Fig. 5. Amsterdam RealTime tekent het dagelijks leven van enkele Amsterdammers. voor skaters. Daarnaast geven foto's en korte videoclips op bepaalde locaties een impressie van de route. Tenslotte wor den de locaties van de skaters rechtstreeks weergegeven op de website wanneer zij onderweg zijn. Een andere toepassing is bijvoorbeeld dynamisch ambulan ce-management. Ambulancechauffeurs vormen, net als ska ters, een groep weggebruikers die specifieke eisen stelt aan een route. Het merendeel van de Nederlandse ambulances heeft een navigatiesysteem dat de positie van de ambulance onderweg elke minuut doorstuurt naar een centrale web server. Op basis van deze gegevens, samen met het logboek van de ambulance over bijvoorbeeld de bestemming en de soort ambulancerit, kan nu per wegtype de gemiddelde reistijd worden bepaald die specifiek geldt voor ambulan ces. Het rijgedrag van ambulances wijkt natuurlijk af van het rijgedrag van de gemiddelde automobilist. Daarom is een routeplanner voor personenauto's niet geschikt voor het plannen van ambulanceritten. Met deze gekalibreerde reistijden kunnen dynamische ambulance-mangementsys- temen de centralisten beter van informatie voorzien om te bepalen welke ambulance voor een spoedrit moet worden ingezet. Net als in het product van MapMechanics ontstaat hier zo een kruisbestuiving tussen navigatiesystemen en routeplanners. Op deze manier kunnen navigatiesystemen zorgen voor een nauwkeurigere gegevensinwinning voor navigatiesystemen én routeplanners. Daardoor lijkt het er op dat navigatiesystemen de routeplanners - zeker voorlo pig - niet zullen verdringen. Conclusie In de afgelopen jaren hebben routeplanners op cd-rom en met name op internet een snelle ontwikkeling meege maakt. Webgiganten zoals MSN en Google hebben deze markt ook ontdekt en weten door hun naamsbekendheid meteen een aanmerkelijke gebruikersgroep aan zich te binden. Daarnaast zijn navigatiesystemen niet meer weg te denken uit het zakelijke wagenpark en worden consu menten tegenwoordig via de media overtuigd van het ge mak van deze auto-accessoire. Toch zijn er kanttekeningen te plaatsen bij het geocoderen en het berekenen van de route door routeplanners en navigatiesystemen. Initiatieven zoals OpenStreetMap, waar gebruikers wor den benaderd om door samenwerking een routekaart te maken, laten een al ternatieve aanpak zien om tot nauw keurigere routeberekeningen te ko men. MapMechanics is een voorbeeld van een commerciële invulling. Navi gatiesystemen worden op deze ma nier een informatiebron voor naviga tiesystemen én routeplanners. Literatuur Dodson, S. (2005), Get mapping. The Guardian, 7 april 2005. (www.guardian.co.ulc/online/ story/O,3605,1453293,OO.html) Edellcamp, S. S. Schrödl (2003), Route Planning and Map Inference with Global Positioning Traces. In: Klein, R, H. W. Six L. Wegner (eds.), Lecture Notes in Computer Science 2598, p. 128-151. Berlijn: Springer-Verlag. Elias, B. M. Sester (2002), Landmarks for routing - automatic identification, extraction and visualization. ISPRS /ICA Joint Work shop on Multi-Scale Representations of Spatial Data, Ottawa, Canada, July 6 - 7, 2002 (www.ilcg.uni-hannover.de/isprs/ worlcshop/eliassester.pdf). Mac Gillavry, E. (2004a), Collaborative mapping: by the people, for the people. SoC Bulletin. 2004, nr. 2, p. 43 - 45. Mac Gillavry, E. (2004b) MILK: kartografie en kunst. Geo-info 2004, nr. 12, p. 534 - 535. Mac Gillavry, E. E. Poppe (2004), Op de goede weg? Geo-info 2004, nr. 11, p. 470-471. Poppe, E. (2001a), De weg naar de ideale routeplanner op cd-rom en Internet. Utrecht: Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Universiteit Utrecht (eddiepoppe.cambridgelaan.nl/ routeplanners.htm). Poppe, E. (2001b), Op weg met de routeplanner. Kartografisch Tijdschrift 2001, nr. 3, p. 16 - 20. Poppe, E. C. P. J. M. van Elzalcker (2002), Kaartgebruik bij routeplanners. Kartografisch Tijdschrift 2002, nr. 3, p. 45 - 49. GEO-INFO 2005-7/8

Geo-Info | 2005 | | pagina 28