Fig. 4a, b en c. In een geautomatiseerd proces van modelgeneralisatie zouden alle afzonderlijke poelen worden verwijderd omdat iedere afzonderlijke poel te klein is. Maar om de stijl van het landschap te behouden worden deze poelen in het LGN-project interactief geaggre geerd. In eerste instantie wordt geïdentificeerd welke poelen moeten worden geaggregeerd rekeninghoudend met specifieke kenmerken van het landschap (midden) waarna de werkelijke aggregatie plaatsvindt (rechts). ten zijn aangetoond. Frankrijk beheert twee basisdatasets (fig. 5): BDTopo (2.5D dataset, ongeveer schaal 1:101c) en BDCarto (ongeveer schaal 1:501c). BDCar- to wordt gebruikt voor de kartografi- sche representaties 1:1001c, 1:1201c en 1:2501c evenals voor wegenkaarten 1:1201c en 1:5001c. Opmerkelijk is dat er geen lcartografische representatie- schaal 1:501c wordt vervaardigd van BDCarto. Dit komt doordat de semanti sche resolutie van de dataset niet zo goed is als de originele kaart. Momen teel wordt wel gekeken hoe een Top50 van BDTopo lean worden afgeleid. Een voorbeeld van automatische generalisa tie in het Franse productieproces is de generalisatie van updates van BDCarto naar de 1:1001c dataset met behulp van Lamps2/Agent technologie. België, Nederland, Ierland, Zweden en Zwit serland zien zich ook geconfronteerd met de vraag naar automatische gene ralisatieprocessen om de huidige pro ductielijn te verbeteren maar deze lan den hebben tot nu toe nog niet veel re sources op het probleem gezet. Deze NMAs zijn eerst nog bezig om andere fundamentele vragen te beantwoorden. Fig. 5a en b. De topografische datasets die beheerd worden door de Franse NMA: BDTopo (boven) en BDCarto (onder). België is bijvoorbeeld bezig met de keu ze of alleen een basisdataset te beheren waarvan de kleinere schalen in hun to taal kunnen worden afgeleid öf data sets op verschillende schalen naast el kaar te beheren en alleen de updates te generaliseren. Nederland is nog druk bezig om de hele ToplOvecdataset te converteren naar het nieuwe TOP10NL model. Ook Ierland is bezig zijn oude basisdataset, gebaseerd op lcaartbladen, te converteren naar een nieuw datamo- del, als naadloze database in Oracle. Zweden is bezig om de datamodellen voor alle schalen te herzien en op el kaar aan te laten sluiten. Zwitserland heeft een fundamentele voorstudie ge maakt naar hoe automatische generali satie te implementeren. Een datamo- del voor een basisdataset (2.5D, schaal 1:101c) is inmiddels gedefinieerd. Voor de automatische generalisatie naar alle overige producten (databases en digita le kaarten) waarbij relaties tussen de verschillende producten worden behou den, wordt momenteel een tender voor bereid. Wel wordt verwacht dat mense lijk interactie voorlopig nodig zal blij ven om de automatische generalisatie- output te verfijnen. De tweede belangrijke vraag in dit artikel is: welk onderzoek is nodig om de huidige generalisatiepraktijk te verbeteren? Onderzoekresultaten die al sinds decennia zijn gerealiseerd, hebben niet altijd een weg gevonden naar de praktijk. Dit heeft drie belangrijke oorzaken. Ten eerste moeten onder zoeksresultaten worden geïmplementeerd in commerciële software om beschikbaar te worden voor NMAs. Generalisa tiebehoeften zijn echter erg divers en verschillen per NMA, afhankelijk van gebruikte datamodellen, software, schalen die vervaardigd moeten worden, specificaties van de ver schillende schalen, organisatie, enz. Het is wellicht moeilijk voor softwareleveranciers om een algemene 'off-the-shelf - oplossing te bieden waarbij rekening wordt gehouden met alle NMA-specifieke eisen. De tweede oorzaak van de moeilijke doorstroom van onderzoeksresultaten naar prak tijk is de hoge robuustheidseisen van de praktijk. Juist bij automatische ge neralisatie is robuustheid een pro bleem omdat de generalisatie wordt toegepast op bestaande datasets die, uitgaande van hedendaagse eisen als topologie en objectgerichtheid, fouten bevatten. De laatste oorzaak is de sub jectiviteit van generalisatie. Geef twee lcartografen dezelfde generalisatiere- gels en zij zullen tot een andere uit komst komen uitgaande van eenzelfde gebied. Generalisatie kent altijd veel GEO-INFO 2005-7/8 Onderzoek dat nodig is om de huidige generalisatiepraktijk te verbeteren

Geo-Info | 2005 | | pagina 10