koopprijs maar ook uit de kosten voor selectie van de opdrachtnemer en de kosten voor begeleiding en 'nabehan deling' van de geleverde dienst. Vooral de kosten voor dit laatste onderdeel kunnen aanzienlijk oplopen als de ge wenste kwaliteit niet is geleverd. Ten tweede heeft het gebrek aan ruim te te maken met de omslag bij op drachtgevers; van het zelf uitvoeren van geodetische werkzaamheden naar het meer uitbesteden ervan. We besef fen dat deze omslag niet altijd even eenvoudig is. Immers de opdrachtge ver, die voorheen zelf inhoudelijk in het proces bijstuurde, moet nu de in houd loslaten en vooral op output gaan sturen. Dit verloopt niet altijd even succesvol maar resulteert vaak in gedetailleerde bestekken van op drachtgevers met uitgebreide om- De VNBG is de branche-organisatie van Nederlandse bedrijven in de Geodesie en de Geo-informatie. De branche-organisatie is opgericht op 25 januari 1990 vanuit de behoefte om de kwaliteit van de dienstverlening in de geodesie en geo-informatie te bevorderen. Momenteel zijn circa veertig bedrij ven lid van de VNBG met in totaal ongeveer 1.500 medewerkers die als belangrijkste gemeenschappelijke eigenschap de passie voor hun vak delen. De bedrijven staan voor continuïteit en be trouwbaarheid bij het verzamelen, bewerken, beheren en presen teren van gegevens van onze fysieke omgeving. Ieder bedrijf heeft daarin zijn eigen specialisme(n). Gezamenlijk bestrijken de bedrij ven het gehele palet aan werkvelden zoals landmeten, fotogram- metrie, remote sensing, datamanagement, deformatiemetingen, maatvoering, hydrografie, GIS en Geo-ICT en internettoepassingen. De leden van de VNBG hebben zich verenigd om het volgende te bereiken: verbeteren van de dienstverlening op het gebied van geodesie en geo-informatie door het uitwisselen van kennis tussen de le den en externe partijen en het gebruik van uniforme algemene voorwaarden; bevorderen van betrouwbaarheid van de dienstverlening van de leden door ontwikkeling en gebruik van kwaliteitsstandaards; stimuleren van innovatie en kennisontwikkeling door bij te dragen in de ontwikkeling van onderzoek en onderwijs; belangenbehartiging van leden in binnen- en buitenland door het voeren van overleg met grote opdrachtgevers, overheid en onderwijsinstellingen en het onderhouden van contacten met de CLGEE (Comité de Liaison des Géomètres Experts Européens) en andere branche- en werkgevers organisaties zoals ONRI, BGI en VNO; het binden van de leden door het organiseren van activiteiten in thema-gerichte clusters en het gezamenlijk naar buiten tre den in diverse communicatie-uitingen (deelname aan beurzen en symposia, website, overleg met externe partijen, adverten ties) gericht op het vergroten van de zichtbaarheid en herken baarheid. schrijvingen hoe de werkzaamheden moeten worden uitge voerd. Met weinig ruimte voor innovatie van de kant van de aanbieders. En daarmee weinig ruimte voor geodetische bu reaus om hun onderscheidende kwaliteiten te tonen. Ook gebeurt het regelmatig dat de vraagstelling niet helder ge formuleerd is en voor meerdere interpretaties vatbaar. In dergelijke situaties kan geen sprake zijn van transparante marktwerking. Ook dan komen de onderscheidende kwa liteiten van de aanbieders niet altijd tot hun recht. Een succesvolle overname van uitvoerende taken door geo detische bureaus vraagt dus ook om verbetering van de pro fessionaliteit in het uitbesteden bij de opdrachtgevers. Waar bestaat deze professionaliteit uit? De VNBG is van me ning dat deze tot uitdrukking komt in enkele competen ties. De belangrijkste daarvan zijn: transparantie, inte griteit, betrouwbaarheid, duidelijkheid en deskundigheid. Wat verstaan we hieronder? Transparantie: Voor het verkrijgen van de gewenste kwaliteit is het essentieel dat er openheid en duidelijkheid bestaat over de criteria waarop de aanbiedingen worden beoor deeld. De opdrachtgever bepaalt immers welke kwaliteits kenmerken voor hem het meest belangrijk zijn. Als deze kenmerken op een heldere manier worden vertaald naar be oordelingscriteria, die vooraf naar de aanbieders worden gecommuniceerd, zullen de aanbieders zich vanzelf hierop focussen. Dit zal de kwaliteit van de aanbiedingen ten goe de komen. Integriteit: Sinds de discussie over de bouwfraude staat dit begrip volop in de belangstelling. Geen marktpartij kan zich nog veroorloven niet integer te handelen. Wat we op dit gebied van opdrachtgevers vragen, heeft te maken met het zuiver omgaan met risico's. Zo komt het voor dat aan sprakelijkheidsrisico's, inclusief eventuele gevolgschade, zonder bovengrens bij de opdrachtnemer worden neerge legd. Dit levert direct het praktische probleem op dat dit niet verzekerbaar is. Bovendien heeft een opdrachtnemer geen grip op wat er met de door hem geleverde resultaten wordt gedaan. Daarom kan een opdrachtnemer eenvoudig weg niet de verantwoordelijkheid nemen voor de complete gevolgen van en aansprakelijk worden gesteld voor de bij behorende gevolgschade indien er een fout is gemaakt. Onder integriteit valt ook de vraag wie de gevolgen draagt van veranderingen in (de uitgangspunten van) een op dracht. Van de geodetische bureaus wordt een grote mate van flexibiliteit verwacht en is er een grote bereidheid aan deze verwachting te voldoen. Als echter veranderingen in (de uitgangspunten van) een opdracht leiden tot noodzake lijke wijzigingen in de uitvoering, dienen kosten- en plan ningsconsequenties ook gedragen te worden door de ver oorzaker, in casu de opdrachtgever. Betrouwbaarheid: Opdrachtgevers vinden dit aspect van groot belang bij de uitbesteding van geodetische diensten (zie kader p. 310). Wat ons betreft is dit wederzijds. Een GEO-INFO 2005-6 Professionaliteit

Geo-Info | 2005 | | pagina 35