ning en Milieubeleid, in de marge van het openbaar bestuur hun werk doen", aldus de inaugurele rede in 2D (aan de hoogtecomponent en de verspreiding van het [N]AP werd geen aandacht be steed). Op diverse terreinen van open baar bestuur kwamen allerlei andere lcaartproducten tot stand en daar kwam voorshands niet veel verande ring in bij de ontwikkeling van de Grootschalige Basislcaart Nederland in de zeventigerjaren. Besemer: "Erg snel gaat het allemaal niet. In 1992 is niet meer dan 30% van het land met een GBKN bedekt. In 1994 wordt de GBKN- vervaardiging als wettelijke taak van het Kadaster geschrapt." Wat het GBKN- samenwerkingsverband betreft consta teert professor Besemer: "Belangstel ling van rijkszijde om deel te nemen is afwezig. Wel verschaft VROM een een malige startsubsidie." Uit een opsom ming inzake de elektronische overheid en dergelijke moet haast een beeld ont staan dat geo-informatievoorziening veel politieke aandacht krijgt. "Dat beeld is een vertekening van de werke lijkheid", aldus Besemer. De relatie tussen de beleidsvoorne mens en de positieve ontwikkelingen in het geo-veld is in de visie van Bese mer lange tijd "vriendelijk gezegd zwakjes omdat het heel lang veelal bij beleidsvoornemens blijft". Hij il lustreerde dat aan de hand van drie voorbeelden. De kenbaarheid van pu bliekrechtelijke beperkingen was daar van de eerste. De Ravi adviseerde in 1988 tot registratie ervan; na veertien jaar komt er in 2002 een wet in het Staatsblad. Besemer: "Er moeten nu nog een invoeringswet en een uitvoe ringsbesluit komen. Als daar net zo lang over gedaan wordt als over de wet, met inbegrip van de voorberei dingstijd, dan wordt met de invoering in 2020 begonnen." Het ontbreken van ieder tempo vindt Besemer een rare constatering bij Kabinetten die zeggen dat ze de overheidsdienstverlening hoog in het vaandel hebben staan. Het tweede voorbeeld in het verlengde hiervan was de kenbaarheid van kabels en leidingen. "Ooit heeft een kabinet een wetsvoorstel ingediend voor de re gistratie van kabel- en leidingbeheer ders. Dit wetsvoorstel is nooit verder gekomen dan - wat toen heette - het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer. Het werd vervolgens ingetrokken bij gebrek aan politieke steun door de toenmalige bewindsman van VROM", aldus Be semer (verwijzend naar nummer 2004-10 van Geo-info). Sinds een krantenartikel in 2003 lijkt er echter schot in de zaak te komen nu er voornemens zijn rond een meldings plicht en het onderbrengen van het KLIC bij het Kadaster. Als derde en laatste voorbeeld noemde de hoogleraar de au thentieke registraties. "Meer dan tien jaar geleden ontstond bij Binnenlandse Zaken het idee", en het zijn nog steeds voornemens. Van drie, misschien vier, van de zes tot acht aangekondigde basisregistraties lijkt Besemer indiening van wetgeving in 2005 of 2006 haalbaar. Hij betwijfelt bij voorbeeld of de geplande indieningsdatum gehaald wordt voor de basisregistraties gebouwen en adressen. De mi nister wil de wetgeving bovendien onderling zodanig af stemmen dat er een stelsel ontstaat. Besemer hoopt dat de minister naast beschouwingen over de noodzaak van samenhang ook concrete ideeën blijkt te hebben over de sturing van het proces en de implementatie van het stelsel! Al legde de rede het accent op de rijksoverheid, ook werd enige aandacht geschonken aan Europese ontwikkelingen en aan het lokale vlak. ("In plaats van 'hobby' van een ge meentelijk geodeet wordt het onderwerp van de gemeente lijke dienstverlening steeds meer de gemeentelijke digitale dienstverlening.") Uiteraard dient de TU Delft de onder- zoelcsrol die zij volgens Besemer al jaren vervult met kracht voort te zetten, samen met UT en ITC. De hoogleraar: "Als sleutelspelers op het terrein van beleid en uitvoering zie ik vooral de ministeries van BZK en VROM, met daarop on middellijk volgend LNV en V&W, samen met de gemeenten met inbegrip van de VNG en het Kadaster. Jarenlang hebben de ministeries hun rol op dit terrein verwaarloosd. De laat ste tijd zie ik daar positieve ontwikkelingen in." De rector-magnifïcus prof.dr.ir. J.T. Fokkema vond de oratie een 'mooi verhaal' en zei dat de TU Delft iemand die ver Omslag van de snellingen wil goed lean gebruiken. Een geanimeerde geo- gedrukte oratie, receptie volgde. i* u.«i Üf rti]ksüvefhvid %-ri ck itkil-inNHiilhIii I ifcfrihtl ruifciiur GEO-INFO 2005-6 DM I Sli Ir-■ M 1 ""HI III Beleidsvoornemens "A

Geo-Info | 2005 | | pagina 43