zijn voor het standaardiseren van ge meentelijke grootschalige topografie en het erkennen daarvan als een be langrijke gegevensset voor veel over- heidswerlc (beheer, ruimtelijke orde ning, veiligheid). Dit is noodzakelijk omdat de standaard-GBKN niet ge schikt is voor GIS-toepassingen, dit in tegenstelling tot het gemeentelijke product. Het feit dat dat laatste geen landsdelckend product is, mag geen ar gument zijn. De meer stedelijke ge meenten en regio's van Nederland kennen een dergelijk product. Erken ning van dit gemeentelijke topogra fisch product is belangrijk voor de rol van de geo-informatie in ons land als het gaat om de verantwoordelijkhe den van de overheid in brede zin, ze ker in de drukbevolkte stedelijke ge bieden. Flevolandse Ondergrondse topografie gemeenten. Het denken over het belang van de bovengrondse topogra fie kan niet los gezien worden van de gegevens over datgene wat in de openbare gemeentegrond ligt. Ook hier moeten gemeenten hun verantwoordelijkheid nemen en hoge eisen gaan stellen aan de ondergrondse topografie in relatie tot de grootschalige bovengrondse topografie. Verantwoorde lijkheid voor deze gegevens, met aandacht voor de kwaliteit van inmeten en vastleggen, kan niet in de handen liggen van de netbeheerders maar moet opnieuw ter discussie worden gesteld. Authentieke registratie Nogmaals wil ik een lans breken voor het idee om er voor te zorgen dat private bedrijven geen invloed meer kunnen uit oefenen op de kwaliteit van de bijhouding van grootschali ge topografie. Het zou een beter idee zijn om deze bedrijven bij nieuwbouw een vast gedeelte te laten betalen aan de ge meenten om op die manier met elkaar de bijhouding, die in handen is en in handen moet blijven van de lokale over heid, te bekostigen. GEO-INFO 2005-6

Geo-Info | 2005 | | pagina 39