de VNBG zijn vooral ge richt op het leveren van een bijdrage aan professioneel op drachtnemerschap (kader p. 309). Doelen die niet zo een voudig hard te maken of te realiseren zijn. En waar onlos makelijk ook professioneel opdrachtgeverschap mee ver bonden moet zijn. In de VNBG zijn veel opdrachtnemers in ons werkveld verenigd. Daarom is de VNBG bij uitstek het platform om samen met opdrachtgevers de kwaliteit van de geo-dienstverlening meer vorm en inhoud te geven. De VNBG nodigt opdrachtgevers hiertoe van harte uit. De kwaliteit van geo-informatie heeft op vele fronten de aandacht. De discussie over de registratie van kabels en lei dingen of het leveren van adequate omgevingsinformatie bij rampenbestrijding zijn daarvan recente voorbeelden. Het genereren van geo-informatie behoort tot het werkveld van advies- en ingenieursbureaus die zich toeleggen op dienstverlening in de geodesie. Deze bureaus verzorgen in winning, verwerking, presentatie, analyse en beheer van geo-data voor een breed scala aan opdrachtgevers. De geodetische bureaus beleven roerige tijden. Enerzijds is er sprake van continue technische ontwikkelingen waardoor de werkprocessen permanent moeten worden aangepast om marktconform te blijven werken. Anderzijds V N B is er een duidelijke verschuiving van taken bij de opdracht gevers. Diverse organisaties concentreren zich op hun kern taken (voorbeelden: Rijkswaterstaat, Kadaster, ProRail) met als gevolg dat uitvoerende taken als het inwinnen en ver werken van geo-data steeds meer worden uitbesteed. Dit zorgt voor een verschuiving in het vanouds door overheden gedomineerde geo-werkveld waarbij andere wederzijdse af hankelijkheden tussen overheid en markt ontstaan. Genoeg uitdagingen voor de branche om op te pakken maar ook nog volop vraagtekens. In de praktijk blijkt het niet mee te vallen om de dienstverlening op een gewenst (en ver anderend) kwaliteitsniveau te brengen of te houden. Daar voor lean de branche ook de hand in eigen boezem steken. De VNBG is daarom bezig met het beter zichtbaar maken van kwaliteitskenmerken voor de opdrachtgevers. Op 19 april 2005 is door de VNBG een symposium georganiseerd over dit onderwerp (zie kader p. 310). De bureaus, die lid zijn van de VNBG, zijn primair zelf ver antwoordelijk voor de kwaliteit die ze leveren. Om de ge wenste kwaliteit te leveren, is wel ruimte nodig om de meerwaarde te to nen. Bij de VNBG-leden overheerst het gevoel dat deze ruimte niet altijd wordt geboden. Wat wordt hiermee be doeld? Ten eerste ervaren we dat veel op drachtgevers hun inkoop strakker heb ben georganiseerd. Dit wordt ingege ven door gewenste bezuinigingen on der druk van Europese regelgeving en als reactie op de bouwfraude. Onze in druk is dat dit niet altijd leidt tot bete re resultaten voor de opdrachtgevers. Dit wordt soms door opdrachtgevers ook bevestigd. Voor de duidelijkheid: we zijn niet te gen het beter organiseren van de in koop bij onze opdrachtgevers. Het gaat erom waar dit 'beter' uit bestaat. We merken dat deze verbetering zich vaak beperkt tot het minimaliseren van de uitgaven aan een project. Dit resul teert in het uitsluitend vergelijken van aanbiedingen op basis van prijs waar bij niet naar kwaliteit en overige kosten voor een opdrachtgever wordt gekeken. Want goedkoop blijkt ook nogal eens duurkoop te zijn. De uitein delijke kosten voor de opdrachtgever bestaan immers niet alleen uit de in- GEO-INFO 2005-6 Kwaliteit van geodetische diensten vraagt om professioneel opdrachtgeverschap Inleiding Gebrek aan ruimte

Geo-Info | 2005 | | pagina 34