vastgesteld, blijkt uit een aantal verschillen die in dit be stand zichtbaar zijn. Van de rijkswateren worden Rijn, Maas, Waal en Lek niet uitgespaard maar het Noordzeeka naal weer wel. In Utrecht is het Amsterdam-Rijnkanaal wel uitgespaard in gebied van waterschap Amstel, Gooi en Vecht maar niet in het aangrenzende waterschap de Sticht- se Rijnlanden. Rijkswaterstaat deed dat in het verleden wel uniform: rijkswateren werden alleen uitgespaard als aan beide zijden een ander waterschap lag. Verder valt het Frie se deel van de Afsluitdijk wel binnen een waterschapsgrens maar het Noord-Hollandse deel niet. In Zeeland en Zuid Holland liggen de grote watervlakten buiten de water schapsgrens maar in Flevoland er binnen. En de Belgische enclaves van Baarle-Hertog zijn ook niet uitgespaard. Toepassingen Het bestand 2005 is al door meerdere instanties binnen Rijkswaterstaat, het Ministerie van LNV, het Kadaster en de Rijksuniversiteit Groningen bij de Unie opgevraagd voor uiteenlopende doeleinden als subsidieverlening, voorberei ding van karteringen en de Atlas van de Lokale Lasten. Zelf heeft de Unie het benut om de kaartjes uit de Waterschaps almanak bij te werken voor de nieuwe editie. En de water schappen gebruiken het grenzenbestand voor afstemming met hun buren. Uit het gebruik zijn ook nieuwe wensen naar voren gekomen zoals toevoeging van adresgegevens en van CBS-codes. Het is echter te vroeg om uit deze toevallig ter ore gekomen toepassingen nu al algemene conclusies te trekken of wensen te honoreren. Toekomstige wijzigingen De eerstkomende jaren worden weinig nieuwe fusies ver wacht. Wel vinden er meermalen per jaar detailaanpassin gen van de grenzen plaats, bijvoorbeeld door nieuwe wer ken als de aanleg van nieuwe waterlopen, wegen, woonwij ken en industriegebieden. En bij splitsing of samenvoeging van kadastrale percelen wordt de grens soms lokaal aange past om te voorkomen dat door twee waterschappen een omslag wordt geheven. Verder lean de grens verschuiven door het naar elkaar toe groeien van kadastrale kaart, GBKN en TOPlOvector. Los daarvan zullen de waterschappen ook actief de sluitfouten verder moeten wegwerken. En hope lijk komt er overleg met de provincies over uniforme uit gangspunten voor de vastlegging van de waterschapsgren- zen. Dat zal naar verwachting ook nodig zijn om de status van authentieke registratie te verkrijgen. Op technisch ge bied zal de komende jaren het SHAPE-formaat mogelijk ver vangen worden door het nieuwe GML-formaat, wat ook gunstig is voor de leestekens in de attributentabel. Eén en ander hangt mede samen met de ontwikkelingen rond TOPIONL, de opvolger van TOPlOvector. Al met al redenen genoeg voor het Overleg Geo-informatie om het oorspron kelijke plan voor een jaarlijkse herziening van het grenzen bestand door te zetten. Samenvatting Grenzen van waterschappen in beeld Door de eeuwen heen zijn er voortdurend veranderingen geweest in aantalomvang en taken van waterschappen in Nederland. Daarvan is weinig terug te vinden in landelijke overzichten. Alleen tussen 1865 en 1992 heeft Rijkswaterstaat dit systematisch gekarteerd. De behoefte aan overzicht is echter gebleven. Daarom heeft de Unie van Water schappen het initiatief genomen een uniform GIS-bestand met waterschapsgrenzen samen te stellenop basis van de TOPlOvector. Daar bij wordt ook aandacht besteed aan een uni forme naamgeving van waterschappen. In middels zijn er twee bestanden verschenen met de toestand in 2004 en in 2005. Het be stand zal jaarlijks worden geactualiseerd. Trefwoorden Waterschappen, gegevensinwinning, standaardisatie Summary Boundaries of water boards in the picture Throughout the centuries there have been continuous changes in the number, size and mandate of the Dutch water boards. Little can be traced back in national overviews. Only between 1865 and 1992 has the Depart ment for Public Works and Water Manage ment systematically mapped this. However, there is still a need for an overview. The As sociation of Water Boards has initiated the composition of a uniform GIS database with boundaries of water boards, derived from TOPlOVector. Attention is also given to the uniform nomenclature of the water boards. Two such mappings have been accom plished for the boundaries of 2004 and 2005. The database will be annually updated. Keywords Water boards, data capture, standardi zation Résumé Les limites des wateringues en image Durant les siècles ïl y a eu en continu des changements dans le nombre, Vétendue et les taches des wateringues. On en retrouve pen de choses dans les comptes rendus nationaux. Seulement entre 1865 et 1992 le Rijkswater staat (Ministère des Travaux Publics) a carto- graphié systématiquement les wateringues. Le besoin d'un apergu reste nécessaire. Pour cela l'Union des Wateringues a pris Vinitiati ve d'un SIG unifié, basé sur le TOPlOvecteur pour la delimitation des wateringues. L'unifi- cation des noms des wateringues se fait en mëme temps. Depuis deux fichiers sont pro duits avec l'état en 2004 et 2005. Le fichier sera mis a jour annuellement. Wateringues, saisie de données, stan dardisation GEO-INFO 2005-7/8 Mots clés

Geo-Info | 2005 | | pagina 20