Een rechtgeaarde geo-informaticus is gens bleek er een groot verschil te zijn seerd en het verbaasde ons eigenlijk al uiteraard bekend met het Actueel tussen de verschillende stroken. Lag de niet meer dat een belangrijk gedeelte Hoogtebestand Nederland (AHN). De één een paar centimeter lager dan de van de door ons geconstateerde proble- opzet van het project was zowel voor uitstrevend als gewaagd. Drie partijen gingen samenwerken om één bestand te maken. Uiteraard was dat kunstje al tijd om eens te gaan praten met de pro eens uitgevoerd met het fabriceren ducent. Want op dat moment waren gemeten punten, de strook ernaast tot wel dertig centimeter erboven. Ook dat was wat teleurstellend en het was men was verminderd. Bleven wij met nog weer extra werk zitten want de door ons toegepaste correctie moest wederom worden uitgevoerd op de nieuwe bestanden. Maar nu hebben we van de GBKN. Daar waren zelfs nog we niet zozeer partners maar werden dan ook een prachtig product. Er zit ten echter nog steeds een paar onbe vredigende kantjes aan het verhaal. Er circuleren verschillende versies van meer partijen bij betrokken, maar we door Rijkswaterstaat gezien als toch. Een voor deze schaal (heel Neder- klanten (en zeker niet als koningen), land) nog niet geheel uitgerijpte tech- Onze contactpersoon droeg dan ook de niek zou worden ingezet; laser-altime- titel van 'accountmanager'. Overigens AHN Utrecht bij verschillende partijen: trie. Onder aan een vliegtuig wordt werden we weer wel als partners ge- dubbel gecorrigeerde, enkel gecorri- een laser-scanner gehangen die het maaiveld scant en de data wordt zien als er iets van ons verlangd werd. geerde en ongecorrigeerde bestanden. Afijn, we kregen niet het gevoel dat we En de uitwisseling van gecorrigeerde middels GPS en de stand van het vlieg- erg serieus werden genomen. Sterker bestanden, kennis en ervaring van dit tuig (INS) gecorrigeerd en geplakt op nog, er werd gesuggereerd dat we wat proces heeft, ondanks herhaalde ver- het aardoppervlak. Rijkswaterstaat, de geld hadden weggegooid door een con- zoeken (nog) niet plaats gevonden. Provincie en de Waterschappen zou- trole uit te voeren op reeds goedge- den als partners dit klusje gaan klaren, keurde data. De provincie had intus- Toch hebben we vertrouwen in de toe- En het moet gezegd; er is, met de nodi- sen verklaard dat de gegevens niet ge- komst van het AHN. Ongetwijfeld zul- ge vertraging, een optisch mooi pro duct uit voortgekomen. Helaas zijn er schikt zijn om peilenplannen vast te stellen en daarmee werd onze voor- len de nieuwe projecten kwalitatief veel betere bestanden opleveren. Nieu- toch nog wel een aantal lcanttelcenin- naams te toepassing de grond in ge- we projecten zullen zeker ook nodig gen te plaatsen. boord. Er restte ons slechts één ding en zijn want het schijnt dat we gekanteld dat was terrestische metingen uit la- zijn met ons allen. Daarnaast wordt er De provincie Utrecht, het waterschap ten voeren in de gebieden waarvoor we ook hier en daar verzakt. Het welge Vallei en Eem en Hoogheemraadschap peilenplannen wilden opstellen en ver- meende advies is dan ook: zorg dat u de Stichtse Rijnlanden vonden het na aanhoudende verhalen over kwaliteits problemen toch verstandig om een zo- volgens de AHN data strook voor goed op de hoogte blijft! strook te corrigeren. Het moet gezegd; het eindresultaat was alleszins bevre- Reacties naar: rverhage@wve.nl genaamde ingangscontrole uit te laten digend, al waren inmiddels de kosten voor de bij metingen gelijk aan die van de aanschaf van het AHN. voeren. De door Rijkswaterstaat goed gekeurde en van kwaliteitsstempel voorziene data werd eens vergeleken met enkele tienduizenden terrestisch Is het verhaal daarmee afgelopen? Nee, ingemeten punten. Toevallig waren er nog niet. In de winter van 2004/2005 enkele metingen uitgevoerd ten tijde kwam het verhaal dat er een foutje zat van het vliegen en was de vergelijking in de verwerkingssoftware. Dat foutje in onze ogen representatief. Daar kwa- was er nu uit en door alle gegevens nog eens door de verbeterde software te halen zou de kwaliteit van het AHN se dat er waarschijnlijk een verkeerde verbeterd worden. Alle afnemers kon- geoïde was gebruikt bij de omrekening den na het invullen van een formulier was daarbij tamelijk stuitend. Zoiets de nieuwe bestanden opgestuurd lcrij- hadden we echt niet verwacht. Vervol- gen. Uiteraard waren wij erg geïnteres- René Verhage Hoofd afdeling Geografische Informatie Waterschap Vallei Eem men destijds toch wel een paar vreem de constateringen uit voort. De analy- GEO-INFO 2005-7/8 Geo-lnfo in de Praktijk Bent op de hoogte? René Verhage

Geo-Info | 2005 | | pagina 13