RDOD requirements' van ecologen, die het De borrel na afloop liefst spreken in termen van dozijnen vegetatiesoorten per vierkante meter, en de lokale bestuurders die meer oog hebben voor de duinen als natuurlijke bescherming tegen de zee. Na veel onderhandelen blijkt de ene groep te vreden met een classificatie op basis van 51 klassen en de andere groep neemt genoegen met tien klassen. Op basis hiervan gaan we unmixen en via een complexe statistische bewerking rolt er een classificatie uit met voor beide partijen een alleszins acceptabe le nauwkeurigheid. Kempeniers han teert ook een slogan en wel: "a simple algorithm is better in generalising than a complex algorithm". Francis Bacon, zo rond 1600. Toentertijd was de gangbare verklaring voor de blauwe kleur van water dat de lucht blauw was en het wateroppervlak dienst deed als een spie gel waarin we dus eigenlijk de blauwe kleur van de lucht za gen. Dit leek te kloppen met het feit dat 's nachts het water oppervlak donker was als de lucht eveneens donker was. Chandraselchara Raman gaf in zijn Nobelprijs-lezing in 1930 als eerste een verklaring van de kleur van water in ter men van moleculaire absorptie en scattering van licht. Wer- nands interesse in de kleur van water bestaat uit het bekij ken van honderd-jarige tijdreeksen daarvan om te bezien of er veranderingen in kleur zijn waar te nemen die weer te relateren zijn aan klimaatveranderingen. Envisats MERIS biedt de oceanografen een interessante tooi om de tijdreek sen door te trekken naar de toekomst. Wernand zet de GIN dag nog eens in perspectief door zijn slogan: "a method is modern if we are aware of a traditional method". Ruimtelijke patronen De afsluiter van de dag komt van ITC-UU promovendus Harald van der Werff die werkt aan contextuele modellen voor het koppelen van spectrale informatie aan ruimtelijke patronen. Hij laat voorbeelden zien van template matching technieken en Hough transformaties die hij heeft ontwik keld voor dit doel. Details over zijn algorithmen zijn te vin den in hoofdstuk elf van ons boek. Dit jaar hoopt Van der Werff te promoveren op dit onderwerp. Met zes uitstekende presentaties, een goed gevulde zaal en een gezellige borrel achteraf ging iedereen met een goed gevoel naar huis. Aardobservatie gaat een nieuwe boeiende fase in! CO2, energie en waterbalansen Van de zuiderburen gaan we naar La Mancha, Spanje, alwaar de kersverse ITC-hoogleraar Bob Su en een team van maar liefst tachtig wetenschappers een meetcampagne hebben uitgevoerd om inzicht te krijgen in energie-con versie en -fluxen aan de land-atmo sfeer interface. Een duizelingwekken de hoeveelheid meetreelcsen, complexe fysische modellen, airborne datasets en Envisat-data moeten inzicht geven in processen die een rol spelen bij de opslag van C02 en de uitwisseling van energie en bijbehorende waterbalan sen. Het meten is gedaan, het denken is begonnen; de stap van meten naar weten moet nu worden gemaakt. Blauw zeewater De enige echte 'waterpresentatie' komt van Marcel Wernand (NIOZ). Zijn centrale vraag is: "Waarom is zeewater blauw?" Of zoals hij beschrijft: "the arcane coloring of water". Het verhaal voert ons terug naar de tijden van BASISBEELD In terabytes verzamelde bestanden Vanuit de hemel scherp plaatsbepaald In pixels opgebouwde beelden Handzaam in tegels opgedeeld Een beeld waarmee wij in de diepte kijken De huid van onze aarde in 3 en in RD Vectoren komen met de rasters mee Voorheen met trekpen nu als kunstje Stapels hout en stenen zijn geen huis Dat moet gebouwd wil je een thuis Het liefst gemaakt naar deze tijd Dat geldt beslist ook voor de kaart Een nieuw elan is die wel waard Zo'n basisbeeld is waar ik hier voor pleit Gaij us GEO-INFO 2005-7/8

Geo-Info | 2005 | | pagina 15