meen minder files voor. Ook bij een tij delijke buiten gebruikstelling van de detectielussen in verband met werk zaamheden aan de weg of aan het systeem zelf wordt het wegsegment grijs gekleurd. Door op de witte bordjes met de namen van stedelijke gebieden en regio's te klikken kun je van het ene naar het andere gebied navigeren. Op de fïlelcaarten is bovendien bij sommi ge knooppunten aangegeven dat er een web-cam is waarmee je achter je PC de verkeerssituatie kan bekijken. Hans Pijnenburg, projectleider van de routeplanners, legt uit dat de fïlelcaart los van de andere ANWB-kaarten is ontwikkeld. De eerste filelcaarten wa ren een initiatief van Fileplan Regio Rotterdam. Deze filelcaarten werden gemaakt met 3D-visualisatiesoftware van het bedrijf Virtual Environments Systems Consultancy (Vesc) uit Gro ningen (www.vesc.nl). Deze visualisa ties oftware wordt bijvoorbeeld ook toegepast in computerspellen. In 1997 heeft de ANWB in nauw overleg met Rijkswaterstaat en Vesc voorgesteld om naast Rotterdam ook de ringwegen van Amsterdam en Utrecht op te ne men. Sinds 22 oktober 1997 is deze in formatie beschikbaar op ANWB.nl. Nog altijd wordt de visualisatiesoftwa- re van Vesc gebruikt. De gegevens van de detectielussen worden, na diverse bewerkingen in een 3D-model van Nederland, op de wegen ingetekend. Op basis van de verkeersdrukte wor den de wegen ingekleurd. Hiervan worden vervolgens series 'foto's' geno men die uiteindelijk op internet wor den gepubliceerd. Tegenwoordig zijn er drie schaalniveaus te bekijken. De kaart van Nederland biedt een overzicht van alle wegen. Daarnaast zijn er zeven regiolcaarten die samen heel Nederland bedekken. Tenslotte zijn er de gedetailleerde stadslcaarten van de vier grote steden in de Randstad en Eindhoven. Er wordt dus geen gebruik gemaakt van een WebGIS-systeem of specifieke lcarto- grafïsche software. Bezoekers kijken gemiddeld één mi nuut naar de filelcaarten op de websi te. De doelstelling van de filelcaarten is een inzichtelijke en toegankelijke ver keersinformatievoorziening. De kaart is sober om de aandacht niet af te leiden van de kleuring van de snelwegen. Grote agglomeraties zijn op één kaart af gebeeld om het navigeren te beperken. De geometrie van het wegennet is gedeeltelijk losgelaten om weghelften en knooppunten duidelijk en inzichtelijk te maken. Dat de weghelften worden weergegeven is specifiek voor de ANWB- filekaart. Deze vormgeving is dus ontstaan in loop der ja ren, los van de overige kaarten van de ANWB. Bezoekers ver wachten ook geen andere vormgeving. Zij raken eraan ge hecht en reageren massaal als de vormgeving is veranderd. Het is dus een de facto standaard geworden. Er wordt bij ie dere verandering getest met ledenpanels die nauwlettend worden geobserveerd. Zo is bijvoorbeeld de kleur groen ver- Screenshot van de anderd zodat kleurenblinden de rode wegvalcken kunnen ANWB-filekaart onderscheiden van de achtergrond. Daarmee is de filelcaart rond Amsterdam, geschikt gemaakt voor zowel kleurenblinden als niet-kleu- renblinden. In Noordrijn-Westfalen is dit minder elegant opgelost en is er bijvoorbeeld voor blinden wel een aparte kaart (www.autobahn.nrw.de/nrw.html). Wanneer in de toekomst fijnmaziger informatie beschik baar komt, zoals op de N-wegen en andere stedelijke wegen, is het noodzakelijk om verder in te kunnen zoomen dan de drie schaalniveaus die worden aangeboden. Navigatie zal dan belangrijker worden en er lean niet meer worden vol staan met een beperkt aantal uitsnedes. Ook zijn er plan nen om in de toekomst naast informatie over de files ook wegwerkzaamheden aan te geven. Op basis van historische gegevens kunnen bijvoorbeeld ook reistijdvoorspellingen worden aangeboden. De informatievoorziening zal dan een persoonlijker karakter hebben, omdat wordt ingespeeld op de specifieke route van de gebruiker. GEO-INFO 2005-6 l,rnranpf<||ii.i|)A arf^i 0*1 :l«l -

Geo-Info | 2005 | | pagina 45