door hun gebruikte CAD-software. Er is sprake van een con frontatie tussen een product stammend uit de jaren zeven tig (singlecoding, niet vlalcgericht en geen mogelijkheid om te koppelen met andere databases) en een modern digitaal geometrisch bestand dat wel veel mogelijkheden heeft door een intelligente structuur. Deze gemeentelijke groot schalige topografie vervult binnen gemeenten ook steeds meer een functie voor het koppelen en integreren van aller lei geografisch georiënteerde gegevensverzamelingen. Deze mogelijkheid is binnen gemeenten steeds belangrijker aan het worden. Twee verschillende werelden dus. Tijdens de onderhandelingen is duidelijk geworden dat par tijen weinig tot geen waarde hechtten aan de belangen van de ander. Ook de eigen synergievoordelen bleken hier geen rol te spelen. Hier kom ik straks nog op terug. De rol van het Kadaster is voor niet-Kadastermedewerlcers een ingewikkel de. In officiële uitingen en tijdens allerlei ander (niet-GBKN) overleg wordt aangegeven dat het Kadaster graag samen op wil trekken met gemeenten (nieuwbouwgegevens voor ak- teposten). Tijdens de GBKN-onderhandelingen leken de Kadasteronderhandelaars veel meer begrip op te kunnen brengen voor de nutsbedrijven (een simpele GBKN voor de laagste prijs) dan voor de gemeenten. Waarschijnlijk komt het omdat op dit moment de kaarten worden geschud voor de verschillende authentieke registra ties. Het Kadaster zegt tijdens de onderhandelingen niet dat zij volledig grip willen krijgen op de GBKN, maar de strategische keuze en de opstelling tijdens de onderhande lingen is alleen daardoor te verklaren. Het is moeilijk onderhandelen met een partij die zich zowel landelijk als regionaal niet uitspreekt over haar meest strategische doel stelling op dit gebied. t s Het kale GBKN- product zonder de meest basale GIS-functionaliteit. ff ff ff ff Het objectgerichte gemeentelijke topografische bestand. Het lijkt er op dat de adressen- en de gebouwen-registratie een verantwoor delijkheid worden van de gemeenten. In dat kader is het belangrijk dat ook de geometrische vastlegging van zowel de adressen als de gebouwen een ver antwoordelijkheid wordt van de ge meenten. Het Kadaster zal er ook niet aan denken om de kadastrale kaart door anderen te laten maken en de kwaliteit afhankelijk te laten zijn van private ondernemingen die meebeslis sen over het product. Synergievoordelen In de afgelopen jaren is er binnen de Flevolandse regio sprake geweest van belangrijke synergievoordelen voor al le partijen. Door het inzetten van ma- tenplantopografie als onderdeel van de GBKN is het proces van het leggen van kabels en leidingen zeer efficiënt en kostenbesparend. Het Kadaster ge bruikte deze informatie voor het ver werken van alcteposten (substantiële besparing, zoals eindjaren negentig te lezen was in het interne Kadastertijd schrift En de matenplantopografie bood de gemeenten de ruimte om de bijhoudingsmetingen efficiënter te or ganiseren, namelijk pas als het gebied volledig was ingericht. De kosten verhoging door het loslaten van deze synergievoordelen bij de verschillende organisaties zal bij elkaar opgeteld ho ger zijn dan het te bereiken voordeel van een goedkopere GBKN. Hoe zou het moeten? Uit de manier waarop de discussie in Flevoland is verlopen, vallen enkele les sen te trekken. Nederlandse gemeenten zouden kunnen proberen om tot een eenduidige insteek te komen, als op LSV-niveau afspraken kunnen worden gemaakt over de kosten die gemoeid zijn met het bijhouden van de GBKN. Er moet dan een opzet komen die accepta bel is zowel voor zelf-producerende ge meenten als voor de gemeenten die al leen afnemen. De kennis en ervaring van de productie van de afgelopen ja ren, de afspraken van nu en de aanbe stedingen moeten een genuanceerd beeld kunnen opleveren en tot een bin dend besluit over de kosten binnen het LSV kunnen leiden. Het VNG zal van de gemeenten dan wel mandaat moeten krijgen voor deze onderhandeling. Daarnaast is het aan te bevelen om te onderzoeken welke mogelijkheden er GEO-INFO 2005-6 64 33 WP KK O

Geo-Info | 2005 | | pagina 38