Edward Mac Gillavry, zelfstandig WebGIS ontwikkelaar en consultant geo-ICT onder de naam Webmapper. Eddie Poppetechnisch GIS-specialist bij de provincie Zuid-Holland en promovendus bij het ITC. den voor fietsers en wandelaars passé- I i men de routeplanners verdringen? De nadruk zal daarbij liggen op route- oints of Interest (POIs), van wegrestaurants, toeristi sche attracties en evenementen tot pinautomaten en flitspalen, voegen allerlei nuttige en minder nuttige informatie aan de route toe. De vraag rijst of routeplanner gebruikers daar eigenlijk wel op zitten te wachten maar een feit is dat steeds meer routeplanners erover beschikken. Een andere nieuwigheid is de mogelijkheid om een route beschrijving van een routeplanner te downloaden naar een PDA (Personal Digital Assistant, een zakcomputer). Dit is ze ker niet altijd aan te raden omdat routeplanners niet ont worpen zijn voor gebruik onderweg. Onderweg blijken na- Route-aanwijzingen vigatiesystemen praktischer omdat ze met behulp van GPS kunnen desgewenst overal en altijd kunnen aangeven waar de gebruiker zich bevindt. Als de gebruiker per ongeluk van de route afwijkt dan passen navigatiesystemen de route direct aan. Dagelijks worden miljoenen routes ge pland met alle routeplanners die inter net rijk is en alle routeplanners die als complete softwarepakketten aangebo den worden. Het plannen van een route Fig. t. van straat tot straat is in Europa geen probleem. Plannen van adres tot adres, op huisnummerniveau, blijkt voor het merendeel van de routeplanners echter nog een drempel te ver. Vooral voor be stemmingen buiten de steden is dat nog als ondergrond, een tekortkoming omdat aansluitende Google Maps toont de route in een groot venster met een wegenkaart of een satellietbeeld huisnummers zich daar een behoorlijk eind van elkaar kunnen bevinden. in een pop-up- venstertje Na het specificeren van de begin- en de Na enkele jaren van kaarten en routeplanners op het inter net hebben ook Google en Microsoft deze markt gevonden. Internetlcaarten waren niet eerder zo snel en gemakkelijk Qq 'rrf' in gebruik als met Google Maps. Het antwoord van Micro soft, MSN Virtual Earth, belooft een volgende revolutie in het gebruik van internetlcaarten voor allerlei toepassingen, waaronder routeplanning. eindlocatie presenteren de routeplan ners de route op een routekaartje en in detailkaartje, een routebeschrijving [Poppe, 2001a; verduidelijkt worden met een In dit artikel vergelijken we de huidige generatie route planners met navigatiesystemen en geven we aan in welke richting beide producten zich zullen ontwikkelen. Daarbij gaan we in op de mogelijkheden die routeplanners en navi gatiesystemen bieden en de eisen en de wensen die de (po tentiële) gebruikers en producenten eraan stellen. Verder besteden we aandacht aan de informatie onderweg en de integratie van externe informatie zoals verkeersinformatie. GEO-INFO 2005-7/8 ia - w*Jm 'N p11- li w I'll Él» Routeplanners en autonavigati e Geo-informatie in beweging Routeplanners, software- en internetprogramma's om routes uit te stippelen, genieten nog altijd grote populariteit. De betrouwbaarheid en de nauwkeurigheid van de wegennetwerken en de omvang van het dekkingsgebied nemen gestaag toe. Door snellere updates van het wegennetwerk beschikt de gebruiker continu over steeds actue lere route-informatie. Bovendien maakt de integra- automobilisten maar ookmogeiijkhe- tie van verkeersinformatie het mogelijk om inzicht ren de revue. Zullen navigatiesyste- te krijgen in situaties die de reistijd aanmerkelijk verlengen. Routeplannergebruikers kunnen bij der- De huidige generatie gelijke situaties kiezen voor een alternatieve route. routeP|anners

Geo-Info | 2005 | | pagina 24