Marien de Bakker Het is nu een spannende tijd voor veel op. Bijvoorbeeld: "Wel is het heel goed being hit by things; backing away from things being thrown at him/her; chan ging activities without finishing; opleidingen rond Geo-informatie. Krij- mogelijk met enig geografisch in gen we genoeg studenten en cursisten zicht de route (door de Ardennen) na- binnen zodat we het financieel blijven genoeg 100% te volgen" of "grote short attention span; dislikes active redden? Heeft de marketing opgele- ruimtelijke samenhangen - zowel als activities. Activities for Developmental verd wat wij wilden? Als motivatie- check en toetsen van de voorkennis spelen intakegesprekken een belang- sociaal-geografische - zijn nog altijd Growth: puzzles; manipulatives; obsta- een onmisbaar ingrediënt voor geogra fisch inzicht in de wereld". In vacatu- cle courses genoeg aanwezig in GIS!); putting golf balls; tennis". Het zou een rijke rol. We vragen onder andere naar rebeschrijvingen komt het begrip veel onderzoek waard zijn of de gemiddel de basiscompetentie 'ruimtelijk be- voor zonder nadere uitleg. Ook wor- de GIS'ser meer golf speelt. Zover ik wustzijn' of iets duurder 'spatial awa- den opmerkingen gemaakt dat er een weet is het jaarlijkse GIS-golftoernooi reness'. Is dit bij de student/cursist man/vrouw-verschil zou zijn. Hier ver- een groot succes. En nee, ik speel ook aanwezig zodat de studie met goed re sultaat afgerond kan worden? Zo'n competentie is niet gemakkelijk te de finiëren. We bedoelen hiermee niet der op ingaan wordt een té hellend vlak. Wel heb ik culturele verschillen meegemaakt. Het omzetten van een kaart in een driedimensionaal beeld is al geen golf! Wat is het ruimtelijk bewustzijn dan wel? In de beschrijving van de basiscompetentie 'Geografisch inzicht' het antwoord op de vraag die tegen- makkelijker wanneer je van jongs af komen we (de samenwerking tussen woordig veel geroepen wordt: "Waar aan hebt gespeeld met een kubus met Wageningen, Velp, Dronten en Gronin- ben je?" "Ik zit in de trein tussen Zwol le en Groningen", of "ik sta nu voor de Hema". Ondanks dat het mobieltje gaten (het platte vlak) waardoor je vreemd gevormde blokken (3D) door het deksel moest duwen. In Thailand gen) tot de volgende werkdefinitie: "Het vermogen om wat je in je omge ving ziet een plaats te geven ten op- steeds meer GIS is, is dit toch niet wat hoort zo'n kubus niet tot het stan- zichte van het aardoppervlak (georefe- we met deze competentie bedoelen. daardspeelgoed maar kan men de weg reren). De elementen die in de omge- Heeft ruimtelijk bewustzijn dan iets lopend van A naar B goed beschrijven. ving voorkomen in hun onderlinge ver met je aura te maken? Wanneer je in Er is een debat of linkshandigen een houding kunnen zien en benoemen". Google zoekt, krijg je veel vreemde hits. Bijvoorbeeld: "Zij hadden zichzelf beter geografisch inzicht hebben. Het GIN-bestuur zou kunnen uitzoeken of Grote uitdaging blijft dit om te zetten in onderwijs naar kennis, vaardighe- leren kennen en door zich op te slui- de leden significant meer linkshandig den en houding en te toetsen bij de po ten in het stoffelijke organisme van de zijn. Voor de goede orde, ik ben rechts- tentiële student. Wat de juiste houding aardse mens leerden zij ook het ont staan van ziekten kennen. Hierdoor handig. betreft; een geridderd medecolumnist Wanneer je zoekt op 'spatial aware' (Henk, van harte gefeliciteerd met je worden vooral voorbeelden gegeven terechte onderscheiding!) geeft eigen van systemen en applicaties die ruim- lijk het beste voorbeeld: enthousiasme beelden met ziekte te maken had telijlc bewust zijn. Kennelijk is dit goed voor de omgeving waarin je leeft. Dat werden zij ruimtelijk bewust". On danks dat een van de eerste GIS-voor- (Snow's choleralcaart in Londen, 1854), was dit nieuw voor mij. GIS kan ons kennelijk goed in hogere sferen bren gen zoals het voorbeeld op EDUGIS van de koffieshops rond scholen bewij st. te programmeren. 'Spatial awareness' als zoekterm levert meer op, ondanks dat maar 1% van de 75.000 hits iets met GIS te maken heeft. Een voorbeeld: "The ability to enthousiasme lean de opleidingen de broodnodige studenten opleveren en hen verder in de Geo-wereld laten op groeien en bloeien. Gelukkig kwam ik een site tegen over work within one's own space; the p.S. Graag hoor ik uw definitie. Mail het digitaal toetsen van bestemmings- ability to organize people and objects naarM.deBaklcer@pers.vhall.nl plannen: "Vanuit dezelfde gedachte (niet 'technology driven' maar 'on demand') in relation to one's own body. Affects distractibility from tasks". Helaas moeten plantoetsers en zeker ook be- wordt niet aangegeven of het hebben leidsmakers meer 'ruimtelijk bewust' van ruimtelijk bewustzijn positief is worden gemaakt." Hoe dit praktisch ten opzichte van de taken of juist ne- moet gebeuren, vertelt het verhaal he- gatief. Wel wordt er iets gezegd over de Marien de Bakker Coördinator Geo-Information Studies Van Hall Instituut laas niet. Zoeken op 'geografisch in zicht' levert meer relevante informatie indicatoren voor een laag ruimtelijk bewustzijn: "Bumping into, spilling or GEO-INFO 2005-7/8 Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Ruimtelijk bewustzijn! 355

Geo-Info | 2005 | | pagina 33