Overzichtskaart uit 1979 De editie 1979 van de landelijke over zichtskaart bestaat uit een serie van vier kaarten en twee naamlijsten: 1. waterschappen met algemene taak; 2. waterschappen belast met de zorg voor de waterkeringen; 3. boezem- en bemalingswaterschappen; 4. zuiveringsschappen en andere instan ties belast met het kwaliteitsbeheer. Waterschappen met meerdere taken komen ook op meerdere kaarten voor. Zo staat bijvoorbeeld het Hoogheemraadschap van Rijnland op zowel kaart 2, als 3 en 4 en steeds met een andere grens en grootte. Deze overzichtskaarten zijn in aangepaste vorm gebruikt in diverse nota's van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en in de beide edities van de Atlas van Nederland (1967 resp. 1986). staat in 1968 met van de Waterstaats- kaart afgeleide landelijke overzichts kaarten; eerst op schaal 1:600.000 en later op 1:400.000. (Fig. 2.) In 1992 is de vervaardiging van de Waterstaatslcaart gestopt en daarmee viel tevens het doek voor de over zichtskaarten. Daarna heeft Rijkswa terstaat wel een bestand van water- schapsgrenzen plus adresgegevens uitgebracht op basis van de gedigi taliseerde Waterstaatslcaart 1:50.000 maar dit bestand is niet regelmatig bijgehouden. Na 1992 hebben ook in stanties als Alterra, het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de Rijksuniversiteit Groningen voor eigen gebruik een dergelijk be stand opgezet, waarschijnlijk zonder dit van elkaar te weten. Voor de jaar lijkse bijhouding vragen zij gegevens bij de Unie van Waterschappen op en bij de afzonderlijke waterschappen. En wat atlassen betreft: in de huidige internet-versie van de Atlas van Nederland ontbreken de waterschap pen ditmaal. Verder bevat de Grote Bosatlas sinds 1997 wel een kaart met de gemeenten maar niet met de waterschappen. De Unie van Water schappen, waarin alle waterschappen vertegenwoordigd zijn, geeft de Wa terschapsalmanak uit en daarin zijn vanaf 1990 kaartjes van de water schappen per provincie opgenomen. Als bron fungeren de provinciale wa terschapsbonden die jaarlijks analoog de grenswijzigingen doorgeven. van de kaart Waterschappen In 2001 is door het Overleg Geo-informatie, een werkgroep met algemene van de Unie van Waterschappen, het initiatief genomen om taak', middenblad, schaal 1:400.000, Rijkswaterstaat 1979. een uniform, gedetailleerd digitaal bestand van alle water schapsgrenzen samen te stellen met als richtschaal 1:10.000. Door deze grenzen éénmaal per jaar bij de bron houders zelf - de waterschappen dus - in te winnen en cen traal te verspreiden, wordt een verbrokkelde informatiever garing voorkomen. Als technisch formaat zou SHAPE of DXF voldoen: beide formaten zijn breed ingevoerd en een voudig te converteren. Dit bestand zou verder deel moeten uitmaken van de authentieke registratie op basis van de TOPlOvector samen met de gemeente- en provinciegrenzen. Dit initiatief is ook voorgelegd aan het Overlegplatform Gebruikers TOPlOvector en positief ontvangen. Nader onderzoek wees echter uit dat veel waterschappen hun grens baseren op de kadastrale kaart omdat deze perce len de basis vormen voor de omslagheffingen waterkwan titeit en waterkering en dus voor de inkomsten. En in de praktijk blijken er behoorlijke passingsverschillen te bestaan tussen de TOPlOvector en de kadastrale kaart. Dit komt door verschil in ligging tussen de in het terrein zichtbare topogra fische grenzen en de onzichtbare eigendomsgrenzen maar ook door de minder nauwkeurige oudere kadastrale bestan den. Deze passingsverschillen doen echter geen afbreuk aan de bruikbaarheid van het grenzenbestand en zijn voorname lijk visueel van aard. Het verhelpen hiervan is een arbeids intensief karwei dus die optie is ook snel verlaten. Een ander probleem is dat niet alle waterschappen de grens met hun buren hebben afgestemd. Bij een overlap is dat geen probleem: de betreffende inwoners krijgen dan van GEO-INFO 2005-7/8 Fig. 2. Fragment Project waterschapsgrenzen

Geo-Info | 2005 | | pagina 17